1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği : Tıp Fakültesi Ufuk Meselesi…
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği : Tıp Fakültesi Ufuk Meselesi…

A+A-

Konya bir çok alanda eksikleri olmasına rağmen, bazı alanda da devasa bir gelişim ve büyüme içindedir.
Mesela Konya’nın en büyük sıkıntılarından birisi kimse kusura bakmasın, ufku açık yöneticilerimizin azlığıdır. Bugün 50 yıl önce rahmetli A. Hilmi Nalçacı, Nalçacı caddesini yaptırdığı zaman bazı kimseler “ Ne yapılacak bu kadar yol. Hava alanı yapacağız” diye eleştirmişlerdi.
Bugün Nalçacı ve benzeri caddelerde trafik sıkışıklığı nedeniyle yol almakta zorlanıyoruz.
Yine biraz geniş düşünürsek AP zamanında ve merhum Süleyman Demirel’in Boğaz köprüsüne bir çok sözde aydınlar karşı çıkmıştı.
“Ne gerek var ?”
Bugün o köprü yetmedi,. Daha sonra yine yapıldı. Bugün yeni 3. Köprü bitmek üzere. Buna rağmen yetersiz kalıyor.
Geçtiğimiz günlerde bir toplantıda trafik sıkışıklığını dile getirdiğimizde Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek buna şöyle cevap veriyordu :
“Ne yapalım. Biz göreve geldiğimizde Konya’da 265 bin trafiğe kayıtlı araç vardı. Bugün yaklaşık 900 bin.”
Sayın Başkan 10 yıl sonrasını görememek bir belde başkanı için eksiklik mi, ya da ufuksuzluk mu ?
Buna rağmen hale yollarımız şu veya bu nedenlerle daraltılıyor. Araç sayısı artıyor. Acaba 2023’e kadar nasıl bir tedbir ve planlama yapılıyor, doğrusu merak ediyorum.
Konya’nın ufku geniş yöneticilerine dünden daha büyük ihtiyaç vardır.
Neyse bunu geçelim.
Konya Selçuk Üniversitesi 41. Yılını kutladı. Baraka üniversiteden, Türkiye- Dünya üniversiteler arasına girme yarışında epeyce mesafe alınmış gibi görünüyor.
Konya’da sağlık sektöründe özel sektörün yatırımları elbette küçümsenemez. Ancak bu sektörde lokomotif görevini Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi yaptığını düşünmekteyim. Tıp Fakültesinin bu noktaya gelmesinde geçmişten bugüne emeği geçenleri kutluyorum. Yeni görevde olanlarada başarılar diliyorum.
Hatırlarsanız bir süre önce görevini tamamlayan Prof. Dr. Hakkı Gökbel’den bayrağı alan Prf. Dr. Mustafa Şahin üniversitenin gelişmesi, ismini duyurması için ekibiyle birlikte hummalı bir çalışma içine girdi.
Her alanda olduğu gibi fakültelerde, meslek okullarında ve Tıp fakültesinde kendisine ayak uyduracak yöneticiler görevlendirdi.
Tıp Fakültesinde Prof. Dr. Yaşar Şen’in yerine Doc. Dr. Hüseyin Yılmaz’ı, dekanlığa ise Prof .Dr. Serdar Göktaş getirildi.
Vatandaşın üniversiteler bölümlerinde en yüz yüze geldiği ve hizmet aldığı fakülteler tıp fakülteleri. Geçmişte temiz, düzenli olan Selçuklu Tıp Fakültesi, yeni dönemde bu çizgide yollarına devam etmekte, dertlerine çare bulmak isteyen vatandaşlarla gerek hastane doktorları, gerekse hastane yöneticileri güler yüzlü ve anlayışlı biçimde ilgilenmektedir.
Fakülte dekanı Prof. Dr. Serdar Göktaş’ın kapısı herkese açık görünüyor. Başarılı fakültede daha başarılı işler yapma çabası içinde ekibiyle birlikte çalışmakta ve fakülte gelişmekte, genişlemektedir.
Kendilerini ziyaret ettiğimde bunu ciddi biçimde gözlemledim ve bir Konya’lı olarak mutlu olduk. Konya’ya yapılan yatırımlar, Konya’nın büylümesi bir Konyalı olarak beni sevindirmektedir. 

Bu yazı toplam 283 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.