1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Halı Saha Maliyeti Nasıl Hesaplanır?
Halı Saha Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Halı Saha Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Halı saha maliyeti hesaplarken birçok değişkeni göz önüne almak gerekir. Halı saha yapımı için birçok değişken olacağı için saha maliyeti hesaplaması da buna göre yapılmaktadır. Bu konuyla ilgili bilinmeyenleri burada açıklayacağız.

A+A-

Halı saha maliyeti hesaplarken birçok değişkeni göz önüne almak gerekir. Halı saha yapımı için birçok değişken olacağı için saha maliyeti hesaplaması da buna göre yapılmaktadır. Üzerinde amatör futbol oynanan ticari saha yaptırmaya veya konu ile ilgili merak edenlere bu yazımızda tüm detayları açıklayacağız.

Saha Hangi Alana Yapılıyor?

Sahanın hangi alana yapıldığı sahanın maliyetini belirleyen etkenlerden biridir. Sahanın yapılacağı alan, nakliye maliyetlerini etkileyecektir. Yine iklim şartlarına bağlı olarak kapalı ya da açık halı saha yaptırıyor olmak da fiyat için belirleyici olmaktadır. Saha, uygun araziye kapalı ya da açık saha olarak uygulanabilir.  

Halı Saha Ölçüleri

hali-saha-yapimi-nurteks3-001.jpg

Halı saha ölçüleri yine maliyet hesaplaması yaparken belirleyicilerdendir. Saha ölçüsü belirlendikten sonra maliyet hesaplaması yapılabilir. Yani bir araziniz var ve siz üzerine saha veya futbol sahası yaptırmayı planlıyorsanız bunu önceden belirlemeniz gerekiyor.  Saha maliyetini etkileyen saha ölçüleri ülkemizde genellikle aşağıdaki gibidir:

18 * 36 metre= 648 m²
20 * 40 metre = 800 m²
25 * 40 metre = 1000 m²
25 * 45 metre = 1125 m²
28 * 48 metre = 1344 m²
27 * 47 metre = 1269 m²
30 * 50 metre = 1500 m²
32 * 52 metre = 1664 m²

Açık ve Kapalı Halı Saha Maliyeti

Halı sahanın kapalı mı olacağı yoksa açık bir saha mı olacağı yine maliyeti belirleyen unsurlardan bir tanesidir. Sahanın yapıldığı alan çok yağış alan veya soğuk bir bölge ise sahanın kapalı olması gerekebilmektedir. Bu da sahanın maliyetini değiştirecektir.

Zemin İçin Kullanılacak Ürün Seçeneği

hali-saha-yapimi-nurteks.jpg

Halı saha veya futbol sahası yapımı için kullanılacak olan zemin malzemesi de maliyeti etkileyecek seçeneklerden bir tanesidir. Saha yapımı için suni çim veya doğal çim kullanmak mümkündür. Bu ikisini birbirinden ayıran birçok şey vardır. Suni çim halı, doğal çime oranla daha avantajlıdır. Çünkü doğal çimin bakım maliyeti oldukça fazladır. Doğadan beslenen çimlerin buna uygun olan işlem görmesi ve düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir. Suni çim bakım maliyeti ve bakım sıklığı konusunda doğal çime oranla daha az bakım gerektirir.

Yine suni çim, üzerinde uzun süre oyun oynanmasına müsade eder. Yani suni çim bir sahadaki antrenman sıklığı ve oyuna izin verme süresi doğal çim ile aynı değildir. Ayrıca suni çim sert iklim koşullarına karşı dayanıklıdır. Yapay çim, yağış gibi doğa olaylarından pek etkilenmez.  

Halı Saha Yapımında Kullanılan Suni Çimin Kalitesi

Eğer futbol sahası yaptırmaya karar verdiyseniz burada kullanılacak çimin kalitesi oldukça önemlidir. Çünkü yaptığınız yatırımın atıl olmaması ve uzun yıllar size hizmet etmesi gerekmektedir. Ticari futbol sahası için seçilecek olan suni çim halının kalitesini etkileyen en önemli etkenlerden birkaçı; iplik ağırlığı sıklığı ve kullanılan ipin kalitesidir. Yine seçeceğiniz sentetik çim, halı saha yapımı için uygun olmalıdır. Yani amacına hizmet eden bir ürün seçmelisiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.