Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Günümüzde Siyaset

A+A-

Memleketimizde siyaset, geçmiş yıllardan itibaren takip edilecek olursa her dönemde değişmektedir. Buna her dönemin özelliğinin farklı olmasını sebep olarak göstermek mümkündür. Ancak değişmeyen ortamın siyasetinin değişik olması insanımızı rahatsız etmektedir. Tabii olarak siyaset yapanlar her şeyden önce yaptıkları siyasetle yaşadıkları memleketin her yönüyle daha iyiye gitmesi için neler yapmak gerektiğini önceden düşünerek ve memleketimiz için gerekli olan şeylerin en faydalısını uygulamak istediklerini oy vereceklere deklare ederler ve onları bu konuda ikna etmeye çalışırlar. Eğer oy verecek kimseler bu konuda ikna olurlarsa oylarını o gruba, yani o partiye vererek parti mensuplarını iktidar yaparlar.
Dikkat edilirse bu durumda görünen yarışmacılar partilerdir, ama temelde bu partilerin memleketimiz için yapacakları şeyler ve bunları gerçekleştirmek için uygulayacakları yöntemlerdir. Ayrıca bu uygulamayı yapacak olan kadrolardır.

Bazen söylemler uygun olabilir, fakat mevcut kadro bunları uygulayabilecek nitelik ve güçte değildir. Bu sebeple de seçilmek isteyenler umduklarını bulamayabilirler. Bütün bunlardan ortaya çıkan netice şu olmalıdır: Her seçimde karşı karşıya gelenler, seçilmek isteyenlerle seçmenlerdir. Bu işlemi doğru bir şekilde neticelendirecek olanlar söylemin sahipleri seçilmek isteyenlerle bunları seçecek olan seçmenlerdir. Bu ikili bütün seçimler için geçerlidir ve bu işlemin olmazsa olmaz unsurlarıdır.
Fakat her nedense bazen siyaset yapanlar gerçek muhataplarını unutuyorlar ve birbirlerini muhatap olarak almaya başlıyorlar. Dolayısıyla bulundukları pozisyonu kaybediyorlar. Seçmenler de bunların durumlarını bazen üzülerek ve bazen de gülerek seyrediyor.
Bilindiği gibi, 7 haziranda yapılan Milletvekili seçimlerinde seçmen oy isteyen partilerden hiçbirini tek başına iktidar olacak şekilde sevindirmedi. Bunun neticesinin koalisyonla hükümet etmek olduğunu gören partiler ortak aramaya başladılar ve uzaktan veya yakından birbirlerinin fikirlerini öğrenmeye çalıştılar. Sonunda kendileri de herkes de gördüler ki, koalisyon mümkün değil. Bunun neticesinin yeni bir seçim olduğunu herkes kabul edip aynı noktada buluştukları halde iş uygulamaya gelince çeşitli fikirler ortaya çıktı ve neticede seçime girenler ve yeniden girecek olanlar seçmenleri geride bırakıp muhataplarını değiştirmiş bulunmaktadırlar.
Seçmenden oy isterken her biri iktidar olmak ve memleketine böyle hizmet etmek istediklerini belirtirken seçim sonrasında bir araya gelerek, koalisyon yapmak suretiyle iktidar olmayı bir türlü hazmedemediler. Yeni seçim ufukta görününce yeni koalisyon kurma denemeleri yapmaya kalktılar. Çünkü yeni yapılacak seçim için seçmenlerine söyleyebilecekleri ve onları ikna edebilecekleri sözleri kalmadı. Şimdi ise elde etmiş oldukları imkânı tamamen kaybedecekleri endişesi kendilerini sarmış bulunuyor.
Önemli olan kendilerini yönetecek kimseleri seçecek olan seçmenlerin doğruyu en iyi şekilde bulacağına inanmak ve onlara güvenmektir.
Hayırlı olması dilek ve temennilerimizle.

 

Bu yazı toplam 427 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.