1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Günümüzde en önemli kaynak insandır
Günümüzde en önemli kaynak insandır

Günümüzde en önemli kaynak insandır

60 farlı alanda bakanlık onaylı sertifika veren Master Kariyer Merkezi’nin danışmanı Yrd. Doç. Abdurrahman Dinç, günümüzde en önemli kaynağın insan olduğunu belirterek, Türkiye’nin zengin insan kaynağını iyi yetiştirmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Erol Karatepe'nin Röportajı

Master Kariyer Danışmanı Yrd. Doç. Abdurrahman Dinç, Master Kariyer’ in sağladığı eğitimler hakkında bilgi verdi. 60’tan fazla eğitim çeşidiyle Konya’da eğitimin kalbi niteliğinde olan Master Kariyer, uzman kadrosu ve seçkin eğitmenleriyle öğrencilere kapısını aralıyor. Hipnozla dil eğitimi, diksiyon ve hızlı okumada öncü olan Master Kariyer birçok kurum ve kuruluşla bağlı şekilde çalışıp, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriyor. Master Kariyer İş-Kur eğitiminin yanında, KOSGEB ile yüzde 50 devlet destekli eğitim veriyor. Dinç, Şehit ve Gazi yakınlarına Master Kariyer bünyesinde tüm eğitimlerin ücretsiz olarak verildiğini belirtti.

Abdurrahman Bey kendinizi tanıta bilir misiniz?
Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde öğretim üyesiyim, uzun yıllar dershane sektöründe çalıştım. 2007 yılından beri akademik camiadayım. Yaklaşık 9 yıldır kariyer merkezinin danışmanlığını yapıyorum. Hayatımı eğitime ihtiyaç duyanların eksikliklerini giderebilmek için çalışmalara ayırıyorum. İnsanların gelişimi çok önemli ülkemizin gelişimi için.

Master Kariyerden bahsede bilir misiniz?
Konya’da insanlar için kişisel gelişim merkezi olmadığı ve bunun halkımız için gerekli olduğu düşünülerek 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak kuruldu. Burası aslında bir şirket bunun içinde eğitim, danışmanlık, ajans birçok şirket mevcut. Kurum 60 farklı eğitim alanında eğitim veriyor.
Eğitim, danışmanlık, proje gibi farklı eğitim hizmetleri var. Proje ve danışmanlık Master Kariyer içinde devam ediyor. Biz 60 farklı alanda Milli Eğitim Bakanlığınca sertifika veriyoruz.

Hangi alanlarda çalışmalar yürütüyorsunuz?
60 alanda veriyoruz, hızlı okuma, diksiyon, mülakat teknikleri, liderlik, halkla ilişkiler bunlar en önemli eğitim başlıkları. Bunların tamamında sertifika veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı dışında, koçluk, aile danışmanlığı ve hipnoz gibi eğitimlerimiz var. Hipnoz eğitimiyle dil eğitimi veriyoruz ve çok iyi bir uygulama. Buranın çalışma havuzu çok geniş. İnsan kaynakları eğitimi, anket çalışmaları yapmaktayız aynı zamanda.

Birlikte çalıştığınız kurumlar hangileri?
Bu şirket Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, İş-Kur’un eğitimlerini yetkili verebilen, KOSGEB eğitimlerini yüzde 50 devletle destekli çalışıyoruz. Bunun haricinde kalkınma ajanslarının projelerini yürütüyoruz, TÜBİTAK Projelerini yürütüyoruz. Bu kurum şuan Adana Emniyeti’ne eğitim veriyor. Olay yeri incelemesinde fotoğraf teknikleriyle ilgili proje kapsamında eğitim veriyoruz. Bunun yanında birçok şirkete girişimcilik eğitimi veriyoruz. KOSGEB’te proje yazmak isteyen kişilere proje yazıyoruz. MEDAŞ’ın çekimlerini yapmaktayız şuanda. Teknik anlamda eğitimler veriyoruz. Bunun yanında KOBİ’lere hizmet veriyoruz.

Yabancı dil konusunda hipnoz ile eğitim verdiğinizden bahsetmiştiniz. Bu konuyu biraz açar mısınız?
İnsanlar yabancı dile önyargı ile bakıyorlar. Biz burada hipnoz tekniği ile öncelikle ön yargıyı kırıyoruz. Ardından bir haftalık bir eğitim süresiyle bu kişinin alt yapısına göre 10 günde süre biliyor. Eğitim süresince tüm ön yargıları kırıp bir işadamının yurtdışına çıktığında sıkıntı çekmeden öğrenebileceği İngilizceyi ve 1500 kelimeyi eğitim alan kişiye başarılı bir şekilde öğretiyoruz. Burada öncelik şu eğitimi alan kişi eğitim süresince inanıp her şeyden kendini soyutlayıp burada bu eğitimi aldığında başarılı bir şekilde kendini ifade edebilecek kadar İngilizceyi öğrenip kursu tamamlıyor.

Son yıllarda hızlı okuma kursları da popülerleşmeye başladı. Hızlı okuma kurslarında nasıl bir yol ve yöntem izliyorsunuz?
Kurumumuzun en iddialı olduğu alanlardan biri hızlı okuma tekniğidir. 4 haftalık bir eğitim süresinin ardından kursa katılan bireye 3 katı hızlı okuma garantisi veriyoruz. Yani açacak olursam bunu YGS-LYS sınavlarında yarım saat daha hızlı sınavı bitirme garantisi demek oluyor. Günümüz Türkiye’si sınav odaklı olduğu içinde bu eğitim çok önemli. Aileler imkanları varsa bu kurslara göndersinler diyorum buradan. Eğitimimiz sonunda 900 kelime hızlanıyor. Fakat burada önemli olan bir şey var, Bir davranışın sürekli hale gelmesi için 21 günlük ihtiyaç var. Yani birey sürekli olarak çalışmalı başara bilmek için.

Abdurrahman Bey diksiyon kurslarından bahsede bilir misiniz?
Bizim en iddialı olduğumuz bir diğer alanda diksiyon kurslarıdır. 9 yıldır veriyoruz biz bu kursları. Özel çalışmalarımız mevcut. Örnek olarak verecek olursam bize gelen bireyin ilk konuşmasını alıyoruz, videosunu çekiyoruz. Daha sonra eğitime başlıyoruz. 3 farklı alanda ilerliyor eğitim; heyecan yenme, hitabet, beden dilini kullanma. 7 haftalık bir eğitim sürecinde biz kursu alan öğrenciye 3 temel ayak üzerinde eğitim veriyoruz. Güven, tanı, analiz et. Bizim coğrafyamızda insanların en büyük sorunu özgüvenimizin olamaması. Biz insanların özgüvenlerini yerine getiriyoruz. Bakın burada biz insanların zekalarını yükseltmiyoruz. Sadece mevcut olan hazineyi kendilerini tanımalarına yardımcı olarak dışarıya çıkarıyoruz.

Abdurrahman Bey, Konya’da farklı ve öncü kurumlardan biri oldunuz. Master Kariyer’i bundan sonra nerede görüyorsunuz, Hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?
Bizim öncelik hedefimiz, kendine güvenen, hitabeti güçlü, etkileyici bireyler kazandırmak eğitimlerimiz sonunda. Bakın ülkemizin eğitim sistemini düşündüğümüzde bunun ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. Bizim en büyük sorunumuz bu. Kabuklarımızı kırdığımızda her şey daha iyi olmakta.Biz öğrencilerin kabuklarından çıkmalarına yardımcı oluyoruz. Başka her hangi bir şey yapmıyoruz. Bu sayede daha bilinçli ve adımlarını daha sağlam ata bilen bireyler hedefliyoruz. Bizim için en önemli kaynak insandır. İnsan her şeyi başara bilir biz bireye bunu aşılamak üzerine çalışıyoruz.

Türkiye, tarihi günler yaşıyor. Bu bağlamda, siz ülkeyi nasıl görüyorsunuz? Gündeme dair değerlendirmeniz nedir?
Ülke olarak çok zorlu süreçlerden geçtik. Bunun yanında sıkıntılar devam ediyor. Fakat şunu belirtmek istiyorum. İnsanlar bir oldu bu çok önemliydi. İnsanların birlikte hareket edip ülkemizi savunmaları hain odaklara karşı bizim birlik ve beraberliğimizin ne denli kuvvetli olduğunu gösterdi. Ülkemiz sıkıntılar yaşıyor fakat bu birlik ve beraberlik içinde yarınlara umutla bakmamak elde değil. Her şey daha iyi ve daha güzel olacak. Daha kuvvetli ve daha güçlü bir şekilde yarınlara ilerleyeceğiz.

Geçtiğimiz günlerde şehit ve gazi çocuklarına yönelik anlamlı bir işbirliğine imza atmıştınız. Bu çalışmanızdan bahseder misiniz?
15 Temmuz sürecinin ardından Master Kariyer olarak bir karar verdik. Bu milletin ayakta durması için canlarını verip şehit ve gazi olan kahramanlarımızın çocuklarına, Şirketimizin verdiği tüm eğitimlerden ücretsiz şekilde yararlana bilmeleri için Şehit ve Gaziler Derneğiyle protokol imzaladık. Şuanda eğitime başladı ve tüm şehit ve gazi çocukları kurumumuzda bulunan tüm imkanlardan ücretsiz bir şekilde faydalana biliniyor. Bu sürekli devam edecek bir süreç. Gelsinler istedikleri eğitimi ücretsiz bir şekilde alsınlar.

Abdurrahman bey, bizlere vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ediyoruz. Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Ben de sizlere ve Hakimiyet Gazetesi ailesine bize sayfalarında yer verdikleri için teşekkür ediyorum. Konyamıza ve Konyalılara artı bir değer katabiliyorsak, bu şehre katkımız olabiliyorsa ne mutlu bizlere…
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.