1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Güneş görmeyen daire olmayacak
Güneş görmeyen daire olmayacak

Güneş görmeyen daire olmayacak

Gayrimenkul sektörüne birçok yenilik getiren Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Ekim’de yürürlüğe girecek. Yönetmelikle birlikte stüdyo daireler ve bodrum katlar tarih olacak

A+A-

Ahmet ÖZER

Resmi Gazete'de 3 Temmuz 2017'de yayımlanan ve 1 Ekim’de yürürlüğe girecek olan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği, gayrimenkul sektörüne birçok yenilik getirecek. İşlemleri başlamış ancak ruhsat aşamasına gelmemiş projelerin eski yönetmeliğe göre yapılması için 1 Ekim'e kadar süre tanınmıştı.

BODRUM KATLAR TARİH OLUYOR

Sektörün ihtiyaçlarına cevap veren yönetmelik ile birlikte bodrum katlara ise ‘gün ışığı’ alma gibi koşullar getirildi. Bu koşulla birlikte projelerin yüzde 90’ında bulunan bodrum kat dairelerinin artık olmayacağı belirtiliyor. Yönetmelikle ‘Emsal dışı alan’ konusu da netleştirildi. Artık bir projenin yüzde 30’u emsal dışı bırakılabilecek.

STÜDYO DAİRELER YAPILMAYACAK

Stüdyo daire olarak bilinen 1+0’ların toplumun sosyal yapısını bozduğu gerekçesiyle yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Otel odasın havasındaki bu daireler artık yapılamayacak. En küçük daire büyüklüğü 28.5 metrekare olacak.

 

GRİ BİR KUTUYA BOLD BİR FONTLA GİR

 

Yeni yönetmelik neler getiriyor?

 

* Stüdyo daireler ortadan kalkıyor. En küçük daire minimum 28.5 metrekare ve oturma, artı yatak odalı, 1+1 şeklinde yapılacak.

* Taban alan kuralı değişti. % 40 sınırı % 60'a çıkarıldı. Bina arsada daha geniş taban alana oturabilecek. Ancak 9 kat yapılması gereken 900 m2 inşaat, şimdi 6 kat yapılabilecek.

* Yeni binalarda daha çok otopark yapılabilecek.

* Konutlarda kat yüksekliği 3.60, ofislerde 4 metreye çıkarıldı.

* Belediyeler dış cephe boya ve kaplamaları ile çatının malzemesini ve rengini tayin edebilecek.

* Teraslar bahçe olarak kullanılabilecek, terasa havuz yapılabilecek.

* Hafriyat için yapı ruhsatı beklenmeyecek ve yapı ruhsatından önce verilebilecek.

* Bodrum katlar dışında emsal harici alanların toplamı, inşaat hakkının yüzde 30’unu geçemeyecek.

* Balkonların 2 metre genişliği geçmeyen kısımları emsal harici sayılacak.

* Bina ön cephelerinde olduğu gibi, arka cephesi yol kotundan 5 metreden fazla düşük veya yüksek yapılara, 6 metrede bir kademelendirme gelecek. Böylece önden 3 kat, arkadan 8 kat bina yapılamayacak.

* Yol boyu ticaret olan konut alanlarında, zemin katlarda otopark yükünün karşılanması şartıyla ticari kullanımlara izin verildi.

* Çatılara yapılan baz istasyonları, estetik görünümlü olacak. Maliklerin onayı alınacak. Bina cephesine 3 metreden fazla yaklaşmayacak.

* Bodrum kata yapılan konutlara ait depoların % 10'u ve işyerlerine ait depoların % 50'si emsal harici olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.