1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Güney Doğu da dram yaşanıyor
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Güney Doğu da dram yaşanıyor

A+A-

Güney Doğudan Yükselen Duman
Aşağıdaki kısa alıntı yazısı İnternetten, Doğru Haber Gazetesinden. Henüz seçim yapılmadan, sonuçlar alınmadan yazılmış. Yazar Özkan Yaman'ın "Hdp Barajı Aşarsa" "05.06.2015 Cuma " günkü yazısından.:
"...Evvela, Hdp, şayet barajı aşamazsa, öyle şimdikinden farklı hiç bir şey olmaz. Çünkü gizli saklı bir yüzleri ya da denemedikleri bir şiddet aracı kalmadı ki, yeni bir sürprizden bahsedilsin. Ancak Hdp barajı aşarsa, seçim beyannamelerinde söz verdikleri gibi LGBT, fahişe, zinakar gibi bilumum istisnaların yaygınlaşıp normal sayılması için çalışacak. Başta bölge olmak üzere doğuda ve batıda, siyah çarşaf giymenin ve uzun sakal bırakmanın yasaklanması için çok gayret gösterecek. Hdp, barajı aşarsa, yine seçim vaatlerinde ısrarla söyledikleri gibi, zaten devede kulak bile olmayan din dersleri başta olmak üzere, imam-hatip, Kuran kursu, medrese gibi dine ve İslami eğitime dair ne varsa hepsini kaldırmak için yoğun çaba harcayacak.Hdp, barajı aşarsa, kendileri gibi düşünmeyenlere yönelik tehditler sistematik hale gelecek ve yaygınlaşacak. Sadece ‘Kürdistan bizimdir, bizden olmayanlar dışarı' denmeyecek tabi. Aynı zamanda kendilerinden olmayanlarla alışveriş yapanları dahi yıldırma ve yıpratma politikaları genişletilecek.
Yine bu demokratik!, yurtsever barış güvercinleri!, barajı aşarsa, bölgenin tamamında kepenk kapattırılmayan bir gün, neredeyse hiç olmayacak ve dolayısıyla başta esnaf olmak üzere tüm bölge insanı, verdiği oyun karşılığını iflas, yoksulluk, geri kalmışlık olarak fazlasıyla alacak.
Dağdan inerek –sözde- teslim oldular diye serbest bırakılanların, polis olarak istihdamı gibi çözüm sürecinde halka söylenemeyen bir takım sözlerin yerine getirilmesine başlanacak. Dolayısıyla kimlik kontrolü ve aramalar el değiştirip daha da etkin hale getirilecek.
Barajı aşmalarıyla birlikte, adı konulmasa da kanton sistemine geçileceği için, bölgedeki; eğitim, sağlık, imar, tarım, diyanet gibi bir çok alanın kontrolünün de kendilerine devredilmesinin önünde pek de bir engel kalmamış olacak. Ve bölgedeki tüm okullarda Öcalan'ın fikirlerinin de müfredata ekleneceğini sanırım söylemeye gerek yoktur.
Yine bölgede diyanetin de onlara devredileceği gerçeğinden hareketle; bölgedeki camilerde LGBT'lerin de insan olduğu, kadının kimsenin namusu ve emaneti olmadığı, çarşaf gibi tesettürün gerçekte dinde yeri olmadığı, zerdüştlük, yezidilik gibi dinlerin de müslümanlıkla çok yakın ve kardeş olduğu gibi bir çok konu vaaz ve hutbelerde işlenecek. Sadece bunlara itirazı olanlar değil, kürtçe ezan ve kürtçe namaza karşı çıkanlar da IŞİD'çi diye damgalanacak.
Hdp, barajı aştığında aynı zamanda CIA, MOSSAD ve bilumum yahudi ve ermeni lobileri için, bölge, açık bir laboratuvara dönüşecek. Ticari, kültürel ve sanatsal denilerek, bölgede birtakım gölge ABD kurumları oluşturulacak ve Hdp'nin politikalarını onaylamayan herkes, aynı zamanda ABD'ye karşı çıkmış sayılacak, operasyon yiyecek..." " http://www.dogruhaber.com.tr/yazar/ozkan-yaman/4786-/"
Bölgeyi ve örgütün yapısını tam tanımadan yazılan yazılar, yapılan konuşmalar, verilen demeçler... gerçekleri yansıtmıyor. Bölgede yaşayan, HDP li olmayan insanların yazılarını okuyunca , onların televizyonlarını seyredince insanın tüyleri diken diken oluyor. (umalım ve ümit edelim de bu yayınlar doğru olmasın) Türkiye kamuoyunun çoğu, dikkatini seçime verdiği için bölgede yaşanan dramlardan habersiz kaldı. Bölge ile ilgili haberler tek taraflı yansıtıldığı için kamuoyunun yanıltıldığını düşünenlerdenim. 6-7 ekim olayları gösterdi ki STALİNİST düşünce bölgeye ve örgüte hakim olmuş durumda.
Dün Diyarbakırda İhya Der başkanının öldürülmesi ve ardından olan gelişmeler kamuoyunun dikkatinin buraya çevrilmesine neden oldu. Şanlıurfa Valisinin açıklamaları ise bölgede uygulanan projenin aleni bir şekilde ABD tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor. (http://www.haber7.com/televizyon/haber/1406001-sanliurfa-valisinden-carpici-aciklamalar) O zaman yapılacak iş, Cumhurbaşkanından başlamak üzere devletin tüm yetkili ve etkili kişilerinin sadece Güneydoğuyu değil, tüm Türkiyeyi hatta bölgeyi yangın yerine çevirecek yanlışlara, girişimlere dur demek için bir an önce adım atmalarıdır. Devlet güçlü ve adaletli eli ile yanlışlara dur demelidir. Ekonomi, seçim, koalisyon, dolar, yatırım, işsizlik, parti, iktidar, muhalefet...Bunların hepsinden önemlisi bu olguların üzerinde yaşayacağı bir zemini oluşturmaktır.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.