1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Güven ve kaliteden TAVİZ VERMEM
Güven ve kaliteden TAVİZ VERMEM

Güven ve kaliteden TAVİZ VERMEM

Konya’nın taşımacılık sektöründeki en deneyimli isimlerinden biri olan Mustafa Irmak, başarısının sırrını anlattı. Irmak Turizm sahibi Mustafa Irmak, “Kaliteli hizmet ve güven benim en önemli şartım oldu.”diyor

A+A-
Hakimiyet.com - Erol Karatepe'nin Röportajı

18 yıllık geçmişiyle Konya taşımacılık sektörüne farklı bir bakış açısı getiren Irmak Turizm sahibi Mustafa Irmak, Hakimiyet’in sorularını cevapladı. 17 yıl önce ilk aracını alarak sektöre dahil olan ve süreç içerisinde şirketleşmeyi başararak adını duyuran Mustafa Irmak, ‘hizmet nimettir” anlayışının kendilerini başarıya götüren etkenlerden olduğunu kaydetti. Çalışma hayatında ve hizmet sektöründe başarıya ulaşmanın formüllerini aktaran Irmak, “Memnuniyeti sağlanmış müşterilerimiz sayesinde müşteri portföyümüzü artırarak, planlı büyüyerek kaliteli hizmete devam ediyoruz. Başarının kilidi bu şekilde açılıyor. Bizim için böyle açıldı.”dedi. Röportajında sektörün sorunlarına da değinen Mustafa Irmak, en büyük sorunlarının korsan servisçiler olduğunu ifade ederek, “Korsan servisler var. Bunların çoğunluğu fabrikalarda bulunuyor. İnsanlarımızın korsan servislere itibar etmemeleri gerekir. Korsan servislerle mücadele zayıf ne yazık ki. Bunların önüne geçilmesi lazım.” diyerek yetkilileri göreve çağırdı.

Mustafa Bey kendinizden bahsede bilir misiniz nasıl başladınız taşımacılık sektörüne?
Konya doğumluyum, 1991 yılından 1998 yılına kadar şoförlük yaptım. 1998 yılında 1 minibüsle başladım taşımacılığa. 2007 yılında Irmak Turizm’i kurdum. Şuan taşımacılık sektöründe halkımıza hizmet vermekteyiz.

Büyüme sürecinden bahsede bilir misiniz?
1998’ den 2007 yılına kadar gerek ülkenin içinde bulunduğu durum, gerek 2001 krizinin etkisiyle büyüme gerçekleşmedi. 2007 yılının ardından Irmak Turizmi kurmak kısmet oldu. Büyümemiz memnuniyeti artan müşterilerinin sayesinde oldu. 18 yıl önce bireysel olarak başladığım taşımacılık sektörüne bugün şirket olarak servis hizmeti sunmaya devam ediyorum. Bu firma bir okul gibi yöneticiler yetiştirmektedir. Irmak Turizm’e çocuklarını, ailelerini emanet eden kişiler, almış oldukları hizmetten memnun kaldıklarından, gittikleri yerlere de bizleri önermişler ve bizlerle çalışmak istemişlerdir. Memnuniyeti sağlanmış müşterilerimiz sayesinde müşteri portföyümüzü artırarak, planlı büyüyerek kaliteli hizmete devam ediyoruz. Altı boş büyümelerin peşine düşmedim, yıllık hedeflerimi koydum. Hedeflerime ulaştığım zaman da hırs yapıp aman hedef yükselteyim demedim, çünkü hedefi yükseltirsen, altta kadroyu oluşturamayacaksın ve o memnun müşterilerinin sayısı azalacak, dolayısı ile müşteri kaybedeceksin. Bunları yapmasaydım belki ben de tedarikçimi, dolayısıyla kendimi mağdur ederdim, personelimi mağdur ederdim. Planlı büyüdük, planlı büyümeye devam ediyoruz. Sadece müşteri memnuniyetini sağlamak için hırslıyız.

Mustafa Bey taşımacılık sektöründe servisleriniz ağırlıkla hangi kısma hizmet ediyor?
Genel olarak Milli Eğitim ve özel okullara öğrenci servis araçlarımızla hizmet vermekteyiz. Ayrıca Türkiye geneli kültürel, tarihi ve sosyal açıdan zengin bölgelere geziler için araçlarımız mevcut.

Peki toplam kaç aracınız mevcut?
Şuanda 20 adet servis aracımız, 6 adette turizm amaçlı aracımız mevcut bir şekilde halkımıza hizmet için hazır halde bulunmakta.

Mustafa Bey neden Irmak Turizm?
Hayatım boyunca kendi işimi yaptım. Kaliteli hizmet ve güven benim en önemli şartım oldu. Taşımacılık sektöründe şoför ve personel çok önemli. Seçimlerimiz titizlikle yapılıyor. Biz bu işte çalışanlarımızla, öğrencilerle aileyiz. Çalışanlarımız öğrencilere aile şefkatiyle yaklaşıyor. Aileler bizlere güvendikleri için emanet ediyorlar. Ailelerin güvenini boşa çıkarmamak için disiplinli, güvenli kendimizden emin şekilde çalışıyoruz.

Konya geneli sektörün durumu nasıl?
Eğitim ağırlıklı olduğu için taşımacılığımız yaz dönemi genel olarak turizm hizmeti veriyoruz. Eğitim öğretim yılı başladıktan sonra yoğun şekilde çalışmalar başlıyor. Konya geneli olaraksa çok şükür iyi durumda sektör.

Mustafa Bey rekabet ortamı nasıl?
Her sektörde olduğu gibi burada da rekabet var. Geniş bir okul altyapısı var Konya’da. Rekabet buna paralel olarak ilerliyor. Irmak Turizm olarak biz rekabeti para olarak değil, hizmet olarak görüyoruz. Kaliteli ve güvenli hizmetle rekabete farklı bir boyut getiriyoruz.

Peki haksız Rekabet var mı?
Maalesef haksız rekabet var. Ucuz ihaleler yapıyor okullar bu da haksız rekabete yol açıyor. Taşımacılıkta ucuz işçilikten ziyade kalite çok önemli.

Mustafa Bey Korsan servis var mı?
Korsan servisler var. Bunların çoğunluğu fabrikalarda bulunuyor. İnsanlarımızın korsan servislere itibar etmemeleri gerekir. Korsan servislerle mücadele zayıf ne yazık ki. Bunların önüne geçilmesi lazım.

Tavsiyeniz var mı sektör için?
Kaliteli, güvenli, dikkatli olunması gereken bir işimiz var. Bu yüzden sabır, diksiyon, müşterilerle ilişkilerin çok iyi olması gerekiyor. Şoförlerin ve personellerin işlerine sımsıkı sarılması, şirket sahiplerinin ise kaliteyi öncelikli hedefi olarak belirlemesi gerekiyor. Dürüst olsunlar en önemlisi de bu dürüst olmak çok önemli.

Mustafa Bey darbe girişimi hakkında ne söyleye bilirsiniz? Sizi etkiledi mi?
Her vatandaş gibi bizi de derinden etkiledi. Kültür turları durdu. Fakat önemli olan hainlere karşı birlik ve beraberlik içinde ülkemizi olması gereken seviyeye ulaştırmamız gerekiyor. Ülkemiz yoluna devam etmeli. Geleceğimiz konusunda umutluyum. Bizim geleceğimiz bu topraklarda. Ülkemizin ve devletimizin arkasındayım.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.