1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Hadim İlçesinin Coğrafi Yönü
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Hadim İlçesinin Coğrafi Yönü

A+A-

Muhterem okuyucularım, Ziyaret imkânı ve arzusu olan din kardeşlerimize bilgileri olması için bu hususu da yazmakta faydalı olabilmek için, Hadim de Hz. Hadimi’ye nasıl gidilir yazmayı lüzum gördüğüm için tarif ediyorum:
Hadim İlçesi, Konya’ya 130 km.dir İlimizin güneyine kalmaktadır. Karaman yolu, İçeri Çumra kasabasından Bozkır, Hadim levhası bulunan yolu takiben gidilir. Hadim ilçesine varınca, Hadim’in Bozkır yolu çıkışındadır. Ziyaret edilmesi tavsiye ederiz.
HADİMİ K.S.NUN İLMİ DİRAYETİ
Daha öncede temas ettiğimiz İstanbul da Padişahın arzusuyla ders takriri irade etmesini, Av.M. Ali UZ bey Konya velileri kitabında şöyle nakletmektedir.
Padişah, onun İstanbul da bulunduğu müddetçe, sohbetlerinden faydalanmak ister. Şehrin ileri gelen âlimlerini de davet ederek, huzurunda Hadimi Hz.nin ders takririni irade eder. Böylece Ebu Said Hadimi, Huzurda ilk ders takrir etme mazhariyetine de nail olur.
Anlatılanlara göre, Anadolu’dan gelen bir zatın huzurda ders takrir eylemesi İstanbul (Payitaht, Hilafet merkezi) âlimlerinden bazıları tarafından bir nefsaniyet meselesi haline gelir. İstanbul da bunca âlim, fazıl kişi varken, Anadolu’dan gelen bir kişiye bu vazifenin verilmesini bir türlü kabul edemezler. Aralarında konuşup, bu Anadolulu zatın, Sofi ve Anadolulu olması münasebetiyle fıkıh, feraiz ve emsali İlimlerden başkasında behresi yoktur, kanaatine varırlar. Usul, mantık, maani, Beyan ve Bedi’den bahseden bazı zor soruları tespit ederek bunları ders esnasında, huzurda ona sormayı kararlaştırırlar. Maksatları, Hadimi Hz.nin böylece şöhretini kırmak ve onu Padişahın gözünden düşürmektir.
Nitekim huzurdaki ders esnasında, daha önce tertipledikleri soruları, sanki o anda akıllarına gelmiş gibi, yeri ve sırası denk geldikçe, Hadimi Hz.ne yöneltirler. Hadimi Mehmet Efendi, sorulan her sualin cevabını verir ve: ”Vermiş olduğum cevap kabul buyuruluyormu efendim ?” diye süal soranların her birine verdiği cevabı kabül ettiklerine dair, süali soran muhataplarından söz aldıktan sonra, muhataplara verdiği ve muhatapların da kabul ettikleri kendi cevaplarına kendisi itiraz eder ve soran muhataplarından kendi cevaplarına karşı Hadimi Efendinin irad ettiği itirazın cevabına:
Ne buyurulur efendim” diye muhataplardan cevap talebinde bulununca muhataplar Hadimi efendinin itirazlarını cevaplandıramazlar. Böylece “el-cezau min cins’il amel” Fehvasınca gözden düşerler.
Padişah, Hadimi hz.nin Ayasofya Camii’nde “Fatiha’i Şerif Tefsiri” dersinde İstanbul Ulemasının da hazır bulunmasını ister. İrade buyurur.
Hadimi, Padişahın iradesini işitince Şeyh’ül-İslam’a giderek ”Bir iradei Padişahî’nin şeref-sudur buyurduğunu işittim. Dersimde Hocam Kaz abadi Ahmet efendinin bulunmasından hayâ ederim. Hocamın dersim de bulunmamasının teminini zat-ı Âlinizden temenni ederim.” şeklinde özel istirhamda bulunur.
Şeyhu-l İslam Hoca Efendi” iradem seniyye-i şeref sudur buyrulduktan sonra tadilat yapılamaz. Ben Hocanıza söylerim, sizden biraz önce Cami’i şerife gelir ve sizin göremeyeceğiniz bir mahalle oturur. ”cevabını verir.
Netice Hadimi Hz. başlı başına hadise olan dersini, Hilafet merkezi Başkent İstanbul’un bütün hocalarının bulunduğu Ayasofya Cami’inde yapar.
Dersin sonun da, Padişahın âdeti üzere, İstanbul ulemasına matbu birer icazet-name verilir. Hadimi Mehmet Efendinin dersinde bulundukları için.
Hadimde kaldığı müddetçe de İstanbul Uleması’nın Diplomalarında onunda ismi geçmeye devam etmiştir.
İstanbul Uleması’nın, kendisi için, fıkıh, feraiz ve emsali ilimlerden başka ilmi malumatı olmadığını söylemelerini işitmesi üzerine, onlara bir hayat dersi de vermek için, on sekiz türlü ilim açısından Besmele-i Şerifi Şerh ettiği gibi, mantık ilmine dair “Arais’ü-Nefais” isimli eserini yazar.

KELAMI BAKİ
Nefyi ebedi ile menfi oldun ise ey Baki
Bu ki fani Dünya derler, ne sen baki ne ben baki (Devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.