1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği: Karatay ve Hançerli
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği: Karatay ve Hançerli

A+A-

Konya Büyükşehir statüsüne geçtikten sonra merkezde oluşan ilçelerden birisi de Karatay ilçesidir. Karatay ilçesi Konya’nın tarihi geçmişi içinde en eski yerleşim yerlerinden olup, aynı zamanda da kırsal kesime en çok hitap eden bir ilçedir.
Hz. Mevlana’nın meftun olduğu ilçe, aynı zamanda Konya’da yapılaşma anlamında da eskisi fazla, derviş evlerinin bulunduğu, Konya’nın aslım bataklığının olduğu, gecekondu olmayan Konya’da gecekondu görüntülü konutların çokça göründüğü, revize edilmesi gereken mekânların çokça olduğu ve alt yapısı itibariyle de çok eksikleri olan, ulaşımın bile yakın geçmişte At arabasıyla, daha sonra tripörlere geçildiği bir ilçedir. Ayrıca Konya bölgesinde yeterli kamu ve genel yatırımı az alan bir bölge olarak ta dikkat çekerken, özellikle doğudan gelen vatandaşların, romanların bolca ikamet ettiği bir ilçe idi.
Karatay’in İlçe statüsüne geçmesiyle birlikte göreve gelen Belediye Başkanları Karatay’ın tarihi misyonunu yükseltmek, yapılaşmayı düzgün hale getirmek, kötü görüntüleri yok yok etmek adına canla başla çalıştılar.
Bu işi ilk önce ve ilk belediye başkanı olan Mehmet Şen yapmaya başladı. Daha sonra bayrak yarışını Mustafa Özkafa aldı ve Karatay’da değişimi devam ettirdi. Son üç dönemdir görev başında ise Belediye Başkanı olan Mehmet Hançerli var.
Mehmet Hançerli döneminde Karatay ilçesi içindeki kamu ve belediye hizmetleri büyük ivme kazandı. Alt yapı başta olmak üzere ilçede modern yapılaşmaya büyük önem verildi. Belediye Başkanlığı öncülüğünde yapılan konutlar İlçenin kötü görüntülerini yok etti. Konutlar ve ilçe adeta yeniden modernize edildi ve bu noktada çalışmalar devam ediyor.
Fazla açmak istemiyorum ama, son yerel seçimler öncesinde belediye başkanları adayları AK partide belirlenirken, bir kısım insanlar Mehmet Hançerli için “ Çağdaş değil, Bizi yeterince bu noktada temsil edemiyor. Ancak işini ise çok iyi yapan, adeta bir taşeron gibi koşturan birisi” dediler. Hançerli’yi aday göstermekten yana olmadıkları ifadeye çalıştılar.
Ancak yukarıdaki irade Mehmet Hançerli’yi yeniden aday gösterdi ve Hançerli yaptığı çalışmalar , halka yaklaşımı ve ekibi ile yerel seçimlerde sanırım Konya’da partisine en yüksek oyu kazandıran bir başkan olarak yoluna devam etti.
Mehmet Hançerli’yi iyi tanırım. İşini iyi yapmaya çalışan, söylentilere ve dedikodulara kulak asmayan, doğruluktan şaşmamaya çalışan, kişisel isteklere pek itibar etmeyen, devletini, milletini, bayrağını, dinini ve sporculuk kimliği ile sporu seven birisidir.Ancak son dönemlerde nedense spordan biraz uzak kaldı. Bunu da buradan belirtelim.
Geçtiğimiz gün Mehmet Hançerli’nin basın toplantısı vardı. Bizde bu toplantıya davet edildik. Karatay’da Mehmet Hançerli yeni bir konut hamlesi projesini tanıttı. Burada üye kayıtlarının başladığını ifade etti. 984 dairelik Akçelebi konutları tamamlanmasıyla Hz. Pirin gölgesinde ailelerin yaşayacağını belirtti. Kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde ayrıca burada 3 2 adette iş yeri bulunacak.
Mehmet Hançerli 984 dairenin 614 tanesi arsa sahiplerine verileceğini, kayıtların tamamlanmasıyla birlikte noter huzurunda çekilişe gideceklerini, bundan sonra da pek konut işleriyle uğraşmayacaklarını belirti.
Kendisine sorulan sorular karşısında çok dikkatli cevaplar veren Hançerli, tecrübeli ve sağduyulu yöneticiliğiyle ben şu anda Karatay Belediye Başkanıyım. Emaneti teslim edinceye kadar bir şey talebim olmaz. Gelecek ne getirir bilmem diyerek sorulara cevap verdi.
Lafın özü, Karatay’da Adliye binası, Üniversite, Kent hastanesi ve benzeri kamu yatırımlarıda Hançerli zamanında bölgeye getirilirken, Karatay bir anlamda makus talihini de yenme adına dev adımlarla yoluna devam ediyor. 

Bu yazı toplam 241 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.