1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Hadimi medresesinin gelişmesi
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Hadimi medresesinin gelişmesi

A+A-

Padişah III. Ahmed’in Hadim’i Hz. ni İstanbul’a çağırması:
Hadimi’nin kurup ders okuttuğu medrese de seçkin âlimler yetiştirmesi, ünlü âlim olarak kendini kabul ettirmiş bulunmasının somut örneklerinden biride şu tarihi hadiseyle isbat edilmektedir.
Hadimi: Medresesin de derslerini okutmakta iken o zamanlarda İstanbul da AVRUPA’nın SEÇKİN BİLGİNLERİNDEN HIRİSTİYAN BİR MÜSTEŞRİK’İN (Doğu toplumlarının tarihini, dilini, edebiyatını, kültürünü, folklorunu) araştıran batılı bilgin, İslam’ı ya da Hıristiyanlığın Hak din olduğu üzerinde ilmi münazara (tartışma) yapmak için Osmanlı İmparatorluğu yetkililerine başvurmuş. İstanbul da bulunan âlimler arasında, bu batılı bilgin karşısında ilim ve kültürel kudrete sahip itimatlı âlim arıyorlar. O zamanın Şeyhulislam-ı ve Hadimi’nin Hocası olan ”Kazabadi Ahmed Efendi” bir hayli yaşlanmış olmakla kendisi saraya davet edilip soruluyor.
Hocanın cevabı şudur:”Bunca yıldır okutup yetiştirdiğim talebelerimin içinde üç buçuk talebem vardı diye öğünürdüm. Bunların içinde üçü de tam gelişmedi. Fakat o dört talebemin içinde, buçuk olarak değerlendirdiğim (Hadimli Mehmed Efendi) çok büyük bir hoca oldu. Konya’nın Hadim köyündedir. Hiç boş zamanı yoktur. Pek çok âlimler yetiştirdiğini öğreniyorum. Getirilirse İslamiyetin yüzü ak olur” demiştir.
Zamanın Konya Vali’si Ali Paşa, Hadim’e kadar gelmiş, Padişahın davetnamesini bizzat sunmuş, büyük âlim Hadimi’yi tebrik edip kucaklamıştır.
İstanbul’a o zamanın Müslüman ve Hıristiyan seçkin ilim adamları toplanarak Ayasofya cami’inde büyük bir topluluk oluşmuş. İlmi toplantıda önce hıristiyan bilgine söz verilmiş. Ve ilk kez kimin soru yöneltmesini istersiniz diye sormuşlar. Hadimi: O misafirdir kendinin isteğine göre olsun demiş. Söz Hıristiyan bilgine verilmiş.
Müsteşrik Hıristiyan; ”Üç soru soracağım, cevaplandırsın sonra o da bana üç soru sorsun.” demiş. Soruların mevzusu, İslamlığın ve Hıristiyanlığın özünü, tüm kültür ve ilkelerini kapsadığı için Müslüman ve Hıristiyan yoğun seçkin bir topluluk Ayasofya’yı doldurmuş.
Batılı bilgin’in sorusunu, Hadimi süresi içinde cevaplandırmış. Batılı bilgin tatmin olduğunu söylemiş. İkinci sorusunu da, yazdığı kâğıttan okuyarak büyüklük tavır ve kompleksi içinde Hadimi’ye sormuş. Hadimi, bu sorusuna da çok olumlu cevap verince, orda bulunan Müslüman ve Hıristiyan toplulukça alkışlanmış.
Hıristiyan bilgin, üçüncü sorusunu bir konferans verir gibi yazılı kâğıttan yüksek sesle okuyup cevap istemiş. Bu sorusuna kesinlikle bir cevap alamayacağını umutla beklerken, Hadimi müslümanlığın ve Kur’an’ı Kerimin hak din ve Allah’ın Kudsal kitabı olduğunu tüm delilleriyle isbat edince, yabancı bilgin düş kırıklığına uğramakla beraber kendisinin de, sorulacak soruları başarı ile cevaplandıracağı güvencesi içindeymiş.
Soru sorma sırası Hadimi’ye gelmiş. O da hazırladığı soruyu sormuş. Henüz ilk soruda, cevaplandırma suresi 5 dakika olduğu halde Hıristiyan bilgin cevaplayamamış. İkinci bir beş dakika izin verilmesi ricası üzerine Hadimi hay, hay 5 dakika değil 10 dakika olsun demiş... Cevap alamayınca Hadimi: ikinci soruyu cevaplarsınız izin verirseniz onu sorayım deyince:
O mağrur batılı bilgin teşekkür ederim derken kekelemekle adeta diline felç gelmiş. Ayasofya da bulunan seçkin topluluk, Hadimi’ye hayranlık içinde hürmet duymuşlar, alkışlamışlar. Hadimi, İstanbul’dan ayrılırken iki deve yükü kitap ile Hadim’e dönmüştür. (Devam Edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.