1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Güne Dair Eski Bir Hatıra
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Güne Dair Eski Bir Hatıra

A+A-
Vatani görevimi yaparken psikolojik danışman olarak görevimiz, birliğe yeni katılan askerlerin oryantasyon süreci ve psikolojik durumlarıyla alakalı değerlendirme yapıp,  psikolojik yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüklerimize destek olmaktı.

Türkiye’nin çok farklı bölgelerinden gelmiş vatan evlatlarının uyum sürecinden görev bilincine, kişisel ve ailevi sorunlarına kadar birçok sorun ve hikâye ile karşılaşıyorsunuz. Vatani görevinizi yaparken, hem önemli bir mesleki tecrübe hem de yaşantı zenginliği ile farklı kültürleri tanıma imkânı da bulmuş oluyorsunuz. Doğusuyla Batısıyla Anadolu’nun bağrından çıkmış kahraman Mehmetçiklerimizin hepsini aynı karavanaya kaşık sallarken, aynı siperde nöbet tutarken gördüğünüzde askeri üniformanın içinde hiçbir ayrım ve fark göremiyorsunuz.

Bir gün yeni gelen bir askerin yaşının büyük olduğunu görünce neden geciktiğini sordum. O da bölücü örgüte 3 yıl önce Hollanda’dan katıldığını, sonradan pişman olup teslim olduğunu ve sonrasında askere geldiğini söyledi. Şaşırmıştım, çünkü çatışma bölgesinde görev yaptığımız için örgüte katılmış birisinin pişman olmuş olsa da güvenlik zafiyetine neden olacağı endişesi taşımış olmakla birlikte, geri hizmet birliğine geldiği için de tehlike görülmediğini düşündüm.

Bu durumu Bölük Komutanı ile paylaşmam gerektiğini düşünerek durumu arz ettim. Ben arz edince kendisi, “Kerim, bu durumu başka kimse ile paylaşma, asker duyarsa bu çocuğa rahat vermez” dedi. Ben açıkçası işin bu yanını düşünmemiştim. Çatışmaların ve şehitlerimizin olduğu bir ortamda bir yüzbaşı düşünün, bu hassasiyetle beni uyarıyordu. Çünkü şehitlerimizin olduğu bir kışlada, eskiden örgüte katılmış birisine nasıl davranılacağını öngörmek veya kontrol etmek zor olabilirdi. Ama neticede teslim olmuş, cezasını çekmiş ve askere gelmişti.

Pişman olmuş eski bir militana karşı hoşgörülü yaklaşan ve onu korumayı amaçlayan bölük komutanındaki hassasiyetin son yıllarda devletimizin politikalarında da kendine yer bulduğunu görüyoruz, yaşıyoruz. Bu kardeşlik anlayışının Kürt kardeşlerimizde bir karşılık bulacağına olan inancım tamdır. İşte bu nedenle bu vatan bölünemeyecek, fitne ve terör bin yıllık kardeşliği söküp atamayacak aksine daha da pekiştirecektir.
Devletin milletle bütünleştiği bu dönemde, etnik ve mezhepsel ayrım yapmadan Türk, Kürt, Alevi veya Sünni ya da diğer farklılıklarından dolayı herhangi bir insanımızın, bir haksızlığa ve ayrıma tabi tutulmamış olmasının verdiği inançla, ülkemize ekilmek istenen fitne tohumu tutmayacaktır.

Elbette bir süre daha üzücü olaylar yaşayabiliriz, canımız yansa da şehitlerimiz de olabilir, lakin hala bir iç çatışma bekleyenlerin hevesleri kursağında kaldıysa pişman olmuş eski bir militanı koruyan ve kollamayı amaçlayan bölük komutanlarımızın, polis yetkililerimizin, yöneticilerimizin ve birbirine hoşgörü ile bakan 78 milyon vatandaşımız birlik beraberliğimizin teminatı olacaktır. Selam ve dua ile.
Bu yazı toplam 379 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.