1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Halifeler döneminde Likayat öncelikliydi
Halifeler döneminde Likayat öncelikliydi

Halifeler döneminde Likayat öncelikliydi

Konya Aydınlar Ocağı’nda ‘Hilafetten Saltanata Geçiş Sorunları’nı anlatan Op. Dr. Gökhan Darılmaz, “Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer döneminde seçim için liyakat ön plandaydı” dedi

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı'nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, ‘Hilafetten Saltanata Geçiş Sorunları’ dile geldi. Konuşmacı Op.Dr. Gökhan Darılmaz, Türk-İslâm tarihindeki hadiseler ile şahsiyetleri dönemlerine göre değerlendirmek gerektiği ve günümüze ışık tutması açısından da ders almak ve çıkarmak gerektiğini söyledi.
“Gerek Emevi döneminde, gerek Abbasi döneminde, gerek Hz. Ali grubunun ilk başta karşıtı olan, ama sonra onun kanı üzerinden ayrı bir kalkışmaya sebep olan grupların her ikisinde de maalesef Evlâd-ı Resul dediğimiz, Resul-ü Ekrem’in soyu hep eziyet görmüş” tesbitinde bulunarak sözlerine başlayan Dr. Gökhan Darılmaz, Hz. Zeynel Abidin’in “İyi ki Resulullah dedi ki; ben sizden bir ücret istemiyorum. Ailemi sevin yeter! Benim aileme zulmedin deseydi bundan başka ne yapacaktık?!” sözlerini hatırlattı.

Sıkıntıların Kaynağı: Muğire bin Şube
Muharrem’in 10’uncu gününde İslâm tarihinin en trajik, yürekleri parçalayan Kerbela ve Aşure Günü’nü idrak edeceğimizi belirten Dr. Darılmaz, Peygamberin biricik torunlarına yönelik bir vahşetin işlendiğini ifade etti. Acaba nerede, ne yapıldı da böyle sonuçlara ulaşıldığını sorgulayan ve ilk iki halifede hiçbir problemin olmadığını hatırlatan Darılmaz, “Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer’in seçiminde de Hz. Ali’nin ve yakınlarının biat ettiği ve Hz. Ömer döneminde de danışman olarak görev yaptığı, günümüzdeki gibi değil muhalefet bizzat hükümetin içindeymiş gibi hareket ettiğini görüyoruz. Ama Hz. Osman döneminde Araplarda var olan bazı hastalıkların nüksettiğini görüyoruz. Bunlardan bir tanesi akrabalık meselesi. Hakikaten Ümeyye oğullarının bir çok valiliğe sahip olduktan sonra meselâ Muğîre bin Şube gibi bir insan uzun süre birtakım devlet faaliyetlerinde rol alabiliyor. Kim bu
Muğire bin Şube?

Çok ilginçtir hicretin ilk yılında uyuyan bir arkadaşını öldürdü diye kovuluyor. Ve hicretin 9. Yılında Taif’te görevlendiriliyor ve burada hazineyi çalıyor. Hz. Ömer döneminde de bir zinâ fiili yapıyor ve Ziyâd şahitlikten vazgeçtiği için recimden kurtuluyor. Ve Muaviye döneminde önde gelen adamdan bir tanesi de bu. Yâni sıkıntıların ana kaynağı bir adam.” diye konuştu.

Halifeler Döneminde Liyakat Öndeydi
Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sohbette, Cemel Vak’asında 10 bin Müslümanın öldüğüne dikkati çeken Darılmaz, “Sıffın, Cemel ve Nahrevan savaşları Müslümanlar arasında büyük ayrılıklara sebep olup, kapatılmayan yara ile ayrılıkların ana merkezi olarak görüyoruz. Bu da maalesef Hz. Ali dönemine denk geliyor. Çünkü Hz. Ali, Kur’an okuyan Hz. Osman’ın katledilmesi trajedisini o dönem içerisinde tamamen ve Muaviye ile taraftarlarının tutumuyla ilgilidir.” dedi.
Peygamberin vefatıyla birlikte “mutlak doğru” döneminin bitip kanaatler, her bir insanın kendi yorumlarının devreye girmeye başladığına dikkati çeken Darılmaz, “Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer döneminde liyakat seçim için birinci sıradaydı. Hz. Osman döneminde valilerin seçiminde Muaviye’nin ve abisi Yazid’in seçimi bile bir liyakatla oluyor. Ama bütün bunlar halifenin kontrolünde gerçekleşiyor. Nitekim Hz. Ömer’in halifelerle irtibatı ve halifelere davranışı mükemmel. Bundan dolayı idareciler Hz. Ömer ve dönemini geniş bir şekilde okumalılar. Çünkü Hz. Ömer dönemi adaletin, sağlığın, eğitim ile bütün bir sistemin kurulduğu zor yıllardır. Bütün bu zorlukları sûra kültürüyle atlatmıştır. Bütün halifeler döneminde bu şura(meşvered)kültürü olmuştur” diye konuştu.
Sohbetin soru-cevap bölümünde kendisine yöneltilen soruları da cevaplandıran Dr. Darılmaz, Muaviye’nin siyaseti ve propagandayı çok iyi bildiğini ve bu dönemin dört önemli idarecinin kendisiyle birlikte Amr bin el- As, Ubeydullah İbn Ziyad ve Muğire bin Şube olduğunu ve tarihten ders çıkarmak gerektiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.