1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Hala Bir Şansınız Var!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Hala Bir Şansınız Var!

A+A-
Serbestiyet alanlarımızın daraldığı günümüzde serbest bir seçim yapıp kişisel bir tutum geliştirmek gün geçtikçe daha da zorlaşmaktadır. Her eylem ve tutum geliştirirken, diğerlerine bakarak harekete geçmeyi ya da geçmemeyi seçmek bir zaman sonra bireysel farklılıkların, gelişmenin ve özgüvenin önünde ciddi bir engel oluşturmaktadır.

Serbestliğin önündeki en büyük engel bağımlılıklardır.
Diğerlerine benzemeye çalışmak, keyif alma ihtiyacı, sosyal kabul görmek, kendini ispat etmek, arkadaş bulmak gibi nedenlerle sağlığımızı tehdit eden bağımlılıkların sayısı her geçen gün daha da artmaktadır.
Bu artan bağımlılıkları sayalım isterseniz, sigara, alkol, uyuşturucu madde, internet, oyun, teknoloji ve ideolojik bağımlılık gibi bütün bağımlılıklar doğrudan ya da dolaylı yoldan insan sağlığına ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Çünkü bağımlılıklar, insanın özgür düşünmesinin, sorgulamasının önünde bir engeldir ve ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bilinen sigara, alkol ve madde bağımlılıklarının yanında internet ve oyun bağımlılığı da en az öncekiler kadar tehlikeli ve zararlı oyunlardır. Çocukları ekrana kilitleyip, gerçek olmayan ödül ve puanlarla oyalayıp daha uzun süre çevrimiçi olmayı sağlayan oyun siteleri çocukları daha da çevreden soyutlamakta, onların a sosyal ve yalnız bireyler olmalarına neden olmaktadır.

Bu bağımlılıkların bireye verdiği zararı kıyaslamak doğru olmaz, elbette maddeye olan bağımlılıklar daha riskli ve geri dönüşü daha zor olduğu düşünülen bağımlılıklardır fakat bu diğerlerinin internet, oyun ya da teknoloji bağımlılığının zararlarını hafifletmez.  Çünkü hepsi birbirinden farklı veya benzer zararları olmaktadır. Bütün bunları birçoğumuzun bildiğini de bilmekle beraber esas problemimiz bunlarla nasıl mücadele edileceğidir. Çünkü çocukları bu bağımlılıklardan çekip almak çok kolay olmuyor ve zorlu, sürekli bir mücadeleyi zorunlu kılıyor bazen maalesef bu da çare olmayabiliyor.
Bu nedenle maliyeti ucuz en pratik ve kolay çözüm önleyici çalışmalardır. Çocukları daha en başında bağımlılıklardan korumak ve uzak tutmak gerekmektedir. Bağımlılıklarda en etkili etken keyif ve mutluluk duyulmasıdır. Çocukların bu keyif ve mutluluk ihtiyaçları, daha rasyonel, sağlıklı ve meşru yollardan karşılanması konusunda dikkatli, duyarlı ve bilgili olmak gerekmektedir.

Bağımlıkla mücadelede bir örnek vermek gerekirse, internet ve oyun bağımlılığıdır. Bu bağımlılıkta en önemli neden çocuklarımız ders çalışsın, öğretmen ödev verirse internetten araştırma yapabilsen diye evlere bağlatılan kablolardır. İyi niyetle alınan internet bağlantıları, bir süre sonra ödev ve araştırmadan ziyade oyun, chat ya da film izlemek için kullanılmaya başlanmaktadır. İlk başlarda kontrol ederiz, sınırlarız diye bağlatılan internet, sonrasında ebeveyn kontrolünden çıkmakta ve tamamen çocukların frenlenemez ilgi ve merakının hedefi oluyor ve tabii çocuklar da sanal dünyanın hedefinde zararlarına maruz kalıyorlar. Bu örnekte, fayda / zarar kıyaslaması yapmak gerekir, eğer zararı faydasından çok olacaksa ki oluyor, internet iptal edilebilir, ödevleri yazılı kaynaklardan yapması yeterli olacaktır. Zaten yeterince kaynak, test ve deneme imkânı oluyor.

Bu yazıyı okuyan ebeveynler, çocuklar ya da gençler, bu yazıyı okuduğunuza göre “hala bir şansınız var”, demektir. Ve bu şansı tekrar yakalayıp yakalamayacağınız belli değildir. Öyleyse gelin bu şansı hep beraber değerlendirelim ve bütün bağımlılıklara karşı uyanık olalım. Kendimizi, çocuk ve gençlerimizi sağlıklı bir geleceğe hep birlikte taşıyalım. Selam ve dua ile.
    
Bu yazı toplam 323 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.