1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Hamilelik Döneminde Down Sendromu Tanısı
Hamilelik Döneminde Down Sendromu Tanısı

Hamilelik Döneminde Down Sendromu Tanısı

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, Hamilelik Döneminde Down Sendromu Tanısının Önemli Olduğunu Belirtti.

A+A-

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Aslı Alay, hamilelik döneminde down sendromu tanısının önemli olduğunu belirtti.
Ovum ve spermin birleşiminin her zaman doğru olamayabildiğini anlatan Op.Dr.Aslı Alay, “Birtakım kromozomal sorunlar ile karşılaşılabilir. Bu bazen kromozom sayısında, bazende kromozom yapısında olabilir. Yıllardır anne karnındaki bu gebeliklerin erken dönemde tespiti için birçok test kullanılmıştır. Hep en iyi, en güvenilir, en ekonomik, en kolay, en az zarar veren, yanlış negatif ve pozitiflik oranı da en düşük olan test arayışı devam etmiştir. Testlere devletin desteği, sosyal güvenlik kapsamında olması da diğer önemli bir ayrıntıyı oluşturmuştur. Kromozomal anamoliler içinde en sık görülen %53 ile down sendromudur.Özellikle sık görülen down sendromunun anne karnında erken dönemde güvenlilir bir şekilde tespiti genetik araştırmacılarının amacı olmuştur. Ve artık yüksek güvenirlikle yapılan anne kanında fetal DNA günümüzde oldukça talep edilen, ama bir o kadarda pahalı bir test olup hayatımızda yer almıştır” dedi.
“Anne kanında bebeğin DNA sı nasıl elde edilir? güvenilir bir yöntem mi? Ne zaman yapılır? İkili tarama ? üçlü tarama? Dörtlü tarama? Devri kapandımı? Hangi testi yaptırmalıyım? Aslında bu sorulara verilecek cevaplar hep sayısal değerler üzerinden olur” diyen Op.Dr.Aslı Alay, “Testlerin başarı oranları yani. Bu durumda da anne kanında fetal DNA (NIPT) yeni, güvenilir ve yüksek başarılı olması ile kadın doğum hekimleri ve anne adaylarının hayatında. Bebeğinizin DNA sı 7 . haftadan sonra kanınızdadır, hücreleri vücudunuza gönderen ise bebeğinizin eşi olarak da adlandırılan plesantanın hücreleridir. B u hücreler doğum yaptıktan kısa süre sonra yok olur. Anneden özel birtakım tüpler içine yaklaşık 20 cc kadar kan alınır ve yaklaşık 15-20 gün içinde sonuca ulaştığımız bu test ile kanınızda dolaşan bebeğinizin kromozomları incelenir” diye konuştu.
NIPT testinin down sendromunda yüzde 99 tespit oranı ve yüzde 1 yanlış pozitiflik değerleri ile tüm tarama testlerinden çok daha yüksek bir başarı oranı mevcut olduğunu kaydeden Op.Dr.Aslı Alay, “Trizomi 18 denilen 18. Kromozom fazlalığında ise %96 tespit oranı ve %1 yanlış pozitifliği mevcuttur. Ancak başarı oranı trizomi 13 ve cinsiyet kromozomlarında daha düşüktür. Sonuç düşük veya yüksek risk olarak verilmektedir . Anne kanında fetal DNA tespiti sırasında birtakım sorunlar ile karşılaşıbilir. Bunlar arasında en önemlisi örnek yetersizliğine bağlı sonuç alınaması olup, anne adayından yeniden kan örneği alınması istenebilir. Böyle bir durum bebeğinizde sorun olduğunu göstermez. Sadece bebeğin hücrelerini değerlendirmek için yeterli düzeye ulaşılmadığı anlamındadır. Sonuçta yüksek risk olan gruba ise girişimsel tanı testleri yapılmalıdır. Unutulmaması gereken ise düşük risk grubunda olan gebeliklerde bebeğin tamamen sağlıklı olduğunu göstermemesidir. NIPT testi ile sadece bazı kromozomlara bakıldığı, tüm hastalıklar taranmadığı konusunda aileye ayrıntılı bilgi verilmelidir. Özellikle tarama testlerinde riski artmış olan, ancak girişimsel tanı testlerini güvenilir bulmayan kadınlar içinde iyi bir alternatiftir.
Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu teste ülkemiz açısından en büyük sorun maliyetin yüksek olması ve devlet desteğinin olmamasıdır” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.