1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Güzel İşlerde Yapılıyor
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Güzel İşlerde Yapılıyor

A+A-

İslam Dünyasında ve ülkemizde yaşadığımız olumsuz ( bize göre ve şimdilik) hadiseler çok canımızı sıkıyor. Ümmetin biribirini boğazladığı, İslam Coğrafyasının kan gölüne döndüğü; Hilafet yurdu, ecdata yadigarı, Saltanat-ı Alem Penahın bakiyesi güzel vatanımızın bir türlü sulhü, sükunu bulamadığı bu günlerde ülkemizde pek güzel, çok hoş işler de yapılıyor. "Karanlığa küfretme yerine bir çerağ yakmayı," bir yandan şeytan taşlarken bir yandan da Hakka ubudiyeti artırmayı şiar edinen insanlar, gruplar, cemaatler de çok şükür ülkemizde mevcutlar.
Bu yazımda yapılan bu güzel işlerin birinden bahsetmek istiyorum. Her yıl değişikl konularda dinimiz İslamı halka öğretmek için ülke çapında yarışmalar düzenleyen Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü bu yıl Peygamberlein ve peygamberimizin hayatını ihtiva eden bir yarışma düzenledi. Yarışmaya Son Peygamber Platformu ile birlikte yze yakın dernek katkıda bulundu. Önce konu ile ilgili haberden bazı bölümleri vereyim.
"...Ufka Yolculuk Yarışmasında Büyük Heyecan


Türkiye'nin 81 ilinde ve internet üzerinden online olarak dünyanın her yerinden 264 bin 929 kişinin müracaat ettiği yarışma 81 ilde oluşturulan merkezlerde yapılırken, Turkiye'nin en ücra ilçelerinde bile sınav merkezleri kurularak yapılmasi zor bir iş başarıyla ve baştan sona özgün bir şekilde gerçekleştirildi.
86 Yaşındaki Asiye Ninenin Sınav Heyecanı
Zonguldak Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde sınav heyecanı yaşayan 86 yaşındaki Asiye Makaracı, evinde büyük bir özveriyle hazırlanarak 3 kez yarışma kitabını okuduğunu ifade etti. İlkokul mezunu ve 6 çocuk annesi 86 yaşındaki Asiye Makaracı; “Ben ilkokul mezunuyum, bizim zamanımızda kızları okutmuyorlardı, o yüzden okuyamadık. Okusaydım belki ben de bir şey olurdum. Gençler test oluyor, sınavlara giriyor. Nasıl bir şey olduğunu çok merak ediyordum. Yazılar da tam gözüme göre, gözlüksüz okuyabiliyorum. Okumayı kesinlikle bırakmayacağım, gençler mutlaka okumayı sevsinler” diye konuştu.
Ceza evindeki Mahkumlar da Sınav Heyecanını Tattı!
Yurdun dört bir yanındaki 109 adet ceza evinde “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları 3” gerçekleştirildi. Cezaevlerindeki 7 bin 282 mahkum, sınav için müracaatta bulunurken engellilere de hem online ortamda hem de refakatci gözetmenler eşliğinde yarışma imkanı sağlandı.
Çocuklardaki Peygamber (s.a.s) Sevgisi Zirvede!
Yarışmaya başvuranların % 36'sının (95 bin 967 kişi) 14 yaş altı, % 29'unun ise (76 bin 667 kişi) 14-19 yaş arası gençlerden olması dikkate şayan bulundu. Çocuk ve gençler sınav olurken bazılarının anneleri ise dışarda Yasin'ler okuyarak destek sağladı...."( http://zindegenclik.org/zinde-genclik-ufka-yolculuk-yarismasini-coskuyla-tamamladi/)
Benim de bizzat katılıp kendimi denediğim yarışma gerçekten büyük bir sivil, sosyal, kültürel bir çalışma. Düşünün 270 bine yakın insan peygamberin hayatı ile ilgili bir yarışmaya gönüllü olarak katılıyor. Yarışma için büüyük bir kitap okunuyor. Binlerce kişi bu vesile ile Hakkın elçileri olan Peygamberleri(as) ve Hatemün Nebiy olan peygamberimizi(sav) ya yeni öğreniyor ya da bildiklerini ayet hadis ışığında bir kere daha hatırlıyor. İşte budur yapılacak iş: Bağırma çağırma yerine eylem koyma, haktan yana olma.
Bizler Hak yolunda olacağız. Bizler İbrahim'in (as)ateşini söndürme, Musa'nın (as) Peşinde kurtuluş için yarılan denize girme azminde olacağız. Gerisi Rabba kalmış bir iş. Bu büyük yarışmayı çok az sayıda çalışanla organize edip Hayırla sonuçlandıranlar bizden teşekkür, Allah'dan ise O'nun (C.C) rızasını bekliyorlar.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.