1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Halk Eğitimler Gereklimidir ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Halk Eğitimler Gereklimidir ?

A+A-

Türkiye’de bazı kurum ve kuruluşlar var.
Kim ne yaptığını pek bilmez.
Birde bir şeyler yapan, ancak yaptığı işten kimse faydalanamayan ve ömrünü tamamlayan kurum ve kuruluşlar var. Bunlar da bence gereksiz olarak bulunan kurumlardır.
Şimdi AK partinin bazı icraatlarını negatif eleştiririz. Bazı icraatları da çok yerinde ve doğrudur. Bunlardan birisi işte hatır- gönül için kurulmuş belde belediyeleri…
Türkiye aslında köklü bir idari yapılanmadan geçirilmelidir.
Mesele benim anlayamadığım bir kurum da Halk Eğitim Müdürlükleri…
Birilerine mevki, makam, onların yakınlarına ya da tanıdıklarına ya da iktidara yakın kişilerin para kazanması için kurulmuş bir kurum olarak görmekteyim.
Bir Halk eğitim Müdürlükleri var.
Bir de KOMEK’LER VAR.
Halk Eğitim Müdürlüklerinin eti- budu, bütçesi belli. Buralara toplama ile öğrenci temin ediliyor. Öğrenci sayısı vardır diye, buralara öğretmen bulunuyor. İnsanlar para kazanıyor. Ne yapılıyor buralarda?
Hangi işler, hangi üretimler yapılıyor. Bu Halk Eğitim kurumları birde sergi açarlar. Bence biliyorum ki, bu sergideki ürünlerin pek çoğu genç kızlarımızın, genç bayanlarımızın cehiz sandığından gelmektedir. Sergi bitti, ürünler tekrar sandığı girer.
Acaba bu Halk Eğitim Merkez Müdürlüklerine giden gençlerimize, bayanlarımıza ne kadar iş öğretildi, ne kadarı istihdam edildi. Bunun hesabını verecek var mı?
Devletin yada belli kurumların bütçesinden çıkan para ne kadar?
Zaten Halk Eğitim kurumlarının çok ciddi gücüde yok ki, kendisini yenilesin, eğitim verebilsin. Buralara gelen kimselerin pek çoğu varoşlardan kenar mahallelerden gelmektedir ve zaten kıt- kanaat bir geliri olan kimseler büyük ümitlerle geldiği kurslar sonunda da ellerine bir şey geçmiyor ve harcadığı para kendilerinin kaybı oluyor.
Yani amiyane bir ifade ile dostlar alır-verişte görsün.
Bu kurumların işini yapan, daha donanımlı KOMEK’ler var. Bu halk eğitim kurumları tasfiye edilmelidir diye düşünmekteyim. KOMEK bu işi layıkıyla yapar ve Belediyeler de bu kuruma zaten destek vermektedir. KOMEK’ten mezun olanları da başarılı olanları Belediyeler kendi bünyesinde istihdama tabi tutabilir.
 

Bu yazı toplam 205 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.