1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği : Konya’nın Yıldızları
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği : Konya’nın Yıldızları

A+A-

Konya’nın başarısına, Konya’dan çıkan başarılı insanlara gıpta ile bakar, tanısam da, tanımasam da sevinirim, gurur duyarım.
Çünkü benim mantığım, benim milliyetçilik anlayışım “Uzayan kol benden olsun” dur.
Ancak Konya’dan, hatta Türkiye dışından çıkıp, başarılı olmuş, insanlığa faydalı işler yapmış kimseleri de takdir ederim. Bu mana da da da hiçbir zaman “kafatasçı” değilim.
Konya’mızda son dönemlerde parlayan yıldızlar var.
Bunlardan birisi Selçuklu’ya asırlarca başkentlik etmiş, Konya’mızdan çıkmış, Konya’nın çocuğu Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu. Konya zaman zaman hizmet almıştır. Zaman zaman öne çıkmıştır ama, zaman zamanda kenara itilmiş, unutulmuştur. Sanırım bu dönemde maksimum seviyede hatırlanacak ve hizmet alacaktır.
Yine Konya’dan aramızdan bir genel müdürümüz var. Sporun içinde birisi olarak Mehmet Baykan’ın spor yatırımları ve organizasyonları ile Konya’ya yakın mesai arkadaşları Remzi Ay ve diğerleri ile nasıl çalıştığı ortadadır.
Yine sivil toplum kuruluşları içinde Konya için çalışan başkanlarımız bulunuyor. Konya’nın gelişmesi, genişlemesi için çalışıyorlar. Bütün bunlar yeterli mi ? Bence hayır. Konya daha büyük hizmetlere layık bir kentimizdir.
Yine Konya’mızda kendi alanında ve çalışmaları ile sembol olmuş, isim yapmış, Türk ekonomisinin lokomotiflerinden ve üretim kapasitesi ile dünya’da bir çok dev ile yarışan Panko Birlik ve bunun başkanı Recep Konuk var.
Belki başka isimler de var. Bunlar hemen aklımıza gelmedi. İsteriz ki, bu ve benzer isimler Konya’dan, Türkiye’mizden çıksın ve insanlığa hizmet etsinler.
Belki haberiniz vardır. Basından izlemişsinizdir. Üretimi seven, istihdam getiren, yenilikçilikte önde isimlerden birisi olan Recep Konuk Dünyaca ünlü Forbes Dergisi’nin ülkemizde de çıkardığı Forbes Türkiye, 2014 Yatırım Raporunu yayınladı. Forbes Dergisinin yayınladığı 2014 Yatırım Raporu’nda “Büyüme Sihirbazları, Ustalardan Tavsiyeler” başlığı altında yönettikleri kurumları ve fonları istikrarlı bir şekilde büyüten 16 isme yer verilirken derginin “büyüme sihirbazları” olarak tanıttığı isimler arasında Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk da yer aldı.
Forbes Türkiye Dergisinin bu yıl 9’uncusunu yayınladığı Yatırım Raporu’nun “Büyüme Sihirbazları-Ustalardan Tavsiyeler” adlı bölümünde, yönettikleri şirketleri ve fonları istikrarlı bir şekilde hızla büyütmeyi başaran 16 yöneticinin iş ve yatırım felsefeleri ile yatırımcılara yönelik tavsiyelerine geniş şekilde yer verildi.
2014 Yatırım Raporunda ekonomik durum ve beklentiler ile ilgili yapılan değerlendirmelerin yanı sıra, Konya Şeker’de geliştirdiği yatırım stratejisiyle sürdürülebilir ve hızlı büyümeyi yönettiği kurumun kimliği haline getiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ile birlikte Erdal Aksoy, Mahmut Ünlü, Hasan Aslanoba, Ahmet Tiryakioğlu, Hasan Ulusoy, İzak Şenbahar, Uğur Dumankaya, Bülent Topbaş, Sina Afra gibi isimlerin de tavsiye ve görüşleri dergide yer aldı.
2014 Yatırım Raporunun Büyüme Sihirbazları-Ustalardan Tavsiyeler” bölümünde, Konya Şeker’deki istikrarlı büyümeyi gerçekleştiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un yatırım ve iş felsefesi ile tavsiyeleri dergide şu şekilde özetlendi;
“İki günü birbirine eşit olan ziyandadır Hadis-i Şerifi benim yatırım ve iş felsefemin temelidir. Bir çiftçi şirketini yönetiyorum ve burada emanetçiyim. Yüzbinlerce üreticinin mesuliyetini omzumda taşıyorum. Bu şirketin iki gününün birbirine eşit olması yüz binlerce üreticinin ziyanda olması anlamına geliyor.”
Bu ilke söz, Konya Şeker mucizesinin de formülü bir anlamda. Konya Şeker, 2012-2013 yılı bilançosuna göre FAVÖK’ünü % 39.19, net satışlarını da % 27.68 artırma başarısını gösterdi. Daha uzun vadeli rakamsal bir analiz ise Konya Şeker’in köhne bir şirketten nasıl Türkiye’nin en büyük tarım üreticilerinden biri haline geldiğini daha net anlatıyor. 10 yılda % 30 binin üzerinde karlılık artışı ve % 10 bini aşan büyüme.
Sermayesi tabana yayılmış bir kooperatif yani üretici şirketi olan Konya Şeker’in başına 1999’da geçen Konuk, elle tutulmayan, gözle görülmeyen her türlü dalgalanmaya açık enstrümanlara mesafeli bakıyor.
Elbette Konuk’un yatırım tavsiyesi de üretmek. İki sektör Konuk’a göre stratejik olarak önem kazanacak. Enerji ve Gıda.
Konuk’un işe bakış açısı ise iyimserlik üzerine kurulu. Neden olamayacağını izah etmek yerine, nasıl olacağını düşünmek. Yatırım felsefesini risklerden korkup sinmek yerine fırsatlara odaklanıp büyümek olarak tanımlıyor.
Konuk’un iş ve yatırım hayatına yeni başlayacaklar için iki tavsiyesi var. İlki kişinin ufkunu belli kalıp ve ezberlerle sınırlamaması,
İkinci tavsiye ise dünyaya bakış açısıyla ilgili. Konuk’a göre, dünyaya riskler ve tehditler penceresinden bakılırsa girişimci olunamaz.
Fırsat penceresinden, bakarsanız çok şey görürsünüz” diyor ve ekliyor: “Dünya’yı tehdit olarak algılarsanız kendinizi koruma içgüdüsüyle atmanız gereken adımları atamazsınız.” 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.