1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği : Kadınlar Günü Ve Türk Ekonomisi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği : Kadınlar Günü Ve Türk Ekonomisi

A+A-

Dün dünya kadınlar günü idi.
Aslına bakarsanız ve kadın , kadın gibi yaşamasını, konuşmasını ve istemesini bilir, evinin hanımı, iş yerinde hanımefendi, çocuğunun anası, eşinin can yoldaşı olursa dünya her zaman kadınların günüdür.
Kadını horlamak, kadının değerini bilmemek, ya da kadın kendi değerini, duracağı yeri bilmeden, hareket eder, konuşur, haddini aşan işlerde olursa o zaman sıkıntı olmaktadır. Günümüzde kadın erkek eşitliği konuşulmaktadır. Cumhurbaşkanı R. Yayyip Erdoğan gibi düşünmekteyim ve kadın – erkek eşitliğine inanmıyorum. Ne yazık ki, günümüzde Türkiye’de binleri bulan kadın cinayetleri olmuştur. Kadın şiddet görmüştür ve görmektedir. Bunu tek taraflı değerlendirmekte yanlıştır. Şiddetin kadını, erkeği yoktur. Her türlü şiddete karşıyım. Fiziki üstünlüğünü kullanarak kadına şiddete daha fazla karşıyım ama, rahmetli anamın bir sözünü burada hatırlamak isterim. Anam derdi ki: “Erkeğin eline sopayı kadın verir.” Bu sözü iyi irdelemek gerekir. Kadın olsun, erkek olsun, bir birinin damarına basmadan yaşamlarını sürdürmeli yada medeni biçimde ayrılığı tercih etmeliler. Hayatın yarısını erkekler üretiyorsa, diğer yarısını da kadınlar üretiyor.
8 Mart 1857’de Amerikalı kadın işçiler “eşit işe eşit ücret”, “sekiz saatlik işgünü” talepleriyle fabrikalarda greve çıkarlar. Yapılan direnişlerde birçok kadın polisler tarafından öldürülür. O günden sonra kadın işçilerin bu onurlu direnişi aynı zamanda kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinin bir simgesine dönüşür.
Duygu Asena’nın kitabında belirttiği gibi “ Kadının adı yok” değildir. Kadının adı da var, sanı da var, değeri de var. Kadınsız dünya mümkün değildir. Ortaçağda kadının değeri yoktu. Kız çocukları diri diri gömülüyordu. İslam ile kadın erkeklere Allah’ın emaneti olarak verildiği teblig edildi.
Kadın önce kadın olduğunu bilmeli,
Sonra eş olmalı, ana olmalı
Vakur olmalı.
Türk ata sözü :
Dişi kuş yapar yuvayı, erkek kuş çevirir havayı”
Kadın bilgili olmalı,
Kadın ekonomi bilmelidir.
Ekonomi deyince hemen konuyu döndürelim Türk ekonomisine…
Türk ekonomisi çok sağlıklı gitmiyor görünüyor bu günlerde.
Döviz, dolar, altın fiyatları aldı başını gidiyor.
Seçimler öncesinde bu pek hayra işaret değil.
Siyasi istikrar ile ekonomik istikrar birlikte giderse ülke huzurlu olmaktadır.
İşsizlik oranları can sıkıyor. Yine çift haneli bir işsizlik söz konusu. Bugün 2-3 milyon arasında işsiz insan söz konusu. Yüzde 9.6 olarak belirlenen hedefi rakamlar çok aştı. Tarım dışı işsizlik ise yüzde 12 civarında… Yapılan açıklamalara bakılırsa her 5 gençten birisi işsiz durumda.
Ekonomideki çalkantılar, dövizdeki son durum faiz lobisinin çabaları gibi gösterilse de gidiş iyi görünmüyor. Piyasalar önünü görmemektedir.
Dileyelim Merkez Bankası ve Döviz-faiz üçgeni rayına oturtulur ve kötü gibi görünen ekonomimiz düzeltilir. Aile ekonomisini ise ailenin hanımı düzeltmelidir. Bir ailede evin hanımı har vurup- harman savurursa, israfa kaçarsa bu ailenin ekonomisi düzelmesinin imkanı yoktur. İşte bura da da kadına büyük iş düşmektedir.

 
Bu yazı toplam 96 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.