1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği: Kültür Hizmeti!..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği: Kültür Hizmeti!..

A+A-

Konya’daki Belediye Başkanlarını çoğu zaman eleştiririm. Kendimce eksikleri dile getirir, çalışmalarının yetersiz olduğunu belirtirim. Özellikle hemen herkesin katıldığı bir konu ise yine özellikle Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e insanların ulaşamadığını yazarım.
İnsanları severiz, sevmeyiz ama, bugünlerde yerel seçimler öncesinde bir slogan görmektesiniz. “Ben lafa değil, icraata bakarım !”
Bende yapılan icraatlar içinde doğrulara, güzellere ve yapılan işlerde insanların ihtiyacını karşılayıp karşılanmadığına, bakarım ama benim bakışım farklı, sizlerin bakışı farklı olabilir. Ben sade yalın, bir şey beklemeden, bir ikbal peşinde koşmadan gördüklerimi yazarım. Para ile değil, doğru ne ise onu yazarım. Yani ısmarlama işlere çanak tutmam.
Konya belediyelerinin yaptığı en iyi işlerden eksiklerine rağmen, par ve yeşil alan çalışmaları bence fena değil. Birde kültür hizmetleri.
Türkler Anadolu’ya Orta Asya stepleri arasından, at sırtında Anadolu’ya geldiler. 1071 de Alpaslan’ın Malazgirt Zaferi ile Türkler Anadolu’ya ayakbastılar. Bin yıldır Anadolu Türklerin Ana yurdu oldu.
Sonra, büyüyen Türk İmparatorlukları Selçukludan sonra Osmanlı oldu ve Üç kıtada hüküm sürdü. Bu hüküm süreş sırasında ise Türkler gittikleri yerlere adalet, temizlik ve medeniyet götürdü.
Selçuklular döneminde Konya 250 yıl başkentlik yaptı. Selçuklu Beyleri Tuğrul, Çağrı, Keyhusrev, Kılıçaslanlar, Alâeddin Keykubatlar, Anadolu’ya tarih getirdiler, kültür getirdiler. Çağdaşlık getirdiler. Bilim getirdiler.
Bugün her ne kadar İtalya’da bulunan bir merkez Modern tıbbın merkezi sayılsa da, aslında modern tıp Kayseri’de Gevher Nesibe Hatun ile İtalya’dan 200 yıl önce başladı.
Hadim ilçemizde meftun Hz. Hadimi’nin bir sözü vardır:
“Kamil odur ki, koya her yerde bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser” ..
Bugün Konya’mızda hemen her gün etrafından geçtiğimiz Alâeddin Tepesi, Alaeddin Cami ve külliyesi, Karatay Medresesi, İnce Minare, Taş cami ve benzerleri Selçuklu eseridir. Bu eserleri bizim ecdadımız bize bırakmıştır.
Şair’in dediği gibi :
“Bayrakları bayrak yapan,
Üstündeki kandır” ise,
Milletleri Millet yapan da, geride bıraktıkları eserleridir.
İşte Selçuklu Devletine Başkentlik yapan Konya’mızda, bir çok tarihi ve kültürel eserler mevcuttur. Bunlar ecdadımızın hatıralarıdır. Bunları iyi korumamız, iyi anlatmamız lazım.
Dün bu konuda Selçuklu Belediye Başkanlığının öncülüğünde :
“Selçuklularda bilim, düşünce sempozyumu “ için kitap tanıtımı yapıldı. Bu tanıtıma başta Üniversitelerimizin rektör yardımcıları, bilim adamları, basın mensupları ve Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay katıldılar.
Konuşmacılar Selçuklu kültürü ve eserleri hakkında bilgi verdiler. Eserlerin tanıtımı için yapılan ve yapılacak tanıtım çalışmasından söz ettiler.
Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’da Konya’nın Selçuklu Başkenti olduğunu ve bir başkentin daim bir başkent olacağını ve eserlerinin de korunması gerektiğini ve kültür hizmetleri olarak bunara devam edeceklerini söylediler.
Selçuklu Belediyesi önderliğinde Selçuklularda bilim ve düşünce çerçevesinde basılan kitabın birinci cildinde İslami eserler, 2. Cildinde düşünce ve felsefe, 3. Cildinde Tabi bilimler ve 4. Cildinde de Entelektüel hayat anlatılmaktadır.

Bu yazı toplam 169 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.