1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Hakiki saltanat ve mülk
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Hakiki saltanat ve mülk

A+A-

Hadimi, iyilik yapana nasıl davranacaksın, seni mahrum bırakana nasıl bir hilm ile mukabelede bulunacaksın, üstün insan seviyesine nasıl erişeceksin, İşte bu hususlarda da bizlere rehberlik ederek oğluna dolayısıyla de bizlere nasihatine devam ederek diyor ki:
Bazı âlimler demişlerdir ki: Geceleri ihya etmek, Allahü Tealanın, aşağıdaki ayeti kerimesinde işaret buyurulan hakiki Saltanat ve Mülktür. “Ey Muhammed, de ki: Mülkün sahibi Allahım! Mülkü dilediğine verirsin, dilediğinden çekip alırsın, dilediğini aziz kılar, dilediğini alçaltırsın, iyilik elindedir. Doğrusu sen, her şeye kadirsin”.Ali İmran s. A.26
Merhum Şeyh (babam) vasiyetinde, hususiyle gecenin sonunda olmak üzere, buna devam edilmesini, te’kiden bildirmiştir. Nitekim bir hadisi şerif de “Saadetin en faziletlisi, gecenin son kısmıdır” buyrulmuştur.
Halk ile muaşeretin (insanlara davranışın) hilm (halim selim olmak), meveddet (sevgi, merhamet, şefkat, rıfk, linet (yumuşaklık), tevazu ve kötülüğü afv etme gibi güzel ahlakla olsun. Sevgili Peygamberimiz s.a.v. buyurmuştur ki:
“Fazıletlilerin en üstünü senden kesilene gitmen, seni mahrum bırakana vermen, sana zulm edeni afv etmen, sana kötülük yapana iyilik etmendir”.
Allahü Teâlâ da “afva sarıl.” buyurmuştur. Araf s.a.199. Şu ayeti kerimeyi düşün: “Allahın rahmetinden dolayı, Ey Muhammed! Sen onlara yumuşak davrandın.” Ali İmran s.a.159
Sükûtu tercih et. Çünkü o, seyyidü’l-ahlak (güzel huyların efendisi), Âlimin zineti, ibadeti ref eden (yükselten, yücelten) dir.
Dilini, sana layık olmayan ( yakışmayan ) şeylerden hıfzet (koru). Sana iyi davranmayanları bırakıp (kendine layık) arkadaş seç. Gaybleri bilen Allahın nazargahı olan batını harap edecek şekilde, zahirinin zinetlenmesi ile meşgul olma.
Hazreti Hadimi, vasiyetinin son kısmında ise şunları söylemektedir: “ Vaktin darlığı, bu kadarla iktifa etmeyi icab ettirdi. Eğer sen daha fazla bilgi almak istersen Selef’in nasihatlerine müracaat et: İmam-i Azam r.a.’ın birinci talebesi ve (Hanefi mezhebinde) ikinci İmam olan (Ebu Yusuf’a) yaptığı, el-Eşbah(ven-Nezair) kitabının sonunda yazılı nasihatler, Zübdetü’n-Nesayih kitabında zikredilen, oğlu Hammad’a yaptığı nasihatler, İmamı Gazali’nin “Eyyühe’l-Veled” kitabındaki nasihatleri, İmamı Süyuti ve diğer Meşayih ve Âlimlerin nasihatleri gibi. Eğer Tevfik yetişirse, İnşaallahü Teâlâ, gerisi tamamdır.
Bu risaleyi, şöhret ve bereket kazanmak için, nasihat kitabı yap: Her şeyin üstünde tut. Ona tekrar tekrar bak. Umulur ki, onunla nefsini tezkiye eder, bize diri iken de, ölü iken de dua edersin. Allahü Teâlâ bizi, marifetini tatmakla rızıklandırsın ve o şekilde öldürsün. Sen, Allahü Tealanın, en üstün Nebisine kâmil olarak tabi” olmalısın. Ona ve etbaına(tabilerine) en üstün tehıyye ve selam olsun.”
Netice olarak söylemek icab ederse: Ebu Said Muhammed el- Hadimi (rahmetüllahi aleyh),
1) Önce dua ile risalesine başlamış. 2) Nasihat hakkında birkaç söz söylemiştir.
3) “Allah’tan ittika edin...” (Nisa süresi 131) ayeti ile nasihatlerine başlamıştır. 4) Takvanın önemini vurgulamıştır. 5) Allahın razı olmadığı şeyleri terk. 6) Terki evla olan şeyleri bile yapma tavsiyesinde bulunmuştur. 7) Ruhsatları terk edip azimete sarılmak lazımdır demiştir. 8) Uzleti ve dünyaya düşkün olanlardan kaçmayı nasihat etmiştir.
9) Salihleri sevmeği, onlarla beraber olmağı, hatta mümkün olursa, onlara hizmet etmeği tavsiye etmiştir. 10) Haramlardan kaçıldığı gibi şüphelilerden de kaçılması icap ettiği üzerinde durmuştur. 11) Dünyalıklardan az bir şeye kanaat etmeyi tavsiye etmiştir. 12)Babasının kendisine, rüyada yaptığı nasihatleri oğluna aktarmıştır: a) Dünyaya fazla önem verme, b) Ömrünü mala-yani ile geçirme, c) Bir hadisi Kudsi ile Hadis-i Şerifte geçen nasihatlerle amel et.
13) Taatlere deam et: a) Kur’an-ı kerimi şartlarına uygun oku. b) Nafile namazlara devam et. 14) Halka karşı güzel ahlak ile muamele et. 15) Sükûtu tercih et gibi nasihatlerden sonra, daha fazla bilgi almak isteyenlere bazı âlimlerin vasiyetlerini gözden geçirmeyi tavsiye etmiştir. Nihayet dua ile risalesini bitirmiştir.(Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.