1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği : AYAĞA SIKMAK!
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği : AYAĞA SIKMAK!

A+A-

İktidarın En çok beğeni kazandığı ve bu konuda yaptığı reklamlar ile halkında büyük kısmının buna inandığı sektör sağlık sektörüdür.
Belki söylenenler, yapılan reklamlar büyük ölçüde doğrudur. Ya madalyonun diğer yüzü.
İşte burada durmak lazım.
Davulun sesi uzaktan hoş gelir.
Konya’da sağlık sektörü gerek devlet kurumları, gerekse özel sektör itibariyle hiçte fena değil. İnsanların büyük kısmı bu sektörden memnun.
Şimdi gelelim işin diğer yönüne…
Eski adıyla SSK, yeni adıyla Meram Araştırma Hastanesinin açılışını bilirim. 1960’lı yıllarda zamanın başbakanı Süleyman Demirel zamanında bu hastane açılıp, hizmet sunmaya başlamıştı.
O günün nüfusu, SSK’lı sayısı ile Konya’ya yeterli idi. Aradan yıllar geçti. Sağlık sektöründeki gelişmeler, değişen şartlar ile SSK Çalışma Bakanlığı bünyesinden alının, Sağlık Bakanlığına bağlandı ve adı da Meram Araştırma hastanesi oldu.
Geçmişte eksikleri vardı. Bugünde vardır.
Benim anlatmak istediğim ise başka. Bu hastanenin başhekimlerinin pek çoğunu tanırım ve dostlarım oldular. Mesela rahmetli Tuncer Sanal bu hastanede uzun yıllar görev yaptı. Son derece beyefendi bir kimlikti. Kimsenin burnunun kanamasını istemezdi. İnsanlara yardımcı olurdu. Belki o günün şartlarına göre eksikleri de vardı. Ancak özel hayatındaki büyük sıkıntılar hastaneyle ilgisini zaman zaman azalttı. Zamanında hastanede o zaman en etkin yönetici yine rahmetli Muammer Çelik vardı. Daha sonra Hüsnü Bozkurt bu hastanede başhakemi olarak görev yaptı. Zamanında Bozkurt hastanede birçok eksikliği giderdi. İşleyişi değişti. Hayırsever Konya halkının da desteği ile hastane de revizyonlar yapıldı. Odalar döşendi. Bundan sonra Mete Duruk bayrağı aldı. Mete Durukta hastanede çok şeyleri değiştirdi. İyi şeyler yaptı.
Son görev yapan isim ise Prof. Dr. Dursun Odabaş idi. Odabaş döneminde verilen imkanlar ve yetkiler sayesinde, ekibiyle birlikte çok ama, çok şey yapıldı. Bir defa hastanenin iç ve dış çevresi değişti. Bahçesi düzenlendi. Araştırma hastanesi olması hesabıyla da birçok yeni ünite halkın hizmetine sunuldu. Paraya pula önem vermeyen, birçok üniversitelerden rektörlük, dekanlık verilerek çağrılan Prof. Dr. Odabaş, Meram Araştırma hastanesini adeta daha iyi hizmet adına kendi evi gibi gördü. Hizmet sınırlaması, yapılan hizmetlerin daha iyi yapılması için gecesini gündüzüne kattı ve bu konuda kimseye taviz vermedi.
Ancak Prof. Dr. Dursun Odabaş’ın bir yanlışı vardı !
Kimseye hizmet noktasında, doğru iş yapma noktasında eyvallah’ı yoktu. Doğruya doğru, eğriye eğri demesini bilirdi. Nitekim Ankara’da yapılan bir toplantıda bazı yanlış ve eksiklerden bahsetti. İşte orada film koptu.
Nihayet yıllardır başarı ile hizmet veren, Sağlık sektöründe Konya’nın yüz akı olan kimselerden birisi, iktidarın savunduğu noktada en büyük desteği veren kimse eksikleri, yanlışları ve hataları söyledi diye geçtiğimiz hafta görevden alındı.
Bu icraatın bence kendi ayağına kurşun sıkması demektir diye düşünüyorum. Rahmetli Konya valilerinden İhsan Dede Konya Valiliğinden alındığında KOSİAD’TA yaptığı konuşmada dönemin iktidarı ANAP sitem etmiş ve aynan şöyle demişti:
“ Ne yapalım, kedi yavrusunu yermiş!”
Prof. Dr. Dursun Odabaş’ın görevden alınmasından sonra yanılmıyorsam bir Fransız sözü aklıma geldi.
Fransızlar diyor ki :
“ Her ihtilal kendi çocuklarının başını yer !” 

Bu yazı toplam 220 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.