1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Gündeme İlişkin Değerlendirmeler
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Gündeme İlişkin Değerlendirmeler

A+A-
Son günlerde iç ve dış olaylara bakıldığında Türkiye'yi kaosa sürüklemek isteyen çevrelerin talihsiz senaryoları ve güzel ülkemizin geleceğine ilişkin aydınlık yarınları gölgeleme çabalarının arttığını görmekteyiz. Terör saldırılarında verdiğimiz şehitler, Kuvvet Komutanlarının istifasıyla yaşanan kriz ve bilmem kaçıncı şike dalgasıyla yeni gözaltılar.
Bu olayların sonucu Türkiye’de gündem nerede ise günlük değişti.
12 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye de terör olayları yeniden hortlamaya başladı. Çok sayıda askerimizin şehit edilmesinin yanı sıra devletin kaymakamı bile aynı saldırıda yaralanabiliyor. Yani güvenlik zafiyeti büyüyor. Kırsal alanda eğitilmiş polis timleri mi yoksa birkaç aylık eğitimden sonra araziye çıkan Mehmetçikler mi daha başarılı olabilir tartışmaları sürüyor. Bu alanda iyi organize olmuş elemanlara ihtiyaç varken bu yönde tartışmaların yapılması yersiz görülmektedir. 
Son günlerdeki Batıda ve  diğer ülkelerde yaşanan kriz ve gerilimlerden ders alınması gerekir. Norveç’te arka arkaya yaşanan iki terör saldırısıyla tüm dünyanın gözünü bir kez daha çevirdiği terör belasıyla biz otuz yıldır mücadele veriyoruz. Ne oldu da son zamanlarda terör olaylarında artış yaşandı. Meclise girip yemin etmeyen, çözümü TBMM’de değil dağda arayan ve belli kişilerin talimatından çıkamayan düşüncenin sonucudur.
Hiç hesapta yokken Kuvvet Komutanlarının istifasıyla ülke gündemi bir anda değişti. Genelkurmay, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlarının istifasıyla ani sarsıntı geçirdik. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan istifaları tereddütsüz kabul etti.  Türkiye durup dururken yeni bir krize sokulmuştu. Ama kriz 4 saatte aşıldı.
Diğer komutanlar gibi istifa etmeyen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel Genelkurmay Başkanlığına getirilmesiyle başlayan YAŞ toplantısında Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanları da belli oldu. Genelkurmay İkinci Başkanı Trabzonlu hemşerimiz Orgeneral Arslan Güner ise Harp Akademileri Komutanlığı’na atandı. Yıllar sonra Karargâhtan yani Ankara’dan ayrılmış oldu. Güner, İstanbul da görev yapacak.
Geçen senenin Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı ile bu yılın YAŞ toplantısının resmine bakınca mesele daha iyi anlaşılıyor. Masanın başında Erdoğan’ın tek başına oturması her şeyi anlatıyor.
Türkiye ve hatta Avrupa’yı sarsan futboldaki şike operasyonunda hala alımlar sürüyor. Gözaltılar ve ifade tutanakları birbirini izliyor. Hala futbolcular ve yöneticiler adliyeye çağrılıyor.
Futboldaki Ergenekon sürerken, futbol anayasasının gerektirdiği ne hikmetse bir türlü yerine getirilmiyor. Yasa ne diyorsa uygulanmalı. Kulüpler veya kişiler korunup kollanılmamalı. Türk futbolundaki kara leke silinmeli, Türk futbolu aklanmalı.
Diğer gündemlerden birisi de dünya ekonomisinde sıcak günlerin yaşandığı, Türkiye'de de ''bazı Avrupa ülkelerindeki kamu borç sorununa ve küresel büyümeye ilişkin endişelerin giderek güçlenmesi'' dikkate alınarak Merkez Bankası'nın aldığı kararlar sonrasında piyasalarda hareketlilik söz konusuyken, dövizdeki yükseliş dövize endeksli kredi kullananların borç yükünü ciddi anlamda artırdı.ekonomisinde sıcak günlerin yaşandığı, Türkiye'de de ''bazı Avrupa ülkelerindeki kamu borç sorununa ve küresel büyümeye ilişkin endişelerin giderek güçlenmesi'' dikkate alınarak Merkez Bankası'nın aldığı kararlar sonrasında piyasalarda hareketlilik söz konusuyken, dövizdeki yükseliş dövize endeksli kredi kullananların borç yükünü ciddi anlamda artırdı.
İsrail’de bile hayat pahalılığının artması  ve yaşam standartlarının düşmesi ekonomik ve siyasi yapının istikrarlı olmamasından kaynaklanmaktadır. Aynı  sarsıntıların Türkiye'de olması derin bir krize yol açabilir. Bunun için son günlerdeki olumsuzluklara karşı ülke insanımızın duyarlı olması gerekir.
Gündeme ilişkin değerlendirmeler yaparken de mübarek Ramazan’da ve bayram öncesinde aşırı borçlanılmaması ve ayağımızı yorganımıza göre uzatılması gerekir. Döviz artıyor diye de döviz bürolarına ve yastık altına dövizler yığılmasın. Ülkemizin ekonomik durumu ve ekonomik verileri olumlu yönde görülmektedir. Batı ve ABD deki krizden biraz etkilenilmesi mümkün ama alınan tedbirlerle bu olumsuzlukların giderilmesi mümkün önemli olan barışın sağlanması ve insanımızın güveninin sarsılmamasıdır.
 
Bu yazı toplam 1922 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.