1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Güven ve kalitenin adı ‘Üçel Paslanmaz’
Güven ve kalitenin adı ‘Üçel Paslanmaz’

Güven ve kalitenin adı ‘Üçel Paslanmaz’

Üçel Paslanmaz, sektöre girdiğinden bu yana Konya’da süt taşıma, depolama ve soğutma tankerleri noktasında öncü bir noktaya geldi. 10 yıllık bir birikime sahip olan firma, Türkiye ve yurtdışında birçok noktaya ürünlerini kaliteli ve teknik destekle sağlam

A+A-

Üçel Paslanmaz Genel Müdür Süleyman Yıldızoğlu, Üçel Paslanmaz firması hakkında gazetemize bilgi verdi. Üçel Paslanmaz, 2006 yılında paslanmaz sektöründe uzmanlaşmış 3 kişinin bir araya gelmesiyle kuruldu diyen Genel Müdür Süleyman Yıldızoğlu, “Başarı hiçbir zaman tesadüf değildir. Başarımız, ürün kalitesinden ödün vermediğimiz için geldi. Biz ürettiğimiz malın sadece satışında değil tesliminden sonra da arkasındayız. Garanti süresi bittikten sonra da servislerimizde en iyi hizmeti sağlıyoruz” dedi.

**Öncelikle sektöre nasıl girdiğinizi anlatabilir misiniz?
- Bu sektöre ben 21 yaşında çırak olarak girdim. 4 yıl sonra yanında çırak olarak çalıştığım şimdiki ortaklarımla iş kurmaya karar verdik. Şimdiki şirketimizin adı olan Üçel Paslanmaz adını da ortaklarımın biri Vanlı, diğeri Konyalı ve benim Yozgatlı olmam hasebiyle verdik. 2006 yılında bu sektöre girdik ve 10 yıldır büyüyerek gelişiyoruz.

**Ürettiğiniz ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?
- Üç yüz litreden başlayan ve 5 tona kadar giden süt soğutma tankları imal ediyoruz. Ham maddeyi satın alarak burada işliyoruz ve 1. sınıf ürünler imal ederek müşterilerimizin memnuniyetini karşılamaya çalışıyoruz. Ürünleri taşıma, depolama, dinlendirme üzerine de çalışmalarımız en kaliteli ve güzel şekilde sürdürülmekte. Yaptığımız ürünler kesinlikle paslanmaz üzerine ve özel olan makina imalatlarıdır. Küçük işletmelerden büyük işletmelere kadar herkese ve her bütçeye hitap etmeye çalışıyoruz. Üç yüz litrelik tanklar köyde olan ve süt işiyle uğraşan çiftçiler tercih ediyor. 5 tonluk depoyu da toplayıcı yada fabrika gibi yerler tercih ediyor. Özel olarak da her isteğe uygun depo yapabiliyoruz. 20 ton taşımak isteyene de ona uygun depo yapabiliyoruz.

** Ürünlerinizde kalite ve müşteri memnuniyeti ön planda mı?
- Ürettiğimiz süt soğutma, depolama ve taşıma tankları, tamamıyla paslanmaz çelikten yapılmakta. En iyi malzemeyi kullanmaya ve müşterilerimize en iyi malı sunmaya çalışıyoruz. Beş yüz kiloluk bir süt soğutma tankını malzemeleriyle oynayarak ve çalarak yüzde 15 gibi tasarruf yapabiliriz. Ama biz kaliteden ödün vermiyoruz. Çünkü sadece Konya’da bine yakın tankımız var ve bunların bakım onarımını yapmam gerekecek. Müşterilerde arıza yapmayan ve en iyi şekilde randıman aldığı ürün hakkında iyi düşüncelere sahip olur ve etrafında bu ürünü alabilecek olan arkadaşlarına da tavsiye eder. Buda bizim daha çok müşteriye ulaşmamızı sağlar.

** Firma olarak Türkiye’nin her yerine ulaşabiliyor musunuz?
- 2006 yılından itibaren faaliyet alanımız 2 yıl boyunca sadece Ilgın ve Kadınhanı olarak sınırlıydı. 2008 yılından sonra ise Karaman, Kaya pınar ve Ereğli’ye çalışmaya başladık ve işi daha da büyüttük. 5 yıl içerisinde yaklaşık 2 bin müşteriye ulaşarak markamızı öncü hale getirdik ve malımızın kalitesinden ödün vermedik. Konya’da birçok üretici birliği ve dernek bizimle çalışıyor. Bu bizim müşteri portföyümüzü geliştirmemize yardımcı oldu. Konya bizim en çok ürün sattığımız ve en çok müşterimizin olduğu şehir. Zaten bizim merkezimiz Konya’da olduğu için hem daha hesaplı hem daha güvenli ticaret yapabiliyoruz. Türkiye’nin birçok şehrinden bize talep geliyor. Nevşehir, Niğde, Kayseri, Bolu ve Yozgat gibi şehirlere Konya gibi her gün 3-4 ürün satamıyoruz. Ayda 2-3 ürün satıyoruz. Aslında biz fazla açılmakta istemiyoruz. Çünkü yolunda giden ve işleyen bir mekanizma varken bunu bozmakta istemiyoruz. Konya’da basına verdiğimiz ilan ve reklamlarla kendimizi tanıtarak dış pazara ve Türkiye’nin her yerine ulaşmak için çalışmalarımız var. Özellikle Güneydoğu’da bu yönde çok talep ve potansiyel olduğunun bilincindeyiz.

** Yurt dışı piyasasına nasıl girdiniz?
- Yurtdışına bir müşterimizin tavsiyesiyle girdik ve gayet memnun kaldık. Libya’da 3 iş birden aldık ve 4. İşimizi de yapma aşamasındayız. Bizim markayı tavsiye edeninde, ürünümüzü kullanıp bizi tercih edenin de yüzünü kara çıkarmadık. Libya’da bin ton, 2 bin ton ve 3 bin tonluk yağ depolama tankı sistemlerini içeren 3 tesis kurduk. Biz buradan işi ayarlıyoruz ve malzemeyi gönderiyoruz. Orda kurduğumuz sistemle birlikte imalatta oradan yapılıyor ve Libya’da satılıyor.

** Gerçekleştirmek istediğiniz hayaliniz var mı?
- En az 2 bin metrekare bir kapalı alan ve içinde alışacak 50 kişilik bir ekiple çalışmak benim hep hayalim olmuştur. Bunu gerçekleştirmek adına ortaklarım ve ekip arkadaşlarımla emin adımlarla ilerliyoruz. Şu anda 18 kişilik bir ekibimiz var. Büyüme hızımız 15 Temmuz’dan sonra aksaklığa uğradı ve herkes gibi bizde piyasadan etkilendik. Ülkemizin içinde bulunduğu durum ve piyasa şartları durgunlaşmamıza ve var olanı korumamıza neden oluyor. O yüzden temkinli bir şekilde işlerimizi yürütüyoruz.

** 15 Temmuz süreci sizi ve firmanızı nasıl etkiledi?
- 15 Temmuz olaylarından sonra piyasalarda oluşan durgunluk bizim sektörü de olumsuz etkiledi. 2006 yılından beri böyle bir durgunluk yaşamadık. En kötü dönemimiz bizim kış dönemi oluyor. Kışın yaptığımız makinalara talep azalıyor. Darbe kalkışmasından sonra işler durma noktasına geldi ama biz işleri durdurmadık ve stoklama yöntemiyle ve hazıra imalat yaparak ayakta durmayı başardık. Daha çok sipariş üzerine çalışarak şirketimizi devam ettirdik. Süt sektöründeki durgunluk ve süte olan talebin azalması bizi etkiledi. Yurtdışı satışlarının süt, peynir, yoğurt ve tereyağı gibi ürünlerin üretici firmaların satışlarının azalması depolara olan ihtiyacı azalttı. Ödemeler buna bağlı gecikmeye başladı. Köylere sattığımız ürünlerde üreticinin zorlanmaması için taksitli satışlar yapıyoruz. Birliklere sattığımız ürünlerde ise ücretleri aylık tahsil edebiliyoruz.

** Peki döviz fiyatlarının iniş-çıkışları hammadde alımı noktasında sıkıntıya yol açıyor mu?
- Ham madde alımlarımız Euro ve Dolar üzerinden olduğu için dövizin etkisi bizi çok etkiliyor. Ham maddeyi hep yurtdışından aldığımız için fiyatların değişmesi satışlarımızı etkiliyor. Dövizin yükselmesiyle alış fiyatlarımızda yükseliyor ama bunu müşteriye yansıtamıyoruz. Yıl içerisinde sabit bir fiyat ile satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Yılbaşında fiyatımız nasılsa 9. aya kadar aynı fiyatla satışımızı gerçekleştiririz.

** Son olarak eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
- Üçel Paslanmaz olarak teknolojik gelişmeleri yakından izleyerek kaliteyi sürekli öne çıkarmayı amaçlıyoruz. Kamu ve özel sektörün gereksinimlerini karşılamak için Konya’da kurduğumuz şirketimiz en iyi kaliteyi en iyi fiyatla sunma anlayışıyla, yılların kazandırdığı tecrübeyle hizmet veriyor ve hizmet vermeye de devam edecektir.

Süleyman Yıldızoğlu Kimdir?
1979 Yozgat doğumlu olan Yıldızoğlu, 2001 yılında sektöre giriş yaparak, 2006 yılında 2 ortağıyla Üçel Paslanmaz şirketini kurdu ve Genel Müdür olarak görevine devam etmekte. Evli ve 2 çocuk babası./Mesut Ercüment-Röportaj

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.