1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kanmaz

  3. Halep ağlıyor
Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz

Mehmet Kanmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

Halep ağlıyor

A+A-

Her ne kadar ülkemizin yoğun gayretleri ile ateşkes sağlansada;Halep ne haldedir? Ekranları seyredemez, dayanılmaz manzaralara bakamazken, kameraların çekmediği halleri bilmiyoruz. Doların yükselişi kadar Halep’in düşüşü üzüyor mu bizi?

Hüzün ötesi acı yaşıyor Halep. Konuşmak ne çare, yazmak ne çare… Küçük dünyaya ne çok savaş sığdırıyoruz böyle; bugüne kadar kimseye yar olmayan bu dünya bundan sonra kime yar olacak?
Modernizim zincirinden ahtopot gibi fırlayan firavunlar ordusu şehirlerimizi harap, dünyayı talan ediyor. Zihin tarlalarımız birkaç yüzyıldır yaban otlarıyla dolu, gül bahçesi şehirlerimiz bir bir düşüyor.
Bağdat’ın hesabı, Halep’in arşı, İstanbul’u Konstantininye’yi dönüştürme düşü; leş kargaları üzerimizde uçuşuyor! Hedef; Anadolu’yu Endülüsleştirmek ve bizi bin yıl öncesine götürmek.
Dâhili fitneler, harici saldırılar; dolar bugün kaç? Dünya dolarla dönüyor çünkü! Zihnimize dolan dolar düşüncesi varken zahirde ondan kaçmakla krizi atlatır mıyız? Kriz kalbi ve derinde; zahirden çok içe işlemiş. İşlerimiz modernler gibi, söylemlerimiz başka.
Günde kaç defa kalbimize dolan çeri çöpü temizlemek aklımızdan geçiyor. Halep orada ise arşın burada! Dolar takibi kadar kendi hata takibimiz var mı? Ömür sermayesi, an hazinesini neyin peşinde harcıyoruz?

Firavunlar ordusunun asıl hedefi kalp şehri. Bu ordulara karşı kalplerimizi tevhid bayrağı altında toplamalı değil miyiz?
Bu bayrakta toplanırsak umulur ki Rabbimiz gönlümüze sekine indirir, görünmez ordularla yardım gönderir.
Temel mesele; kalbi tevhid ve aklı kalbin hizmetinde kullanarak nefsi desiseleri tesirsiz kılmak, hannas saldırıları püskürtmek.
İman ülkesine saran kuşatmayı kırmanın ve şehirleri kurtarmanın başka yolu var mı?
Dünya yoruyor, hadiseler ürkütüyorsa da ümit orduları da cehd icerisinde çarpışıyor. Korku kadar ümit; ümit kadar korku.
Halep korkunun gecesinden geçerken, ümidin sabahında doğmayı bekliyor. Gönül kamerası umitsizlik görmez, en olmazların ardında saklı umit ve hikmeti görür, gösterir. Ölürsem şehit, kalırsam gazi dedirtir. Bütün dünya müslümanlarının gazası zaferle sonuçlanması duasıyla.

Bu yazı toplam 648 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.