1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Günü Yarını Düşünmeden Yaşamak
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Günü Yarını Düşünmeden Yaşamak

A+A-

Canlılar içinde düşünebilen, organizasyon yapabilen, yarını planlayan tek varlık İnsan. Yaratan, yarınları projelendirme yetenek ve düşüncesini sadece insana vermiş. İnsan dünü unutmadan bu günü yaşarken dikkat etmesi gereken en önemli husus bu gün yaptıklarının bu gün söylediklerinin yarın mutlaka karşısına çıkacağı. Yarından kastım önce dünyadaki yarın sonrada bitmeyecek sonu olmayan yarın. Yani ebedi hayat. Bu gerçeği tüm benliğinde hissetmeden yaşayan insanlar, bu hakikate tam anlamı ile inanmadan hareket yapan, söz söyleyen, siyaset, ticaret yapan insanlar elbette kendilerini hüsran denizinin dalgalı sularında bulacaklardır. Çünkü hayat, sadece bu dünyadan ve bu günden ibaret değildir.
Günlük hayatımızın önemli bir bölümü bu günlerde siyasetle ve siyasilerle işgal edilmiş durumda. Konuşmalar, atışmalar ithamlar, iftiralar …Çoğu bu günü kurtarmaya matuf filler. Halbuki bu gün mutlaka geçecek ve bu gün söylenilenler, bu gün yapılanlar Tarihin kaybolmayan sayfalarına yarın karşımıza çıkmak üzere silinmez bir şekilde kaydedilecek. Bu iş hem insanlar tarafından yapılacak hem de Kiramen katibin melekleri tarafından. Bu sebepledir ki siyaset yapan değerli siyasetçiler, siyaset yazan değerli gazeteciler, siyaset konuşan aziz milletimizin kıymetli fertleri söylenen her sözün, yapılan her eylemin elbet bir gün karşımıza çıkacağı gerçeğini unutmamalılar. Aksi halde hem bu dünyada hem sonsuz olan öbür alemde dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olan insanların haline düşeriz. Eşimizle, komşumuzla, dostumuzla, arkadaşımızla, hısım akrabamızla, mahiyetini tam bilmediğimiz fikirler, kendilerini tam tanımadığımız insanlar için mücadele etmeye, kalp kırmaya, hele hele de küsmeye dövüşmeye hiç mi hiç gerek yok. Çünkü sel gider kum kalır. Çünkü bu günler biter ahiret bitmez.
Bu konularda en hassas olması gereken dindar insanların “gaza gelerek”, “cihat yaptığını sanarak” ateşli tartışmalar yapmaları, öfkeli münakaşalara girişmeleri doğrusu çok iç acıtıcı. İslam tarihini iyi okuyan, insanlık tarihine Kuranın gözüyle bir kez olsun ibretle bakmayı beceren bir müslüman bu basitliklere bu sığlıklara bulaşmaz. Sözün özü siyasi adrenalin çok yükseldiği, siyasi mücadelenin pek kızıştığı bu günlerde başta dindar insanlar olmak üzere, milletimizin tüm fertleri (sağcısı solcusu, Alevisi Sunnisi, Türkü Kürdü, işcisi memuru…) Sakin olmalı sinirlerine hakim olmalı.
Not: Dün komşularla Gülbahçe mahallesinde yapılan büyük bir düğün salonunu , güzel bir yüzme havuzunu ,geniş bir parkı , hoş bir sosyal tesisi, ve Tahir Büyükkörükçü adını taşıyan nefis mi nefis İHL binalarını gezdik. Gerçekten çok güzel olmuşlar. Eskiden ancak merkezi hükumetlerin yapabildiği bu gibi büyük yatırımların bir ilçe belediyesi (Meram) tarafından yapılması Türkiye'nin geldiği noktayı göstermesi açısından çok önemli. Serdar Kalaycı Bey bu yatırımlarla (bilhassa İHL binası ile) çok önemli, pek değerli bir iş yapmış oldu. İnsanlar eserleri ile anılırlar. Serdar bey bu eserleri ve diğer yatırımları ile ile Meramda hep anılacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.