1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. HAC VE UMREDE HARCAMA
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

HAC VE UMREDE HARCAMA

A+A-

Allah c.c. rızası için yapılan masraf, harcanan para, cihad için yapılan sadaka gibi 700 misli fazlasıyla verilecekdir. Hadisi şerif’de:…  .. Zekât dersimizde hep anlatırız. Fakire verdiğin zaman 10, uzak akrabaya verdiğin zaman 70, yakın akrabaya verdiğin zaman 700, talebeye verdiğin zaman 70 bin sevaba nail oluyorsun.Haram lokma giren vücuddan o lokma 40 günde anca temizlenir.  Duanın kabul olmasını birinci şartı helal lokmadır. Dua semanın anahtarıdır. Helal rızık ise o anahtarın dişleridir demişler. 
Hz.Ali’ye bir Arabî gelir; Ya Ali bana para ver, borcum var der. Hz. Ali efendimizde; Eline yerden bir avuç kum alır, Fatiha suresini bunlara okur, her bireri altun olur ve adama verir. Adam, altınları görünce sevincinden duramaz. Ya Ali bende okuyacağım bende yapacağım der. O, ise yapamazsın olmazder. Yerden bir kum avuç kumu alır Fatiha suresini okur ama değişen bir şey olmaz. Hz. Ali r.a.”okuyan ağız farklı” buyurur.
Ahmed Bedevi hz. Kalp kandil gibidir. Rabıta ve zikir o kandile yağ katmak gibidir. Kandil var yağ var kibrit yok, neye yarar? Hatimde bulunmak, o kandile kibrit çakmak gibidir buyururlar.
Süleyman i. Yahya isminde bir zat, kabe-i Muazzamayı tavaf etmiş, otururken nurani yüzlü, güzel kokulu, temiz eibiseli bir zat gelmiş. Ona: sen kimsin demiş. O zat, ben Hızırım demiş kaybolmuş. Eyvah, keşke sorsaydım burada nasıl dua edeceğimi! Deyip istirahata çekilmiş. Kâbe-i Muazzamanın dışında istirahat ederken, rüyasında insanlar fevç fevç kabe’nini etrafına geliyorlar. Birine sormuş; BU insanlar kim? Demişlerki, kabeye gidiyorlar. O zat:
Ne yapacaklar? Muhammed Behaüddin Nakşibendin duasıyla meşgul olmak için Evliyaullah Ruhanilerdir diyorlar. O anda, Hızır a.s. ayağını sallar uyandırır. Baksa ki, Hızır a.s.” benden soracaktınya sormana ihtiyaç yok. Nakşibendî hazretlarinin duasına devam et. ona devam edenler dinleyenler SAİD olur ve Süeda defterine kayd olurlar. Şaki, olmazlar. Onlara Allahın lütfuyla cennet vacib olur. 
Şair: Ey badi saba uğrarsa yolun beyti haremeyne
Selamımız arzeyle rasülüssekaleyne, dediği ğibi.
Allah dostlarından biri sormuş arıya “ bu balın sırrı ne? Arı, der ki, gündüz kilometrelerce uzaklardan kovana çiçeğin en temiz ve özünden ağzımızla koyarız. Rabıta yaparak kovanına girer gece oldumu Hatmi Hacegan yaparlarmış. Salâvatı şerife getirerek, her peteğin içine başında besmele ile ihlâsı şerif okuruz. Ondan insanlara şifalı olduğu söylenir.
Üzerinin srrı? Arı, balın sırrını hatmihacegan’dan alıyorsa bizde, ibadetlerimizin tadını nereden alacağımızı idrak edelim. Çünkü arı, bu emri Hz Allahdan aldı…. 
Peygamber Efendimiz s.a.v. Mescid-i Nebevi de bir namaz, başka mescidlerde kılınan bin namazdan daha faziletlidir. Mescid-i Haram da kılınan bir namaz ise 100 bin namazdan daha faziletlidir” buyuruyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.