1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği : 5 ES Ne Ki ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği : 5 ES Ne Ki ?

A+A-

“Ben İspanya’yı 3-F ile yönettim” sözü Franco’ya aittir. İspanya Kralı Franco’nun “3-F” formülü ile iktidarını, uzun yıllar koruduğu söylenir.
Nedir “3-F” ?
“Fadİmo – Fiesta – Futbol”
Fidomo dinsel ayin, Fiesta şenlikler, şölenler, futbolu izaha gerek yok.
Portekiz Kralı Salazar’ın da “3-F”si var. “Futbol olmasaydı ben Portekiz’i bu kadar uzun yönetemezdim” sözü de Salazar’a ait. Salazar, yüz bin kişilik beşik yapılmasını istemiş ve sonuçta bugün Barcelona futbol takımının maçlarını oynadığı Barnebau stadı yapılmıştır.
Burada da :
“FADO”nun ucuz tüketilen müzik (pop, arabesk, vb),
“FİESTA”nın şenlik veya eğlence,
“FUTBOL”un ayakla oynanan top oyunu,
“FEMİNİ”nin ise kadın demek olduğunu görebiliriz.
Bu sihirli “3-F” formülleri ile Franco “otuz yıl”, Salazar ise “kırk yıl” iktidarda kalmıştır.
Şimdi ülkeler hangi formül ile yönetiliyor dersiniz? Lütfen tercihinizi belirtiniz. “3-K’mı?, “3-M” mi?,”3 -P” mi,“3-S”mi, “3-Y” mi,
Faşizmin ve Diktatörlerinin toplumları yönetirken, toplumun hayatın gerçeklerinden olabildiğince uzakta durmaları, toplumların gerçekleri görmesini değil rüyalar görmesini istedikleri için sıkça başvurdukları yöntem; Faşist diktatör Salazar Portekiz’inde Fado Fiesta Futbol, faşist diktatör Franco İspanya’sında Fiesta, Festival, Futbol formülü olmuş ve hayat bu bakış açısıyla şekillendirilmeye başlanmış ve bu formülde ilk 2 F si Fado müziği, fiesta eğlenceyi ifade etmektedir. Başkaları da çıkar ve 3F yi Fuhuş, Faşing ve Futbol diye de ifade ederse fazlaca itiraz etmem açıkçası. Hatta biri çıkar artık 3 F değil 4F vardır, hadi bakalım ekleyin Facebook’u da derse bu da makul bir önerme olarak kabul görür bence… Gerçek olduğu söylenen bir hikâyeden bahsedilir hep, faşist diktatör Salazar avenesine bir gün, “Bana onbinlerce insani uyutabileceğim bir beşik yapın” demiş ve bu talimat üzerine, derhal başkent Lizbon’da büyük bir stadyum yapılmış ve kendisine ülkeyi nasıl yönettiğini soranlara da bu büyük stadyumu göstererek “Futbol olmasaydı ben Portekiz’i yönetemezdim” dermiş…Bilenler bilirler. Yıllar önce Devekuşu Kabare’de geceler oyununda duyduğum müthiş, “insanların rüya görmesini engellemeyin yoksa gerçekleri görürler” ifadesi acaba doğru mu?
Şimdi gelelim 5 ES’e…
Bu 5 ES,
Sabır,
Sebat,
Sadakat,
Sevgi,
Söz.
İnsanlarımız maalesef sabrı unuttu. Hemen her olayda parlıyor, her olayda bardağı taşıran damla gibi oluyorlar. Atalarımız ne demi?
“Sabır, zehiri bal yapar “
Yine günümüzde pek çoğumuz sebatsız olduk. Çalışuşu gibi, yada maymun ihtahlı bir şekilde daldan gala konarak sebat etmiyoruz. Tabi ki bunun içinde de sabır vardır.
Sadakat bağlılıktır. Bu konuda satırlar boyunca yazı yazılabilir. Maalesef günümüzde pek sadakatta kalmadı.
Sevgi her şeyin ilacıdır. Sevgi ile buzlar erir. Sevgisiz yaşam olmaz. Sevgi göstermeyen kimse, sevgisiz kalır.
Ve en önemlilerinden birisi de söz. İnsan sözünün adamı olmalıdır. Sözünün arkasında durmasını bilmelidir. Yanlış yaptı ise özür de dilemelidir. Söz kırk boğumdur. 39 dakika düşünüp öyle konuşmak gerekir.
Kısacası Yunus Emre’nin sözünü hatırlayalım.
Söz ola kese savaşı,
Söz ola kestire başı.
Söz ola ağulu aşı
Ya ile bal ede…
3 Formülleri geride kaldı. Şimdi dünyamızın ihtiyacı 5 “S” te.
Ne dersiniz?

Bu yazı toplam 262 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.