1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. GÜRCİSTAN’LA TİCARETİN ŞİFRELERİ!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

GÜRCİSTAN’LA TİCARETİN ŞİFRELERİ!

A+A-

Geçtiğimiz 15 gün boyunca yurtdışı turundaydım. Şu an ihracatlarını takip etmekte olduğumun firmamın ürünlerine yeni pazar oluşturmak ve ilk temeli atarak harcı karmak amacıyla bu sefere çıkmıştım. Evet, epeyce uzun ve yorucu oldu ama birçok ülkede bulunan ciddi açığın kapatılması amacıyla bu seferi ne pahasına olursa olsun uzun tutmayı gaye edindim. Çünkü zorluk çekilmeden rahmete ulaşmak neredeyse imkansızdı. İlk temeli atarken hep bu düşünce ve heyecanla hareket ettim. Hazırladığım listede bulunan firmaları teker teker, bıkmadan, yılmadan, usanmadan ziyaret etmek suretiyle yeni görev üstlendiğim firmamın içinde bulunduğu ihracat açığını kapatmak ve kısa zaman içerisinde geçmişte çalıştığım tüm firmalarımın ihracat çıtasını nasıl yükseltmişsem bu firmamında bu çıtasını en yükseğe taşımak ana hedefimdi. İş yorgunluğu başarıya ulaştığı zaman insana inanılmaz bir huzur veriyor. Bu başarıya ulaşmada ilk adım olarak Gürcistan’dan start verdim. Aslında hem zor hem kolay ülke ama bu ülkenin mevcut yapısı takip etmiş olduğum sulamacılık noktasında ki çıtaya gayet uygun olacak bir yapıdaydı. 
Türkiye ile komşu olmasından ve ülkemize şiddetle ihtiyacı olmasından ötürü zahmetsiz denilebilecek basit prosedürlerin akabinde ülkeye giriş yaptım. Bu ülkede en büyük sorun kendi yerel dilleri dışında dünya dillerini kullanarak anlaşma şansımın oldukça az olmasıydı. Bu nedenle yanıma aldığım Rusça tercüman arkadaşla yola düştüm. Rusça dışında Gürcüce’den de nispeten anladığı için az çok işimi görüyordu. Burada ki hedef noktama giderek işe onlarla görüşmek suretiyle başladım. Bir ay sonrası içinde sipariş sözümü alarak yolculuğumun başında bu stresli yolculuğu rahatlatacak bir gelişmeyle görüşmelerime devam ettim. 
Ülkenin sosyal yapısı anlamında içine kapanık görüntüsü oldukça dikkatimi çekti. İnsanlar da her ne hikmetse heyecan yok denecek kadar az düzeydeydi. Ama şu da bir gerçek ki oraya yerleşen Türkler ülkede imalatçılık noktasnda ciddi adımlar atarak yollarına devam ediyorlar. Brçoğu yıllar önce ülkeye gelerek yerleşmiş ve yoluna düşmüş. En güzeli de ülkeyi benimsemişler. 
Gürcistan, hele hele benim gibi ilk giden insanlar için oldukça sıkıcı bir yapı ortaya koyuyor. 
Arkadaşlarım, Gürcistan; Karadeniz’e bakan sahil şeridi, muhteşem manzaralara sahip dağları, tarihi yapıları ve daha birçok güzelliğiyle turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Eğer konunuz gezmek ise bu noktada Gürcistan’da dolu dolu gün geçirebilirsiniz. 
Bu ülkenin dünyaca ünlü şifalı su kaynakları ve kaplıcaları da gidilmesi gereken yerler arasında yer alıyormuş.
Nüfusun büyük bir kısmını Gürcüler, Acaralar, Lazlar, Megreller ve Svanlar oluşturmaktadır.
Başkent Tiflis, sanatsal faaliyetler açısından oldukça gelişmiş durumda.
Resmi dil olan Gürcüceden sonra en çok konuşulan dil Rusçadır. Bu diller dışında etnik grupların konuştuğu farklı diller de bulunmaktadır.
Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha ileriydi.
Gürcistan’a yapılan, süresi bir yılı aşmayan ziyaretlerde vize gerekmiyor. Bu ülkeye iş gezisi amaçlı uzunca bir program yaparak kapı kapı dolaşmak suretiyle ürününüzü ülkeye kazandıracak ilk adımı atabilirsiniz. 
Ama biraz sabır lazım. 
Zahmete katlanılmaksızın rahmete ulaşma çabasıyla çizgisini şaşıran kardeşlerimiz kısa sure içerisinde düştüğü hatanın bedelini, ülkeye hiç bir şekilde satış gerçekleştirememekle ödüyor. 
Ben acizane 25 yılı bulan dış ticaret birikimim gereği, sabır ve sebatla düştüğüm yolda nasibimizi ve rızkımızı aramanın gayretini gösterdim. Bunun dönüşümü olacağına olan inancım sonsuzdur. Beni üzen bu noktada sabrı bilmeyen bazı insanların varlığının halen zuhur etmesidir. 
Bu iş zannedildiği kadar kolay oluverseydi. Herkes bu işe soyunur bir kaç iş gezisi vesilesiyle bir an evvel köşe olmanın yoluna bakardı. 
Maalesef iş öyle olmuyor. 
Yıllar önce tarım aletleri için Fas’a gittiğimde ürünümü satabilecek ilk müşterimi kovalıyordum. İlk seyahatim 10 gün sureli olmuş ve o seyahatten sıfır satışla dönmüştüm. Ama daha ilk seyahatimdi. Fazla değil 2 sene içerisinde Fas’ta oluşturduğum müşteri portföyüm 40’lı rakamları buldu. Şu an hepsiyle dostluğum sürüyor. Ama sektörr anlamında zorlamak doğru olmadığı için şu an takip ettiğim sulamacılık sektöründe firmalar oluşturmanın ilk adımlarını atıyorum. 
Kuru laf yapma gibi bir derdimiz yok. 
Bu en çok beni sıkar. 
Ama asıl ihtiyacımız olan ilk şey sabır…
Gürcistan’da da bu sabrın meyvesini eninde sonunda alacağıma inanıyorum.

Bu yazı toplam 1140 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.