1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği: Cihanbeyli Gelişme Sürecinde
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği: Cihanbeyli Gelişme Sürecinde

A+A-

Cihanbeyli Konya’nın Ankara’ya giderken yol üzerindeki ilk ilçesi.
Tarihi çok gerilere giden ve hatta geçmişte İnevi diye de anılan bu ilçede görev yapan bir çok belediye başkanıyla teşriki mesaimiz olmuş, dostluklar kurmuşumdur.
Çünkü bendeniz’de bir zamanlar Cihanbeyli nüfusuna kayıtlı idim, ta ki, eski adı Zıvarık olan, daha sonra Altınekin ismini alıp ilçe olmasına kadar…
Daha, Bu ilçenin futbol takımı olan Cihanbeylispor’da bir süre top oynamaya çalıştık. Anılarımız, dostluklarımız oldu.
Cihanbeyli yıllar yılı klasik bir ilçe idi.
Elbette geçmişte görev yapan Belediye Başkanlarının o günün şartlarına uygun olarak hizmet etmişlerdir. Halkının bir kısmı Türkmen, bir kısmı Kürt olan ilçede yaşam sınırlı idi.
İlçenin en önemli isimlerinden birisi de Tuz gölüdür.İlçe halkının geçim kaynağı köyleri ile birlikte tarım ve hayvancılık, birde taşımacılıktır.
İlçe büyüklüğünde bazı eski ismiyle belde, yeni ismiyle mahalle olan yerleşim yerleri vardır.
Geçtiğimiz gün gazetemizin imtiyaz sahibi Yusuf Gürbüz ve gazeteci arkadaşımız Duran Çölcü ile bu ilçeyi ziyaret ettik. Belediye Başkanı Mehmet Kara ile sohbet ettik. Cihanbeyli ile ilgili çalışmaları yerinde gördük.
Şunu hemen belirteyim “ At binenin, kılıç kuşananın” diye bir söz vardır. Cidden gerek yapılaşması ile, gerekse çevre düzenlemesi ile Cihanbeyli eski Cihanbeyli olmaktan çıkmıştır. Yani kısacası gelişme yolunda dev adımlar atan bir ilçe konumundadır.
Yeşil alan, park çalışmaları ile, ilçe merkezindeki çalışmalar ile ve planlanan, projelendirilen işlerle Cihanbeyli gelecekte bölgede parlayan bir yıldız olacaktır.
Belediye Başkanı Mehmet Kale kabuğuna sığmayan bir kişiliktir. Daha önce belde belediye başkanlığından tanıdığım Kale, azimli, yorulmak bilmeyen ve tükenmeyen enerjisi ile nerede ise bazı elemanları ile 24 saat Belediye’de ilçeye hizmet vermeye çalışırken, gerek büyük şehir belediye Başkanlığından, gerekse Ankara’dan istediklerini bilen ve bunları koparta bilen, yani istemesini bilen bir kişiliktir.
Spordan alt yapıya, sosyal çalışmalar bir çok konuya eğilen ve bunları en iyi şekilde yapmak isteyen Mehmet Kale ve ekibinin yorulmak bilmeyen yolculuğu hizmet kervanı ile devam edebilecek görünüyor.
Küçük şeylerle yetinmeyen, büyük şeyleri iyi planlayan Cihanbeyli Belediye Başkanı Mehmet Kale’nin ilçesi yukarı da da belirttiğim gibi daha da büyüyecektir. En azından bu ilgi ve çalışma planını gördükten sonra bizde böyle bir imaj doğdu.
Cihanbeyli’de sosyal çalışmalarda iyi yönde. Okullara 9 bin kitap verilmiş, atık pil toplatılmış. Hoş geldin bebek ile bu yıl içinde 160 bebeğe hediyeler verilmiş, her hediye paketinin içinde ise 30 parça bulunmaktadır. Belediye Başkanı Kale’nin bildirdiğine göre vatandaşın acı ve sıkıntılı günlerinde de yanlarında bulunulmakta ve 95 taziye çadırı kurabiliyorlar. Tabi ki yüce Allah taziye çadırı kurdurmasın, sevinç çadırları kurdursun demek istiyorum.
 

Bu yazı toplam 246 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.