1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Hacı Veyis Zade Musatafa Sabri Kurucu
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Hacı Veyis Zade Musatafa Sabri Kurucu

A+A-
Bazı insanlar vardır ki, kendisini içinde yaşadığı toplumun ileri gelenlerinden sayar ve onların haberleri bile olmadan pek çok iyilik yaptıklarını zannederler. Kendilerini bu şekilde tanıtır ve herkesin de durumu böyle bilmesini isterler. Fakat onun nasıl bir insan olduğunu bilen diğer insanlar, yüzüne karşı nasıl bir insan olduğunu söylemeseler de hakkında pek de olumlu olmayan bir bilgiye sahip olduklarını ima eder veya bıyık bükerek, ihsas ettirirler.
Bazı insanlar da vardır, insanlara hissettirmeden, pek çok insanın ancak yapabileceği işleri tek başına yapar, fakat kendisini hiç göstermez.
İşte böyle insanlardan biri de Merhum Hacı Veyiszade Mustafa Sabri Kurucu Hoca Efendi idi. Ölümünün üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen Konyalılar tarafından unutulmadı ve kanaatimce unutulmayacaktır da.
Onu tanımayan ve bilmeyenler ise ancak onu ismen veya tanıdığı kadar tanıttıklarında büyüklüğü hakkında bilgi sahibi olur ve rahmetle anarlar.
İşte Hacı Veyis Zade Hacı Mustafa Kurucu Hoca Efendi de günümüzde ancak bu yolla ve bu kadar tanınan ve bilinen bir kimsedir.
Hâlbuki böyle bir insanın hayatında yapmış olduğu işleri bilmek ve bu konuma nasıl ulaştığını öğrenmek ve onun gittiği yolda ilerlemek gerekir. Bu şekilde davranmak hem bu yolu takip edenleri takdir etmek, hem de aynı şekilde başkalarına faydalı bir hayat sürmenin bir yoludur.
Dikkat edilirse adı müstakil olarak değil, babasının adı ile anılmaktadır. Bunun sebebi ya eskiden soyadı olmadığından, bir kimseyi tanıtmak veya tanımak lâkap veya baba adı anılarak söylendiği içindir; ya da babasının bir medresede müderris olmasındandır. Çünkü babası Hacı Veyis Efendi, bugün Köprübaşı semti olarak bilinen yerde kurulu olan “Zâr Efendi Medresesi”nde müderris idi.
Oğlu Mustafa Sabri Kurucu Hoca Efendiyi kısaca tanıtalım:
Mustafa Sabri Kurucu Hoca Efendi, 1887 yılında Konya’da doğdu. İlköğrenimini ve hafızlığını babası Hacı Veyis Hoca Efendinin yanında tamamladı. Daha sonra bugün Merkez Bankasının bulunduğu yerde bulunan “Bekir Sami Paşa Medresesi”ne girdi ve başta Şeyh Muhammed Bahaüddin Efendi ve onun oğulları Zeynülâbidin ve Dünya çapında bir hukukçu olan Ahmed Ziya Efendiler olmak üzere çeşitli hocalardan ilim tahsil ederek 1904 yılında bu Medreseden icazet aldı.
1909 yılında, o yıllara kadar medreselerde okutulan müfredat programları değiştirilince ‘Islah-ı Medaris’ adıyla yenilenen bu Medresede Birinci Dünya Savaşı yıllarında kapatılıncaya kadar, Arapça ve Dini ilimler okuttu.
Soyadı Kanunu çıkınca Hoca Efendi ‘Kurucu’ soyadını aldı. 1940 ‘lı yıllarda Piri Mehmet Paşa Camiinde imam ve hatiplik görevi yaptı. !950’li yıllarda da ölünceye kadar Aziziye Camiinde İmam ve Hatiplik yaptı.
Bu arada çeşitli cami ve özellikle de hapishanelerde vaizlikte bulundu.
1951 yılında açılan yedi İmam-Hatip Okulundan biri olan Konya İmam-Hatip Okulunun binasının yapılmasında, gelişmesinde ve çok kimsenin uzak durduğu bir zamanda okuyan öğrencilere yemelerinden ve barınmalarından tutun da her türlü maddi ve manevi yardımda bulunabilmek için insanüstü gayretler sarf etti.
Bununla birlikte yaşları geçtiği için İmam- Hatip Okullarına giremeyen şu veya bu şekilde imam ve hatiplik veya vaizlik görevini üstlenmiş bulunan ve dini bilgilerini artırmak isteyen kimselere de özel dersler okutmaya devam etmiştir.
Nihayet yine böyle bir Cuma günü olan 5 Şubat 1960 yılında Allah’ın rahmetine kavuşan Hacı Veyis Zade Mustafa Kurucu Hoca Efendi yalnız eğitim ve öğretimle meşgul olmamış, Konya’da kurulu veya kurulması gereken pek çok sosyal faaliyetin içinde de yer almıştır.
Bunlardan da gelecek yazımızda bahsedelim.  
Bu yazı toplam 279 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.