1. YAZARLAR

  2. Dilek Bülbül

  3. Halk Hekimliğinde Şifa Tasları
Dilek Bülbül

Dilek Bülbül

Yazarın Tüm Yazıları >

Halk Hekimliğinde Şifa Tasları

A+A-

Çeşitli bölgelerde tihtap tası, çiçek tası, botça tası, korku tası gibi adlarla bilinen Şifa tası”çoğunlukla bakır, bronz ve pirinç gibi madenlerden yapılmış kaptan ismini alır. Söz konusu adlandırmalar herhalde belli rahatsızlıklara atıf yapmaktadır. Örneğin; korku tası halk arasında genellikle karabasan denen gece korku basmasının tedavi edilmesinde kullanılırken çiçek tası hayvanlarda görülen çiçek hastalığını tedavi etmek için kullanılmaktaydı. Üzerinde 40 adet “Bismillahirrahmanirrahim” yazan kurşun (ya da pirinç) levhalı tas ise yeni doğan bebeklerin ve lohusa annelerin kırklanmasıyla ilgilidir. Bundan dolayı hastalığın türüne göre tasın şekli de değişmekteydi.

            Anadolu’da halk hekimliğinde suyun iyileştirici etkisine inanılan şifa tası gibiuygulamaların temelini İslâm kültürü oluşturmaktadır. Rivayete göre; gayrimüslimler Peygamberimize sihir yapmıştır. Peygamberimiz bu sihir tesiri ile kısa süre içinde zayıflamaya başlamıştır.Bir gün Peygamberimiz Mescid-i Saadet'e oturup hastalığını düşünürken Allah, Cebrail aracılığı ile Peygamberimize şu müjdeyi vermiş: “Ey Muhammet sen hastalığını hiç dert etme. Senin düşmanların sana sihir yaptılar. Bunun çaresi de çok basittir. Şöyle ki; önce bir tasa yazı yazıp su içilmeyen bir kuyuya atman gerekiyor. Ardından attığın tası tekrar kuyudan çıkardıktan sonra şu ayetleri, tasa koyacağın temiz su üzerine okuyup o suyu içersen sihir bozulacaktır.” Peygamberimiz söylenenleri harfiyen yerine getirmiş ve böylece şifa bulmuştur. Denilir ki, o günden bugüne Kuran'dan ayetler bir tas üzerine yazılarak meydana getirilen şifa tasları, birçok hastalığın iyileştirilmesinde insanımız için bir çare olmuştur.

            Şifa taslarının İslâmî temelinin Hz. Muhammed’e dayandırılmasıyla ilgili Asım Köksal da “Hz. Peygamber ve İslamiyet” isimli eserinde konu ile ilgili olarak Peygamber Efendimizin kızı Hazreti Fatıma’nın düğün gecesinde, bir tas içerisinde gelen suyun içine bir miktar misk döktüğü ve Hz. Ali’nin (r.a) üzerine serptiği; “Ya Allah, bunlara bereket ver” diye dua ettiği;sonra da Hz. Fatıma’yı çağırarak onun da üzerine sudan serptiği ve “Ya Allah, onu şeytanın şerrinden koru” diye dua ettiğinden bahseder.

Bu yazı toplam 879 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar