1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Güzel Ahlak
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Güzel Ahlak

A+A-

Her insanın bir mizacı, bir yaşam tarzı ve ahlakı vardır.
Güzel ahlaklı olmak çok güzel bir yaşam tarzıdır.
Tatlı dilli olanı, güzel ahlakı olanları ve yaşamları düzgün olan insanları herkes sever. Tabi ki, bunlar hep soyut kavramlardır ama, bunları insan kendisi değil, çevresi değerlendirir.
Ahlak hakkında İslam Alimleri buyururlar ki:
“Her binanın bir temeli vardır. İslam’ın temeli de güzel ahlaka dayanmaktadır. Kötü ahlak, öyle bir fenalıktır ki, o nunla yapılan birçok iyilikler fayda vermez. Güzel ahlak, öyle bir iyiliktir ki, onunla yapılan hatalar bile af edilebilir.”
Yükselen bütün insanlar ancak güzel ahlakları sayesinde yükselmiş, hedeflerine çalışarak ulaşmış ve toplum tarafından sevilmiş kimseler olmuşlardır. Doğru olanı ve güzel ahlaklı olanı herkes sever.
Güzel ahlakta güler yüzlülük, cömertlik ve kimseyi elinden geldiğince üzmemek gerekir.
Güzel ahlak ile genişlikte ve darlıkta insanları razı etmeye çalışılmalıdır. Güzel ahlak, kimseyle çekişmek ve kimseyi çekiştirmemektir.
Güzel ahlak, kimseye eziyet vermemek ve sıkıntılara sabır göstermektir.
Güzel Ahlak, Allah’ın rızasını kazanmaktır. Yeni hayır ve şerri Allah’tan bilmek, Allah’ın verdiği nimetlere şükretmek, bela ve sıkıntılara sabır etmektir.
Güzel ahlakın en azı, sıkıntılara göğüs germek, yaptığı iyiliklerden karşılık beklememek, bütün insanlar için iyi düşünmek ve insanlara şefkatli olmaktır.
Güzel ahlak, haramdan kaçınmak, helalı aramak, diğer insanlarla olduğu gibi, aile efradıyla da iyi geçinip, onların nafakalarını alın teriyle ve helal kazanmaktır.
Güzel ahlak, Vatanını sevmek,bayrağını sevmek, yaratanı düşünerek Yunus Emre’nin dediği gibi, yaratılanları hoş görmek, onların eziyetlerine de sabretmektir.
+++ +++
Biraz da tarihten bir yaprak sunalım.
Türk denizcilik tarihinin en büyük zaferlerinden birisi Preveze deniz zaferidir. O zamanki Türk donanmasına komuta eden Barbaros Hayrettin Paşa Akdeniz’deki üstünlüğümüzü bizden almak isteyen Andrea Dorya komutasındaki Haçlı donanmasını, birkaç saat içinde darma dağın etmiştir.
Haçlı donanmasında 600 gemi, 3 bin top ve 60 bin asker vardı. Osmanlı donanmasında ise 122 gemi, 166 top ve 20 bin asker bulunmaktaydı.
Türkiye’de her yıl bu zafer Deniz kuvvetleri günü olarak kutlanır. Onları buradan andık ve şanlı ordumuzun komutan ve neferlerini buradan rahmetle anıyorum.
+++ +++
1850’li yıllarda İstanbul’da uzunca kalan batılı tarihçi M.A Ubicini, şehirde yaşayan değişik milletlerin karakter yapılarını öğrendikten sonra, hatıralarını şöyle yazar:
“Bir kaide olarak, Ermeni’ye istediği zaman paranın yarısını, Rum’a üçte birini, Yahudi’ye dörtte birini veriniz. Fakat bir Müslüman’la alış- veriş yaptığınız zaman istediği fiyattan emin olunuz ve istediğini veriniz”
Şimdi öz eleştiri yapalım:
Acaba günümüzde böylesi tüccar ve alış-veriş erbabı kaldı mı?
 

Bu yazı toplam 148 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.