1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği : İnsanları Sahtekar Yapmayın
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği : İnsanları Sahtekar Yapmayın

A+A-

Türkiye’de iyi şeyler yapılıyor.
Hoşumuza gitse de, gitmese de iyi işler var.
Taraflı olalım, tarafsız olalım bunları görmemiz lazım.
Devekuşu gibi kafamızı kuma sokmayalım. Ya da Osmanlı dönemindeki yeniçerilerin “iztemezükcü” yaklaşımını bırakalım.
Ancak bunları yazarken, eksik, yanlış veya görülmeyen hataları da yazmamız lazım.
Türkiye’de eğitim ve öğretim dönemi başladı.
Başlamasına başladı ama, sorunsuz mu ?
Hayır.
Zaten bu imkânsızdır. Ancak bazı şeyleri de sistem getiriyor. Bunları da yöneticilerimizin görmesini istiyorum.
Bir defa şu eğitim ve öğretim döneminde tayin ve görev değişiklikleri çok büyük sıkıntı yaratmaktadır. Eğitim ordusu bu noktada çok sıkıntılı görünüyor.
Binlerce yeni öğrencimiz, ana sınıflarına, birinci sınıflara başladılar. Hepsi heyecanlı, hepsi yarınlara hazırlanmak için belki de baba ocağından, ana kucağından ilk defa okul sıralarına oturdular. Hepsinin gözlerinin ışıl ışıl olduğunu düşünmekteyim.
Yine yeni göreve başlayan öğretmenlerde aynı heyecanı yaşamaktadır.
Bir süre önce Konya İl Milli Eğitim Müdürü ile konuştum küçük çapta sıkıntıların olduğunu, bazı öğretmen ve okul yöneticilerin rotasyona tabi tutulduğunu, küçük çapta da olsa sınıflıklarda sıkıntı olduğunu belirtiyordu.
Bunlar çok doğal ve olabilecek, hoş karşılanacak şeyler. Tayin ve benzeri işlerde her zaman sıkıntı yaşanmıştır. Kimse olduğu yerden, düzeninin bozulmasından mutlu olamaz.
Yalnız bir kayıt sistemimiz var ki, ilada vatandaşa “ sahtekar ol “diyor.
Şimdi kent merkezinde, mahallelerde okullar var. Bir caddenin karşı tarafı başka okula çocuğunu kayıt ettirmek zorundadır. Diğer karşısı da başka bir okula…
Bunu da hoş karşılayalım. Ancak kuşun ayağı hiçte böyle değil.
Ailenin bir çocuğu caddenin karşısındaki okulda okuyor. Diğer çocuğu kayıt sistemi nedeniyle başka okula gidecek. Haydi gitsin. Caddenin karşısındaki okul pencereden görünüyor. Diğer gideceği okul 3-5, hatta 7-8 Km olan okullara çocukların gitmesi var.
Nüfus Müdürlüklerine gidip bir bakınız.
Nüfus müdürlüklerinin rutin işleri var. Doğum, Allah gecinden versin, ölüm, evlilik, boşanma işlemleriyle dolar taşar. Son günlerde ise nüfus müdürlüklerinin önü adres değiştirme işlemleri yaptırmak için yoğunluk kazanmış durumda. Çalışanlar nefeslerini alamıyor.
Çocuğunu evinin yakınındaki okulda okutmak isteyen aileler caddenin karşı tarafında eş-dost, akrabalarına çocuğunu emanet, misafir olarak göstermek için ikametgâh düzenletiyor.
Günümüzde doktor seçme özgürlüğü var. Ancak ne yazık ki, ilkokula başlayacak çocuğumuza okul seçme özgürlüğü yok. Haydi illada isteyen istediği okula gitmesin ama, hiç değilse ailenin ve çocuğun çok yakınında olan okula kayıt yaptırabilsin.
Hayır, kayıt sistemi buna izin vermiyor.
Böyle bir sakat sistem olmaz. Velilerde sisteme uymak için sahte ikametler oluşturuyor. Bunun tespiti ile de devlet vatandaştan 800 TL ye yakın para cezası alıyor. Bunun önüne geçilmeli ve devlet ve sistem vatandaşına sahtekârlık yapmasını sağlamamalıdır. 

Bu yazı toplam 179 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.