1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği : LİDER OLUNMAZ, LİDER DOĞULUR
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği : LİDER OLUNMAZ, LİDER DOĞULUR

A+A-

Bilmem duyanınız bileniniz var mı ?
Birçok insan lider olmak ister, birçok kimse de lider olmaktan kaçar.

Ancak ben diyorum ki,

Lider olunmaz, lider doğulur.

Lider olmak içinde  yönetici  kimliği olmalı,

İnsanları tatmin edecek dil olmalı,

En önemlisi de karizma olmalıdır.

Tabi ki, bütün bunlardan sonra en önemli ,değerli insan, kibir ve kinden uzak olandır. Bu sözü de Albert EINSTEIN söylemiştir.

Şimdi gelelim siyasetteki liderlik yarışmasına…

AK Parti’de liderlik yarışında kimse Cumhurbaşkanı  R. Tayyip Erdoğan’ın önüne geçmeye cesaret edemiyor. Belki bazı kimseler öne sürülmek isteniyor ama, bugünkü tabloda kimse Erdoğan ile yarışmayı göze alamıyor.

CHP’de ise durum değişik.

Son referandum sonuçları bu partide bazı isimleri iştahlandırdı. Bunun için CHP'de bazılarının liderlik hevesi depreşti. Muharrem İnce Genel Başkan adaylığını açıkladı... Belki başka isimlerde çıkabilir.

Bazıları, yıllarca bu partide genel başkanlık yapan, kurt politikacı Deniz Baykal'ın son çıkışını liderlik hevesine bağlıyor. Ancak ben de izlediğime ve tespitlerime göre Baykal'ın gözü CHP Genel Başkanlığı'nda değil; söylentiye bakılırsa gözü referandumda yüzde 49 oranında çıkan hayır oylarında; aday olursa o oyların kendisini Cumhurbaşkanlığı'na taşıyacağını düşünüyor diyorlar. Hatta, Kemal Kılıçdaroğlu'nun şimdiden önünü kesmeye çalıştığını söyleyenler de var...

Kılıçdaroğlu ise polemiklere yol açacak söylentilerden uzak ve bazı konularda kararlı duruyor ve cumhurbaşkanı olma hevesi yaşamadığını göstermeyi özenle sürdürüyor.Bir partinin genel başkanı olmak için kişide karizma olması şart.

Etkileyici özelliği olmayan kişinin o koltuğa oturup liderlik taslaması beyhude olur, onu kucaklayan ve onu destekleyen taraftarlarda  yerinde sayar ve bir adım öteye gidemez.Siyasi tarihimizde bunların örneklerini görebiliriz. Siyasal hayatımızda lider geçinmiş ama lider olamamış çok isim var.

Şimdi düşünün. Zaman zaman  sivri çıkışları olan Yalovalı Muharrem İnce kazara CHP'nin başına geçse ana muhalefet partisi bence çok oy kaybeder ve etkili bir siyasal topluluk olmaktan uzaklaşır.

Gurup Başkan vekili iken karizması ağır basan Kemal Kılıçdaroğlu'nun gücü bile CHP'yi umut edilen boyutta toparlayamadı.Bundan sonrası için ne olur bilinmiyor.Liderliğe soyunacak olan, Kılıçdaroğlu'nu aşamadığı konuların üstesinden gelebilecek mi, önce bunu düşünmeli.  Tabela partilerinde , sembolik genel başkanlar ülkeye de, siyasi partilere de bir şey vermediğini hep birlikte görmekteyiz.

  1. her zaman olduğu gibi yine kaynıyor. Herkes bir şey konuşuyor, herkes salvo atıyor. Partideki görevlerinden ayrılan Selin Sayek Böke'nin ise cumhurbaşkanı olmak gibi bir hevesi, planı ve projesi yok çünkü bu iş için bir öngörüsü de yok.Kemal  Kılıçdaroğlu karşıtı bazı partililer "Keşke olsa, o zaman kadın oyları 'ye akar" diyormuş. İyi de, kadın oyları akarsa erkek oyları kaçmaz mı?

Bu da dikkate alınmalıdır; zira siyasetin havası değişkendir, insan beklenmedik her şeyle karşılaşabilir.Daha öncede yazdığım gibi siyasette 24 saat çok uzun zamandır.CHP de öteden beri beklenmedik her olaya gebe bir siyasal yapıdır!

+++ 

Yerimidir bilmiyorum. Ancak yazma gereği duydum.

Geçtiğimiz günler trafik haftası idi. Bende bu konuda bir yazı yazmıştım. Bir yetkili e posta adresime not göndermiş.

“Karayollarında ve şehir içinde aralıksız denetim yapılıyor” diyor.

Teşekkür ederim. Yazıma duyarlılık göstermiş. Yalnız başkaları söylemiş olsaydı bu ifadeye inanırdım ama yollarda denetleme filan yapılmadığını  gözlerimle görmekteyim.TIR, damperli kamyon, otobüs, hatta üzeri iş makinesi yüklü geniş araçların kent içindeki şehirler arası yollarda, hem de trafiğin en yoğun olduğu zaman diliminde seyri serbest mi? Sabah ve akşam saatlerinde  yetkililer bunları görmüyor mu?

Günün belli saatlerinde  egzozu patlak, sinyal lambaları kırık, Aydınlık Yolu’nda, İstanbul Yolu’nda cirit atan, zikzaklarla  trafiği zora sokan, hatta yarış yapan  otomobilleri, motosikletleri görmüyorlar mı ?

Başka ne diyeyim?

 

Bu yazı toplam 576 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.