1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Halkımız Belediyelere Yeni Simalar İstiyor
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Halkımız Belediyelere Yeni Simalar İstiyor

A+A-

Dünyada yaşanan gelişmelerden sıkça yazarak sizleri sıkmak istemiyorum. Birazda Konya’mızdan yazayım derim. 
Ne dersiniz ?
Bir kere baştan Konya’mızın şekil itibariyle değiştiğini kabul edelim. Maneviyat başkenti olan şehrimizde yaşanan değişikliklerin şekillenmesinde elbette ki belediye çalışmaları başrol oynuyor. Belediyelerimizin özellikle ramazan ayı boyunca yaptıkları kültürel etkinlikler ve iftar programları halkın takdirini görmüştür. Bunlara halkımızın ciddi düzeyde rağbet göstermesi de memnuniyet verici bir diğer noktadır.
Fakat ramazan etkinlikleri dışında belediyecilik anlayışımızın yeterince yerleşmediğini ve yapılan bazı hizmetlerin geleceğin Konya’sına hizmet etmediğini ve etmeyeceğini görmekten üzüntü duyuyorum. Muhtemelen yanlış tercih edilen danışmanlar ya da fizibilitesiz girişilen yatırımlar sebebiyle gelecekte bir takım sıkıntılar yaşanacak.
Bunlardan bazılarını başlıklar halinde değerlendirmekte yarar var.
Mesela yapılan çok sayıda alt geçitlerin trafiği kısmen rahatlattığını kabul etmek lazım. Ama değindiğim gibi kısmen rahatlatıyor. Halbuki böyle bir yatırıma başlanırken yakın gelecek hedefli değil de uzun geleceğe hitap edecek adımlar atılması daha yerinde olurdu.
Ne gibi mi?
Mesela bir tanesinden örnek vererek başlayalım. Ankara yolu üzerinde Büsan’ın önünde ki alt geçit direk seyreden araçlar için rahatlatıcı olmuştur. Fakat küçük bir düzenlemeyle 1. organize istikametinden gelen araçları sağ taraftan şehir merkezine yönlendirirken bu geçide ek olarak yine Büsan’a alt geçitten direk yön verecek olan ikinci bir çıkış yapılamaz mıydı? Bu yapılsaydı ne mi olurdu? İleriden Büsan’a dönüş sağlayan dönel kavşağın yükü ciddi derecede hafiflemiş olurdu. Orada yaşanan ve bıkkınlık getiren trafik kilitlenmeleri olmazdı.
Vatandaşa şu haliyle bile tadını çıkarın diyorum. Çünkü yakın gelecekte günden güne artan taşıt sayısı yüzünden orası o yükü çekemeyecek hale gelecek ve belediye yine yapboz uygulamalarıyla pişmiş aşa su katma geleneğini sürdürecek.
Kardeşlerim, yazdığım bu çok mantıklı öneriyi belediye hiç dikkate almadığı gibi birde üstüne üslük bana kızacaklar. Allah aşkına! Bir düşünün yazdığımın herhangi bir yerinde yanlış var mı? Diğer alt geçitlerde de aynı yanlış yok mu? Yapılan geçitlerin altından yan yollara trafik akışı sağlanmaz mı? Üstten devam eden yola birde trafik lambası koymuşuz ki tam komedilik bir durum! Dünyanın neresinde alt geçit yapılırken trafik lambalarının sayısı artırılır? Takdirlerinize bırakıyorum.
Örneğin, otogara yönüne giriş ve çıkışta tramvay yolu üstünden akan trafiği kesecek bir proje geliştiremediniz mi?
Belediyecilik memleketimizde ezbere yapılıyor.
Bosna Hersek Mahallesi yönünde seyreden İstanbul yolunda ki yaya üst geçitlerinin artırılması ve yayaların cadde üzerinden geçişini sona erdirecek şekilde yolun bir baştan diğer başına kadar orta refüjüne bunu sağlayacak bir set uygulaması neden yapılmıyor? Niçin caddenin karşısına geçecek vatandaşın yaşadığı bu hayati riski önleyecek önlemler yeterince alınmıyor? İlla yeni kazalar mı yaşanması lazım. Sadece üst geçitlerin alt kısmına bu önlem alınırken kalan kısımlarda bu setlerin olmaması bir nevi Nasreddin hoca Türbesi örneği değil midir?
Yeni model hiç yakışmayacak olan yeşil beyaz renkli tramvaylar geliyor. Hayırlı olsun. Peki niçin tramvay güzergahı sayısı artırılmıyor? Hani organize sanayi bölgesine, Meram bölgesine, Fetih Caddesine kadar yeni raylar döşenmeyecek miydi? Mustafa Özkafa döneminde göstermelik seçim yatırımı amacıyla Fetih caddesi üzerine konan 10 metrelik ray yerleştirilmesi dışında bu soruna çözüm için çivi çakıldı mı?
Yapılan parkları takdir ediyoruz. Fakat bu parklar yapılırken düzenlenen çocuk bahçelerinin daha da geliştirilmesi gerekmez mi? Yazılarımda defalarca dile getirdiğim halde insanımıza akşamları hitap edecek Disneyland tarzı bir çocuk eğlence merkezi kurmak için neden bir çaba sarf edilmiyor? Real Alışveriş Merkezi’nin otopark alanında miadı dolmuş elektrikli eğlence araçlarına insanımızı neden mecbur ediyorsunuz? Kelebek, arı, sinek parkları yapılırken buna ek daha modernize olmuş çocuklara yönelik yeterince yatırım yapılmadığını söylememe gerek var mı?
İşe yaramaz otogarımız yerine daha modern olanının projelendirilerek en uygun yerde yatırıma dönüştürülmesi için bir takım laflar dolaşıyordu ortalıkta. Şimdilik o da askıya alınmış görünüyor.
Dost acı söyler Beyler! Ama kusura bakmayın da belediyeciliği profesyonel düzeyde yapamadığınızı söylememe müsaade edin.
İşte bu sebeple yaklaşan yerel seçimler öncesinde Konya’mızda profesyonel anlayış getirecek, ahbap-çavuş ilişkileri olmayan yeni simaların gündeme getirilmesi gerekiyor. Bu arkadaşlarımız için diyecek söz yok. Ama simalar halka bıkkınlık vermeye başladı. Kendilerini bu konuda sakin olmaya davet ediyorum. Ama halkın içerisindeyim. Bu çok dile getiriliyor. İnanmazsınız hodri meydan? Adaylık koyacak isimler için şehrimize özel bir plebisit yapılamaz mı? Herkes birikimini halkın önünde ortaya koyduktan sonra o işe en yeterli olacak isimlerin adaylığı halkın bakışıyla hemen ortaya çıkacaktır. Unutmayın, halkımız çok iyi gözlemcidir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum