1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. HAMİDİYE VE MECEDİYE TABYALARI
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

HAMİDİYE VE MECEDİYE TABYALARI

A+A-

Hamidiye, Sultan Abdülhamid Han’ın, Mecidiye ise Sultan Abdulmecit Hanın eseridir. İleri görüşlü padişahlar, yıllar sonrasını görebilmiş ki, gün gelir düşman bu boğazlardan geçememesi için lüzumlu olduğunu hissedebilmiş ve bu tabyaları inşa ettirmişlerdir. Değerli arkadaşım Çanakkale rehberlerinden Ahmet TUNA beyin araştırmalarından bu hususu biraz açalım istiyorum:

Abdulhamid Han hususi doktoruna Çanakkale savaşı üzerene görüş ve düşüncelerini aktarırken, savaştan umutlu olduğunu şu cümlelerle ifade eder;

“ Siz itikat etmezsiniz ama bana iki kere vaki oldu. Şifa-i Şerif okuyordum. Orada peygamber Efendimizin evsafından bahis vardır. Vücudu mübarekleri de latif bir koku varmış… Bende okurken etrafta tarif edemeyeceğim kokular hissettim.

Bunlar düşmanın Çanakkale’den geçemeyeceğine işarettir. Artık gayretüllaha dokundu… İnşallah geçemeyecekler”.

Çanakkale’yi geçemeyecekler dedim geçemediler ( 20 Şubat 1917)” Memleketin selameti İslamiyet’in bu beladan kurtulmasın dua ediyorum. Hastalığım yine iyi olsun yine Buhari’ye başlayacağım. Çanakkale harbinde hep Buhari okudum. Cenabı hak o vakit bizi himaye ve sıyanet etti. Yine eder.(11 Aralık 1917)

18 Mart 1915 Çanakkale Deniz zaferi kumandanı Cevat Paşayı tanıdığını da şöyle anlatır:” Çanakkale Boğaz donanmasına karşı vuku bulan muvaffakiyette pek memnun oldum. Dört beş tanesi batırılmış. Gazetelerin rivayetine göre bakılırsa yine geleceklermiş. Lakin inşallah yine batarlar. Yine geçemezler. Çanakkale kumandanı Cevat Paşa imiş… İmparator tebrik yazıyor.. Bende tanırım.. Ben Almanya’ya gönderdim. Şakir Paşa’nın oğludur.. Maiyetimde bulundu.” (24 Mart 1915) diyerek onu hayırla yad etmiştir.  Bundan sonra da La havle’nin gücünü görelim Koca Seyidin diliyle sevgili okuyucularım. (devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.