1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Günlerin Getirdiği Tolu İle Bir Saat
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Günlerin Getirdiği Tolu İle Bir Saat

A+A-

Bu yaşamımıza ve meslekte geçirdiğimiz süreç içinde birçok insan, siyasetçi, sporcu tanıdım. Birçokları ile dost olduk.
7 Haziran 2015 seçimleri içinde siyasetçiler yine meydanlarda, ziyaretlerde ve basın toplantısında insanlarla, bizlerle bir araya geliyor, gerek kendisinin, gerekse partisinin politikalarını anlatarak kamuoyuna mesajlar vermektedir.
Av.Veli Tolu’da 7 haziran seçimleri için AK Parti’den Konya Milletvekili aday adayıdır. Kendisini uzunca bir zamandır Saadet Partisinden, sonra da Numan Kurtulmuş’un kurduğu HAS parti , daha sonra da AK Partiye iltihak ettiği partiden tanırım.
Düzgün, düşünerek ve ne konuştuğunu tartıp biçerek konuşan bir kimlik ve benim ölçütlerime göre de samimi, dürüst birisi.
Dün kendisiyle yaklaşık bir saat kadar bir basın toplantısında birlikte olduk. AK Parti Konya Milletvekili aday adayı olan Veli Tolu basın toplantısında Siyasi arenada Türkiye’nin nabzını, köşe bucak tuttuklarını, anketleri incelediklerini, bu seçimler öncesinde Konya’da tüm siyasi partili yöneticilerinin ve seçmenlerin seviyeli, bir birine saygılı bir tutum içinde olduğunu, bunun sevindirici olduğu belirtti.
Vatandaşın siyaseti yazılı basından, TV’lerdeki haber ve programlardan izlediğine işaret eden Tolu bu seçimlerin siyasi iktidara yol gösterici olacağını ve bu seçimlerin diğer seçimlere göre çok farklı ve önemli olduğundan bahsetti.
Türkiye’de siyasi iktidarın AK Parti döneminde yaşadığını, bundan önceki yıllarda ise DP ve ANAP döneminin Özallı yıllarında kısa sürede olsa yaşandığını, bunun dışında Türkiye koalisyonlar döneminde çok sıkıntı yaşadığını, atamaların bile zorlukla yapıldığını söyledi.
7 Haziran seçimlerinin üç temel ayağının olduğunu, bunlardan önceliklisinin iktidarın terörü ortadan kaldırmak olduğunu, bu sürecinde iyi gittiğini, Milli sınırlar içinde terör belası bitirilirken, çevreyi ve dünyayı da düşünmek gerektiğine işaret etti.
7 Haziran seçimleri sonrasında Türkiye’nin bir model olacağını ve mutlak surette barış sağlanacağını anlattı.
Bu istikrarın bozulmaması gerektiğinin altını çizen Veli Tolu, ileriki yıllarda yeniden koalisyon dönemi gelebileceğini, bu riskin ortadan kaldırılması gerektiğini ve bunun içinde anayasa değişikliğinin de şart olduğuna işaret etti. Türkiye’de başkanlık sistemi ile işlerin daha kolay, barışın daha etkin olacağını, kavga ve gürültülerinde biteceğini, bunun için adil bir kral olması gerektiğini söyledi.
Bazı ülkelerden başkanlık sistemi ve eyalet hakkında bilgi verdi. Bugünkü Anayasa”nın kendi ifadesiyle “Anayasak” olduğunu, yasakların anayasanın ruhuna atıfta bulunularak getirildiğini , 7 Haziran seçimleri sonrasında AK Parti’nin anayasayı mecliste değiştireceğini, olmaz ise referandum ile bunu yapacaklarını ve kısa bir anayasa yapacaklarını söyledi.
 
Bu yazı toplam 134 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.