1. YAZARLAR

  2. Hüseyin ERYILMAZ

  3. Halife Seçimi
Hüseyin ERYILMAZ

Hüseyin ERYILMAZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Halife Seçimi

A+A-

1- HZ EBUBEKİR, HZ ÖMER, HZ OSMAN, HZ ALİ

2-OY KULLANMAK ŞİRK MİDİR?

3-PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN (SAV) VALİDELERİ

İslam hukukunda insanların bir devlet kurmaları zaruri görülmekle birlikte bu devletin şeklinin ne olduğu veya olması gerektiği açık olarak ortaya konmuş değildir. Gerçekten Kitap ve Sünnette devlet başkanı ile ilgili genel prensipler dışında bir hüküm bulunmadığı bilinmektedir. Bu durumda ilahi iradenin devlet başknlıgına nasıl gelineceğini zamana ve zemine terk edimişmiş olduğu söylenebilir.

Allahu Teâla söyle buyuruyor; "Sana biat edenler var ya; muhakkak ki onlar Allah'a biat ediyorlar. Allah'ın eli onların elleri üzerindedir."fetih 11

Biat demek seçim demektir.

Sahabenin Rasul'e biatı onun peygamberliğine (nübüvvetine) değil devlet reisliğine dairdir. Yani peygamberliğini tasdik (inanmak) üzerine yapılan bir biat değil; kendilerini yönetmesi üzerine bir biattır ve onun devlet reisliği böylelikle tescil edilmektedir. Öte yandan onun peygamberliğini ve risaletini kabul edip açıkça ilan etmek biat değil imandır. Bu da yapılan biatın, onun devlet başkanlığını tasdik anlamına geldiğini göstermektedir. Yukardaki yazımızda da Kur'an ve hadiste "biat" zikredilmiştir.

Raşit Halifelerin seçiminde sahabelerin yaptıkları işler incelendiğinde; Genel olarak Hz. Ebu Bekir ile Hz. Ali’nin oy coklugu ile Hz. Ömer ve Osman’ın ise tayinle iktidara geldiği kabul edilmektedir Ne var ki konuya yakından baktığımızda aslında dört halifenin de seçimle iktidara geldiklerini söyleyebiliriz. Şöyle ki;

HZ EBU BEKİR’İN HALİFELİGİ

Saide oğullarının sakifesinde Halife dayı olarak, Sad b. Ubade, Ebu Ubeyde, Ömer ve Ebu Bekir öne çıkmaktadır. Hilâfet için tartıştıkları ve bu tartışmanın neticesinde Ebu bekir tartışmalara cevap vermek icin üç defa kürsüye inip çıkmıştır. Daha sonra Hz Ömeri sag yanına Abdurrahmabin Afv,I sol yanına alarak her ikisinin de kollarından yukarı dogru kaldırarak buyurun sizlere halife için Abdurrahman bin Avf veya Ömeri aday gösteriyorum der. Hz Ömer,Ya Ebabkir Rasulullah namaz kıldırmak için seni görevlendirdi öyleyse senin halife olman gerekir deyip Ebu Bekirin elinden tutar ve ben sana biat ediyorum der ve ona biat eder. Ondan sonra da sahabeler biat etmek için sıraya girerler. Ve bu şekilde biat gerçeklesir.

HZ ÖMER’İN HALİFELİGİ

Ebu Bekir (ra) hastalıktan kurtulamayacağını ve öleceğini hissedince sahabeden önde gelenlerden bazılarını çağırdı. Onlarla istişarede bulundu. Halife adayı olarak Ömer ve Ali etrafında yoğunlaştı. İstişare olayı yaklaşık üç ay sürdü. Ebu Bekir istişarelerini tamamlayınca müslümanların genelinin görüşünü de öğrenmiş oldu. HZ Ebu Bekrin, kendisinden sonra HZ Ömer (ra)'ın Halife olabileceğini artık anlamıştır.

Hz. Ebu Bekir (r.a.), katibini çagırır. Bu katip de Hz. Osman (r.a.)'dır. Hz.Ebu Bekir (r.a.), Hz. Osman (r.a.)'a «Benim söyleyeceklerimi yaz» diyor. «Ben sizin şu sahşa biat etmenizi istiyorum...» der, ve şahsin ismini yazmadan bayılır. Hz. Ebu Bekir (r.a.) bayıldıgı için, Hz. Osman (r. a.) ) cümleyi kendisi tamamlar. Boş bırakılan yere «Ömer» ismini yazar. Birkaç dakika sonra Hz. Ebu Bekir (r.a.) ayılır. Muhtemelen Hz; Osman (r.a.), Hz. Ebu Bekir (r.a.)'ın vefat ettigini sanmıştı. Hz. Osman devlet sekreteri oldugu için halifenin vasiyetnamesini tamamlamış ve onu mühürleyip, halka göstermeyi amaçlamıştı. Ve burada Hz. Osman (r.a.)'ın karakterinin büyüklügünü görüyoruz. Çünkü o kendi adını yazabilirdi. Fakat Hz. Osman (r.a.), başkasının adını yani Hz. Ömer (r.a.)'ın adını yazmştır. Hz. Ebu Bekir (r.a.), uyanınca Hz. Osman (r.a.)'a ne yazdıgını sorar. Hz. Osman (r.a.) cümleyi okur: «Ben ölürsem, Hz. Ömer (r.a.)'e biat edin.» Hz. Ebu Bekir bundan çok mütehassıs olur. Ve Hz. Osman (r.a.)'a, «Sen halifenin bütün sartlarına haizsin! kendi adını yazabilirdin, fakat Ömer'in adını yazdın, Allah senden razi olsun» der. Sonra Hz. Ebu Bekir (r.a.) vasiyetnameyi tamamlar ve Hz. Osman (r.a.)'a bunu hilafet mührü ile mühürlemesini söyler, vasiyetname, mühürlenir ve kapatılır. Ve Ömerin halifeligi ilan edilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum