1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. HAC VE UMREDE HARCAMA
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

HAC VE UMREDE HARCAMA

A+A-

Her ibadet, buna keza kendi indinde yapan kişiye göre sevap ihsan edilir. Fatiha-i şerifi ihlâsla okuyana 100 kuranı kerim inmiş gibi sevap verlir. Rabıta-i şerf de 7 istiğfar, 7 bin istiğfar yerine geçiyor. 7 salâvatı şerife 7 bin salâvatı şerife yerine geçer. Bir defa, ihlâsla hatime gitmek100 senelik ömre bedel buyurdular(Hüsnü YılmazA.)
Ecdadımız, bu mübarek beldelere çok hürmet etmiş. Abdülhamid Han r.a. Hicaz demiryolu haddı döşenirken, Efendimize ve burada onun yakınları ashabı kiram rahatsız olmasın diye hürmeten gürültüyü önlemek için rayların altına keçe döşetmiştir, cennet mekân ruhları şadolsun. Ecdadımızda ince ruh ve edep böyleydi. Grupların buranın ahengini kaçıracak tavırlardan kaçınmalarını tavsiye ederiz. Koro halinde tekbir getirme gibi.
Nakşibendî mensublarını etrafını 70 bin melaike-i kiram kuşatır. Hızır a.s. bu hale hayran kalarak Peygember Efendimize müracaatda bulunur, bu yolu kendisinden ümmeti Muhammede armağan verilmesini ister. Hadisi şerif… 
Hz. Ömer r.a. hac ve umre vazifesi temam olduğunda, rehavete kapılmasınlar diye çadırları sökdürürmüş. Gevşeyip vs. edip kazandıklarını kaybetmesinler diye.
Birbirimize gittiğimizde küçük günahlarımız dökülürse buralardan misafirlikten dönerken inşallah anadan doğma günahsız olarak döneriz. Annesinden yeni doğan çocuk ağlamaktan başka bir şey bilmez. Gücü yok. Buralarda bir kul da bebek gibi olacak yalvaracak” ya rabbi, buralardan beni temizlemeden gitmem diye Allahım “ diye dua edeceğiz.
Mümin, buradan döndükten sonra dahada dikkatli olacak.  Çünkü Rabbimiz:… …   kadınlar ipi sarıp dümdüz olur, sonrada o ipi dolaştırır ipliğini sağlamca bükdükten sonra söküp büküp deviren o kadınlardan olmayın” buyuryor.
Bu mübarekyerlere gitmeyi, oraların hazzını orada bulunan Kademi peygamberimi, ashabımı, ezanı Muhammediyenin sahibi olan Bilali Habeşi r.a. ın saymakla bitmeyen bu güzellikleri biz halkasına oturduğumuz maneviyat yolunun büyüklerinden öğrendik.  
Peygamber Efendimiz s.a.v. Hıra dağına çıkarken, dağ Efendimize hizmet etmek için görünce yavaşca hürmetle yere çöker Efendimizi kucaklar yerine oturturmuş. Dağın hizmeti bu! Hatice validemiz, fatıma validemize 8-9 aylık hamile iken hizmet etmiş.
Peygambarimiz s.a.v. bedir harbine giderkenbinecek devesi yoktu. Hz Osman r.a. efendimize yahudiden deve kiralar, harp dönüşü deve sahibine itaat etmez. Dağlara kaçar gider. Kurtlar etrafını sarar. Kurtların başkanı hemen koşar boğazına saldırır bırakır. Ey kurtlar bu deveye asla saldırmayın. Ben bu devede rasülüllahınkokusunu aldım” der saldırmazlar.
Peygamberimizin bir merkebi vardı. Hayber kalesinde elde etmişti. Merkep, efendimizle konuştu. Dediki: Benim atalarımdan 60 tane merkep geçmiştir. Hepsine peygamberler binmiştir. Sizde bana binin Ya rasülellah. Sizden sonra, bana kimse binmesin dedi. Peygamberimizin vefatından sonra dayanamayıp vefat etti. Kendisini kuyuya atıverdi. 
Bu yol öyle bir yol ki, bir tebessümü nasib olan karşılığını bulur. Peygamberimz s.a.v. Sevir mağarasında güvercin yuva yapıp yumurtlayıp yavrulayınca düşmanların girmemesine vesile olan bu hizmetin bu iyiliğin karşılığında Mevlamız ona, camilerin damını mesken eyledi. Güvercin, kuşların dervişidir. Peygamber Efendimizi bekleyen örümcek, bizden çokçok küçük olmasına rağmen, peygamberimizin bekçisi askeri diye öldürmemek için tazim ederiz.(Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.