1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Halkı Kandırmak Buna Denir
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Halkı Kandırmak Buna Denir

A+A-

Bu konuda geçtiğimiz yılda bir yazı yazmıştım.
Şu bizim halkı modern şekilde soymak ve kandırma şeklinin adına “ Sezon sonu indirim ya da bilmem yüzde kaç indirim” deniliyor.
Bakınız şu vitrinlere hepsinde benzer halka tuzak kurmak için, halkı kandırmak için böylesi afişler, ilanlar görürsünüz.
Bence bunun adı, modern soygun ve aldatmadır.
Bunun önüne geçilmelidir diye geçtiğimiz yıl yazmıştım. Sanırım hükümet yeni bir karar aldı, bu tür ilan ve afişler artık mağazaların vitrinlerinde görülmeyecek.
Bence çok doğru bir karar olarak alınmıştır.
Sonra anlamıyorum. Ticarette bir ahlak vardır. Ticari ahlak olmaz ise kazançlarda dinimizce haramdır.
Mesela bakıyoruz bir mağazanın vitrinine:
“Bilmez yüzde 50, hatta yüzde 70 indirim.”
Be mübarek, bu malın maliyeti ne kadar. Sen yüzde 50-70 indirim yapıyorsun. Yine de kazanıyorsundur. Kimse zararına mal satmaz. İslami teamüllere göre bir maldan yüzde 20 civarında kar elde edilebilir. Sen yüzde 70 indirim yapıyorsan, kar bile etmiyorsan kazancın indirim yapmadan önce yüzde kaç oluyor?
Bu kazanç helal kazan mı oluyor?
Ne diyelim el insaf…
Birde şu reklamlar var.
TV’lerde bazı firmalar öylesine reklam, öylesine mal satmak için yarışıyorlar ki, yapılan reklamın içinde anlatılanlar malın kalitesi ve fiyatıyla hiç ilgisi yok.
Mesela adam çıkıyor, öylesine ballandıra ballandıra bir bal satışı yapıyor ki. Akıllı insanlar buna inanmazlar ama, yanılmayan bir Mevla.
Getirtiyorsun alıyorsun malı,
Ya da tıbbi sağlık malzemeleri, içecekler, kullanılacak şeyler. Tamamen yalan, yanlış ve halkı kandırmaya yönelik şeyler.
Elbette doğru yapan, doğal ürünler satanlara bir diyeceğim yok. Halkın temiz duygularını istismar edip, çaresiz insanların sömürüsüne karşı çıkılmalıdır ve bunlar önlenmelidir.
Mesela bazı malum bankalar vardır.
Faizin adını değiştiriyorlar:
“Kar payı” yada benzer isimlerle kredi verip, halkın parasını topluyorlar.
İslam dinine göre faizin her türlüsü haram ve en büyük günah. İnsanları kandırmak, beyinleri bulandırmak ta neyin nesi. Bunlara da dur denmelidir.
Bugün TV’lerde alkollu içecekler ve sigara türü içeceklerin reklamı yasak. TV ekranlarında sigara içenler gösterilmemektedir. İnsanları özendirmemek için.
Böylesi şeylerin önüne geçilmelidir. Her şey para değildir. Mensup olduğum gazetemizde alkollu içecekler, faiz çağrışı yapan haber ve reklamlar yayınlanmamaktadır. Buna Türkiye gibi nüfusunun yüzde 99,5 u Müslüman olan ülkede herkes uymalıdır.
Ama ne yazık ki, global dünyada ekonomi de bazı şeylerden kaçınamıyorsunuz. Öyle ise bunları asgariye indirmek hepimizin görevi olmalıdır,.
 

Bu yazı toplam 126 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.