1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği : Temizlik Hizmetleri
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği : Temizlik Hizmetleri

A+A-
Konya’yı Konya yapan özelliklerinden birisi de temiz bir kent olmasıdır. Konya’nın yıllardır sloganı temiz kent, ulaşımda, su da ucuz kent tir.
Ulaşım olarak değir büyük kentlerimize göre kolaydır. Ulaşım fiyatları normaldir. Belediye otobüsleri, tramvaylar, dolmuşlar halkımıza hizmet veriyor. Alaeddin- Adliye tramvay hattı da yakında devreye girerse daha da rahatlık olacaktır. Ancak hızla büyüyen kentimiz içinde caddelerimiz, kavşaklarımız her geçen gün sıkışıklık yaşamakta ve çoğu zamanda şimdiden S.O.S vermektedir. Bu sıkıntıların ileride daha da büyümemesi için özellikle belediyelerimiz şehir mastır planlarını gözden geçirmeli, alternatif yollar açılıp yapılmalı ve özellikle de Konya Çevre yolu hemen yapımına başlanılmalıdır.
Yollarımızı, kaldırımlarımızı günün şartlarına uygun ve yarınlara cevap verecek şekilde dizayn etmelidir. Bakınız okullar açıldı. Birkaç gün sonra şehrimizde faaliyette bulunan üniversitelerimiz de yeni dönem başlayacak. Yeni öğrenciler kentimize gelecek. Sıkışıklık artarken, nüfus da paralel olarak çoğalacaktır. Trafik yoğunluğu daha da artıyor. Birde trafik magandalarının anlamsız, saygısız hareketleri kent merkezi içinde sıkıntıları daha da artırmaktadır. Bu noktada önce duyarlı vatandaşlarımız, sonra trafik polisi bunlara fırsat tanımamalıdır.
Yukarıda belirttim. Konya’mız temizliği ile, ulaşımda kolaylığı ve ucuzluğu ile, suyun ucuz oluşu ile anılmıştır. Ancak bugün suyun ucuz olup olmadığının takdirini size bırakıyorum. Temizlik yine fena değil. Temizliği kentimizde belediyeler yapıyor ama, vatandaşlarda duyarlı olmalı. Yaşadığı yeri, çevreyi temiz tutmalıdır. İnancımıza göre temizlik bizim için çok önemlidir. Mademki, ülkemizin yüzde 99’u Müslüman ise temizliğimizi sadece kendimizle sınırlı tutmadan çevremizi de temiz tutmalıyız.
Burada fiziki temizlikten bahsetmeyim. Ruh ve beden temizliği illa ki, insanın kendini ilgilendirse de, ruh ve beden temizliğini de ihmal etmemek gerekir.
Önümüz sonbahar ve kışa gitmektedir. Belediyeler bu noktada da çalışmalarını sürdürmektedir. Moderne ve Avrupa standartlarına uygun temizlik araç ve gerekleri Konya’da monte edilmektedir.
Yer altı konteynerler yaygınlaştırılıyor. Pis kokulardan vatandaş korunuyor.
Daha temiz ve modern bir Meram, Selçuklu, Karatay için yer altı çöp konteyneri uygulamasını yaygınlaştırdıklarını belirten belediye başkanları Özellikle doğalgaz kullanımının yaygın olduğu bölgelerde bu uygulamayı artıracağız" demektedirler. Konya kapalı bir havza. Kışın hava kirliliği oldukça artmaktadır. Doğalgaz kullanımı da artırılmalı, bu hizmetin götürülmediği yerler kalmamalıdır.
Daha sağlıklı ve daha temiz bir çevre için temizlik hizmetlerine belediyelerimiz daha büyük yatırım ve daha büyük özen göstermelidirler.
Öğrendiğime göre her bir konteyner 5 metreküplük çöp almaktadır. Görüntü olarak daha güzel bir çevre oluşumuna katkı sunan bu sistem, kötü kokuları içinde tuttuğu gibi çöp suyu sızıntısına ve çöplerin etrafa yayılmasına da engel oluyor. Bu sistemi talep doğrultusunda büyük sitelerin içine de konulabiliyor.
Timiz olalım,
Temiz yaşayalım,
Temiz kalalım.
Bunun içinde belediyelerimiz bize, biz belediyelerimize bu noktada yardımcı olalım.
Yazımı GOETHE’nin bir sözü ile bitirmek istiyorum.
GOETHE diyor ki:
Akılsızlar, hırsızların en zararlılarıdır.
Zamanınızı, neşenizi ve mutluluğunuzu çalarlar.
Bu yazı toplam 107 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.