1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Haddini Bilmek !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Haddini Bilmek !..

A+A-

Öyle cahil, cüheyla kimseler vardır ki, okuyup, yazmasına karşın haddini bilmeyip,” bir çuval incirin içine “ediveriyorlar.
Bununla ilgili çok hikâyeler vardır:
Futbolla ilgili olanlar bilirler. Eski FİFA ve MHK Başkanı Hilmi Ok’tan duymuştum. İslam’ın şartı 5 tir, 6. sı haddini bileceksin.
Rahmetli Babamda derdi ki:
Okuyup yazmak insanın cahilliğini alır. Eşeklik baki kalır.
Son zamanda bir tartışmadır, sürtüşmedir gidiyor. Nedir bu tartışma, sürtüşme !..
Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu ile Başbakan R. Tayyip Erdoğan arasındaki olay.
Hepiniz biliyorsunuz.
Şimdi dönelim işin bir boyutuna…
Türkiye’de halkın yüzde 50 si Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a oy veriyor. Hatta öyle ki, bu oy verenlerin hepsi değilse bile büyük çoğunluğu AK partiye değil, Recep Tayyip Erdoğan var diye Ona oy vermektedir.
Bu tablo karşısında Tayyip Erdoğan’ı sevmeyebiliriz. Edep sınırları içinde icraatlarını da, yaşamını da eleştirebiliriz. Yanlışlarını da görebilir, kızabiliriz. Ancak sevmiyorum diye kimsenin kimseye hakaret etmeye hakkının olmadığını düşünüyor ve eğer hakaret ediyorsak, Onunla birlikte Onu seven insanlara da hakaret etmekteyiz. Buna kimsenin hakkı yoktur.
Maksat üzüm yemek olmalıdır. Eğer bağcıyı dövmek istiyorsak bunun da şekli ve yolu vardır. Kendimce doğruları yazdığım kadar, başbakan’ın yanlışlarını da yazarım. Ancak hakarete, iftiraya meyl etmem.
Görüyorum ki, akli selim insanlar Barolar Birliği Başkanı Metin Emiroğlu ile Başbakan R. Tayyip Erdoğan arasındaki yaşanan tadsız olayı taraflı- tarafsız kimse tasvip etmemektedir. MHP lideri Devlet Bahçeli Başbakan Erdoğan'ı da eleştirdi. Danıştay'daki gerginliği danışıklı dövüş olarak nitelerken, Başbakan Erdoğan'ın orada Feyzioğlu'nun açıklamalarını ciddiye almaması gerektiğinin de altını çizdi.
Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, kendisine verilen demokratik imkânı istismar etmiştir. Sabırları zorlamıştır. Kutlama günleri siyasete ayar verilecek yerler değildir.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sessiz kalamamış, tahrik olmuştur. Barolar Birliği Başkanı'nın gollük pasının iyi değerlendirmiştir. Sıra Cumhurbaşkanlığına gelince Erdoğan birden bire parlamış ve oturduğu yerden müdahale etmiştir. Neredeyse Barolar Birliği Başkanının üzerine yürümeye teşebbüs etmiştir. AYM'de zedelenen itibarını tekrar kazanmak için kavga moduna geçmiştir. Ne var ki bu devletin saygınlığına gölge düşürmüştür. Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın sabır etmesi gerektiğini düşünmekteyim ve daha sonra da cevap verebilirdi. Biz başbakanın ne kadar tahammülsüz olduğunu gayet iyi biliyoruz. Başkalarına edep uyarısı yaparken kendisinin de edepten ne kadar uzak olduğunu biliyoruz. Danıştay'daki mizansen ister kurgu olsun ister anlık gelişen bir olay olsun kesinlikle skandaldır kesinlikle sokak jargonuyla söz kesenlerin ayıbıdır. Normal şartlarda Başbakan'ın konuşmayı sessizce dinlemesi gerekirdi. Çünkü Wolter diyor ki:
“Senin fikirlerini beğenmiyorum. Ancak senin fikirlerini rahatça söylemen içinde canımı bile feda ederim” demektedir.
Demokrasi için, rahat olmak gerekir. Yoksa hormon spazmı geçiren kimselere imkanı veriyoruz. Teşhiste hata yapabiliriz ama, teşbih hatası yoktur. Niceleri vardır ki, kendine göre akıllı, insancıl bana göre ise yalandığı yerin bekçiliğine soyunan muhteremler fırsatı ganimet bilip, milletin büyük bölümünün tasvibini almış kişilere saldırabiliyorlar. Kimse kimsenin sabır sınırını zorlamamalıdır. Öyle zaman oldu ki, oğluyla, anasıyla adamı vurmaya çalıştılar. Çileden çıkardılar. Dün kucakladığı insanları kullanıp iftira koleksiyonu yaptılar ama, doğru bile olsa insanlar buna inanmadı.
Kim olursa olsun, böylesi felsefelerden, böyle düşüncelerden iğneliyorum. Nabza göre şerbet verenlerden de. İmitasyonlu kimselerden de. Kendime de kızıyorum ki, bazen buna benzer dallamaları belde muhatap alıyorum.
Geçtiğimiz günlerde Konya’nın bir büyük eski beldesindeydim. Mülga beldenin mülga olmuş belediye başkanı eskiden çok derin, çok koyu bir AK partili idi. Yeni Büyükşehir Belediye yasasını eleştiriyor ve ciddi iddialarda bulunuyordu. Böyle eleştiriye bence kimse kızmaz ve haddini de kimse aşmaz. Bunu da bir başka yazımda yazacağım.Bu yazı toplam 162 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.