1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Belgesi olmayan çalışamayacak
Belgesi olmayan çalışamayacak

Belgesi olmayan çalışamayacak

Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçilere 25 Mart 2017 tarihinden itibaren cezai işlem uygulanacak. Mesleki Yeterlilik Belgesi veren kurumlardan biri olan MEYEBS Kurucusu Mehmet Parmak, yeni uygulamanın işçilerin yararına olacağını söyledi.

A+A-
17 Ağustos 2016 tarihinde Türk Akreditasyon Kurumu tarafından, inşaat alanında tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden 11 meslek dalına akredite alan MEYEBS LTD. ŞT. personel belgelendirme üzerine sınav yaparak başarılı olanlara mesleki yeterlilik belgesi verme yetkisi bulunuyor. Konya’da ilk olduklarını ve Türkiye genelinde de hizmet vermeye hazırlandıklarını söyleyen MEYEBS LTD. ŞT. Kurucusu Mehmet Parmak, “Mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin çalıştırılması yasak. Şu anda tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde belge zorunludur. Yasa 25 Mayıs 2015’de resmi gazetede yayımlandı ve 31.12.2016 tarihine kadar 40 meslek de zorunlu olması ve cezai uygulamaların yaptırımı başladı.25 Mart 2017’de 8 meslekte ise cezai yaptırımlar başlayacak” dedi.

İŞÇİLERİN YARARINA OLACAK
Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin çalışan işçiler için önem arz ettiğini söyleyen Parmak,“ Mesleki Yeterlilik Belgesi, TÜRKAK tarafından personel belgelendirme sistemine göre akredite olan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen, Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları’nca yapılan ölçme ve değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan kişilere verilen bir belge. Biz bu kurumlardan biriyiz. Yasanın faaliyete girmesinin ardından belirlenen iş alanlarında belgesi olmayanın çalışması yasaklanmış durumda.”dedi. Bu sistemin gelmesinin en büyük nedeninin teknik anlamda donanımlı işçilerin faaliyet göstermesi olduğunu belirten Parmak bir diğer faktörünse bilinçli işçilerin artmasıyla iş kazaları gibi önemli sorunlarında ortadan kaldırılmasının hedefler arasında olduğunu söyledi.

11 MESLEK DALINA AKREDİTE
Yasanın 25 Mayıs 2015’de resmi gazetede yayımlandığını ve 31.12.2016 tarihine kadar 40 meslek de zorunlu olması ve cezai uygulamaların yaptırımının başladığını, 25 Mart 2017’de ise 8 meslekte cezai yaptırımların başlayacağını aktaran Parmak“ Konya’da bu alanda faaliyet gösteren ilk firmayız ve Türkiye genelinden faaliyet göstermeyi hedefliyoruz. Şuanda 11 meslekte akreditemiz mevcut bu meslekler, ahşap kalıpçı, beton arme demircisi, panel kalıpçı, ısı yalıtımcısı, duvarcı, sıvacı, alçı sıva uygulayıcısı, iskele kurulum elemanı, betoncu, inşaat boyacısı ve seramik karo kaplamacısı. Bu alanda belge almak isteyen vatandaşlarımız, yetkilendirilmiş bir kuruluş olarak şirketimize bu konuda başvuru yapabilirler. Başvuru ardından başvurusu değerlendirilen ve onaylanan adaylar teorik ve uygulamaya dayalı mesleki yeterlilik sınavına tabi tutulur. Başarılı olan adaylar Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanır.”dedi.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNE DEVLET KATKISI
Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyenlere devletin büyük katkı sağladığını söyleyen Parmak,“ Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, bakanlık tarafından çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti, 1/1/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısını devlet fondan karşılayacak. Fondan karşılanacak sınav ücreti, brüt asgari ücretin yarısını geçmemek üzere meslekler itibarıyla bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulu’nun kararıyla belirlendi. Burada kurum olarak bizim fiyatlarda oynama ya da değişim uygulama gibi bir durumumuz yok.”dedi. Fondan karşılanan bu desteklerden kişilerin bir kez yararlanabileceğini söyleyen Parmak“. Sınavlardan başarısız olunması durumunda devlet katkısı sağlanmayacak ve aday tüm ücreti kendisi karşılayacak.”dedi. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup bakanlıkça çıkarılan tebliğlerde adı geçen mesleklerde sınav ücretinin geri ödenmesinin yapılması için MEYEBS tarafından belirlenen fiyatı öncelikle yatırmaları gerektiğini söyleyen Parmak,“ Kazanan adaylar başvurularda ücret yatırılırken dekontta, isim soy isim, TC kimlik no, gireceği sınav adı yer almalı. Sınav ücreti, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 30-50 gün arasında adayın hesabına yatırılarak tahsis edilecek.”dedi. Devletin Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni işçilerin alması adına yapmış olduğu kolaylıkların önemli olduğunu söyleyen Parmak, belge almak zorunda olan kişilerin zaman kaybetmeden başvuruda bulunmaları gerektiğini aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.