1. HABERLER

  2. KONYA

  3. HAMİDER kimsesiz çocuklar için çalışacak
HAMİDER kimsesiz çocuklar için çalışacak

HAMİDER kimsesiz çocuklar için çalışacak

Öksüz, yetim ve kimsesiz öğrencileri koruma, onlara destek olmak için faaliyetler yürütecek olan HamiDer düzenlediği basın toplantısı ile açılışını gerçekleştirdi. 

A+A-

Bayır Diamond Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Dernek Başkanı Mustafa Yanartaş, Osmanlı’dan gelen yardımlaşma kültürünü benimsediklerini belirterek, “Bizler de, bu anlayıştan hareket ederek Konya'mızda boşluğunu gördüğümüz özgün bir çalışmaya adim attık. Çalışmamızın ana maddesi öksüz, yetim, parçalanmış aile ve kimsesiz çocuklara yönelik ortaya koyacağımız faaliyetlerdir” dedi. 
Çocukların ebeveynlerinden sevgi ve terbiye aldıklarını dile getiren Yanartaş, bazı çocukların yaşam şartlarından dolayı bu özelliklerden mahrum olarak hayata başladıklarını söyledi. Bu noktada kimsesiz çocukların elinden tutacak, duyarlı kişilere ve kurumlara ihtiyaç olduğunu ifade eden Başkan Yanartaş, “Desteğe muhtaç çocukların sorumluluğu büyük fedakarlık ister, bunun içten gelen samimi duygularla yürütülmesi gerekir. Çünkü fıtratımız bunu gerektirir. Getirisi olmayan, manevi eksenli eylemlere yönelmek her zaman kolay olmamaktadır. İnsanla uğraşmak çok zordur. Zor olduğu kadar da zevklidir. Desteğe muhtaç çocuklar hepimizin sorumluluğundadır. Sadece kendi çocuklarımızın değil, umursamadığımız başka bir çocuğun ihmal edilmesi bir gün gelip toplumda onarılmaz yaralar açabilir. Bizlerin hayatında acılara sebep olabilir. Bu nedenle kimsesiz çocukları korumaya alarak eğitip yetiştirmek ve topluma yararlı insanlar olmalarına çalışmak hepimizin görevidir. Bu vasiftaki çocuklar, korumasız oldukları için karanlık işlerin hem faili hem de kurbanı olarak daha çok kullanıldıkları bir gerçektir. Bu konuya duyarsız kalındığında hiçbir fert Allah katinda bunun sorumluluğundan kurtulamaz. Işte bu gerçekten yola çıkan derneğimiz çalışma sahasına bu vasıftaki öğrencilerin sorumluluğunu alma gayretiyle başlamıştır. Dolayısıyla derneğimizin tek temel faaliyeti desteğe muhtaç çocukların yetişmesine katkı sağlamak ve bu çocukların topluma kazandırılması noktasında çalışmalar yapmaktır” dedi. 
Dernek olarak anne ve babası ayrılmış veya ebeveynlerinden birisi veya ikisi vefat etmiş sosyoekonomik düzeyi düşük ailelerin çocuklarını topluma kazandırmak için eğitim içerikli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Yanartaş, bunların yanı sıra bu çocukların zararlı alışkanlıklara meyletmelerinin önüne geçilmesi için gerekli tedbirleri aldıklarını ifade etti. Başkan Yanartaş, dernek olarak çocuklar için yaptıklarını ise şöyle sıraladı: “Çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunmaları için gerekli önleyici tedbirler alıyor, bu durumdaki çocuklara kendi ayakları üzerinde duracak yeterliliğe ulaşıncaya kadar destek olmayı hedefliyoruz. Çocuklara sosyal ve psikolojik destek içerikli çalışmalar yapıyor, rehber öğretmenler ve grup öğretmenleri tarafından psikolojik destek amaçlı seminerler düzenliyor, gerektiğinde bireysel veya grup görüşmeleri sağlıyoruz. İhtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız burslar veriyor, ailelerine aynı ve nakdi yardımlar sağlıyoruz” 
Yeni kurulan HamiDer Yönetim Kurulu ise şu şekilde: Mustafa Yanartaş, Selman Serin, Ahmet Önder Uzkara, Molla Kolit, Ali Öztaş, Sıtkı Korkmaz, Abdülkerim Selek. Hüseyin ABAYLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.