1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. H. 1438, M. 2017 RAMAZAN AYI BAŞLIYOR
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

H. 1438, M. 2017 RAMAZAN AYI BAŞLIYOR

A+A-

Bugün Şaban ayının son gününü idrak ediyoruz. Yarın ramazan ayının ilk gün orucunu tutacağız. Milletimiz her yıl olduğu gibi bu yılda bir aylığına İslami hassasiyetlerine kavuşacak. Elini cebine atmadan geçen koskoca on bir ay sonrasında bu mübarek ayda fakir fukarayı hatırlayıp fitresini verecek, infakta bulunacak. İftardan sonra iple çektiği sigarasını tellendirecek. Biraz zoraki de olsa teravih namazına giderek namazını eda edecek.

Şunu da ifade edeyim. Teravih konusunda zaten hassasiyet kalmamış ki! Mübarek ayın ilk haftası daha dolmadan saflar yarı yarıya düşüyor. Millet namazı hızlı kıldıran hoca bularak günah savma derdine düşüyor.

Oruç tutmak mı? O konuda da hassasiyet yok. Çok insan gizli saklı ya da alenen karnını doyuruyor. Hiç hastalığı olmadığı halde orucunu alenen tutmuyor. Tutanlara da saygısını göstermiyor.

Oruç tutamayacak olanlar konusunda dinimizin ruhsat verdiği kesimler şunlardır:

Yolculukta bulunan bir kişi oruç tutmayabilir. Tutmadığı günlerin orucunu daha sonra gününe gün kaza eder. Bununla ilgili bir âyet-i kerîmede yüce Allah şöyle buyurmaktadır: "Kim hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun." (Bakara 2/185.)

Hastalık, oruç tutmamayı veya tutulan orucu bozmayı mubah kılan mazeretlerdendir. Takdir edilir ki her hastalık, oruç tutmamayı veya orucu bozmayı mubah kılan bir mazeret değildir. Oruç konusunda mazeret sayılabilecek olan hastalığın, kişinin oruç tutması halinde ölmesine veya hastalığının artmasına ya da iyileşmesinin gecikmesine yol açacak derecede ağır bir hastalık olması şarttır.

Gebe kadının, kendisinin veya başkasının çocuğunu emzirmekte olan kadının, geçmiş tecrübesine veya uzman bir hekimin ifadesine dayanarak kendi şahsına veya emzirmekte olduğu çocuğa bedenî veya aklî bir zarar dokunacağına galip zanla kanaat getirmesi durumunda oruç tutmaması mubah olur.

Senenin herhangi bir mevsiminde oruç tutmaktan âciz olan çok yaşlı insanların oruç tutmamalarının câizliği konusunda islâm âlimleri görüş birliği etmişlerdir. Bunlar oruç tutma gücünden yoksun oldukları için, tutamadıkları oruçları kaza etmekle de yükümlü değildirler.

Ölmesinden veya aklının noksanlaşmasından ya da organlarından bazısının işlerliğini kaybetmesinden korkulacak derecede şiddetli bir açlık veya susuzluğa maruz kalan kişinin oruç tutmaması yahut tutmuş olduğu orucu bozması caizdir. Böyle bir kişi ölmekten korkarsa, oruç tutması haram olur.

Maden ocaklarında, yer altında, sıcaklık derecesi çok yüksek olan fırınlarda ve benzeri riskli ve ağır işlerde çalışan kimseler, oruç tuttukları takdirde ciddi bir zarara uğrayacaklarsa; sahura kalkıp niyet etmeli, sonra da çalışma esnasında aşırı derecede acıkır veya susar ve bu nedenle bedenî bir zarara maruz kalmaktan korkarlarsa, oruçlarını bozmaları caiz olur. Bozdukları oruçlarını daha sonra imkân bulduklarında kaza etmeleri gerekir.

Bu saydıklarımız en başlıca etkenlerdi. Tabi kadınların özel halleri gibi durumlarda oruç tutmamaları gerekiyor vs.

Sözün özü, ramazan ayında olabildiğince dünya ve ahirette kendini kurtaracak ibadetler hususunda hassasiyet gösterilmelidir.

Ama asıl değinmek istediğim şudur:

Ramazandan sonra ne olacak?

Ramazan ayı milat kabul edilerek kalan ömrünü Allah rızasına uygun yaşayan bir mümin olarak mı geçirecek?

Veyahut ta bildiğimiz vur patlasın, çal oynasın yaşantıya devam mı edilecek? Bunu şöyle de ifade edebiliriz.

Kıt akıllarımızla haşa rabbimizi kandırmaya mı çalışacağız? Buna elbette imkan yok. Ama günümüz Müslümanının belirli kalıplar ile hareket ettiği günümüzde olması gereken hassasiyet edinilmediği sürece mahşerde sorumluyuz. Yaptığımız her şeyin tek tek hesabını vereceğiz.

Bildiğini okuyan, parasıyla adam olduğunu zannedenlere de bir çift laf edelim. Paranızın, malınızın, mülkünüzün hükmü sadece bu dünyada geçer.

Ebedi âlemde; “Keşke kuru ekmek soğan yeseydim de şu hale düşmeseydim” diye hayıflanacak insanlar zümresine dâhil olmamak isteyenler… Fırsatı henüz kaçırmadınız. Hem kendinize hem de diğer insanlara faydalı olun. Malınızı Allah yolunda hayr için sarf edin.

Sizden katbekat zengin olan nicelerinin iskeletleri döküldü, un ufak oldu.

Siz daha neyin derdindesiniz?

Bu yazı toplam 885 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.