1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. HARAM KAZANÇLA HAYIR İŞLENMEZ.
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

HARAM KAZANÇLA HAYIR İŞLENMEZ.

A+A-

Kur’an bize iman edenleri ayırarak bildirir. Bunlar, Kâfir(inkarcı), Münafık(bukalemun) ve Mümin(tam bir teslimiyetle inanan)lardır. Münafık; kâfirden de daha kötü durumdadır. Çünkü bu gruba girenler, Müslüman gözükerek, İslâm’a düşman olanlardır. Medine İslam devletinde biliniyorlardı, bugün ise bilmek, bulmak çok zor. Çünkü inananlarla bunları ayırmak oldukça zordur. Münafık, inancı gereği insanları Allah’la aldatan, dindar görünen bir dinsizdir.
Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; “Bir hırsız bir bağdan bir üzüm çalar, adı hırsız olur, ama rüşvet alan biri ise bir üzüm çingili için koca bağı satar, ona kimse hırsız demez. Haram yiyen, yediği haramı gizlemek için namaz kılarak, hacca giderek, o haramı kamufle etmeye çalışır ama bu davranışları tövbe etmedikçe onun günahlarını hiç eksiltmez. Eğer tövbe etmeyip günah işlemeye devam ederse belki de daha da günahlarını artırır. Bu türden insanların kıldıkları namaz namaz değildir, hac hac değil, hayırları da hayır değildir. Kem işlerle asla kemalat olunmaz. Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır sözü, 1985’lerden sonra sloganlaştırılıp çok kullanıldı. O günlerde malum fuhuş sektörü, vergi rekortmeni olarak boy boy basına taşındı ve madalyalar takdim edildi. 
Hristiyanlıkta ise “Kutsal Fahişelik” kavramı vardır. Fahişelik yapan birisi tövbe eder ve bütün varlığını kiliseye bağışlar, daha sonra da kendisini kiliseye adayıp rahibe hayatı yaşamaya söz verirse, kilise onun günahını çıkartır ve ömür boyu ona bakma garantisi verir ve o da o andan itibaren kutsanmış bir fahişe olarak kilisede yaşamaya devam eder. Yahudilerde de benzer bir inanç şekli vardır. Bunun adına “günah keçisi “denir. Bizde bu cümleyi bazı yörelerde, halk deyim olarak kullanır. “Beni iyice günah keçisi” yaptınız diye serzenişte bulunurlar.Yahudiler, günahkârların günahlarını bir keçiye yüklüyorlar ve o keçiyi ya yakıyorlar ya da bir uçurumdan itiyorlar. Böylece günahlardan arınmış tertemiz bir Yahudi oluyorlar.
Bizde de bir takım para babaları var. Onlar şöyle bir inanca sahiptirler. “Kul haklarına dikkat etmezler, yahut günah işlemeye devam ederler ve nasıl olsa yılda bir kaç kez umreye giderim, yahut hacca gider günahlarımı temizlerim” derler. Bu tür bedava çözümler üretildikten sonra sen kime ne diyeceksin ki. Bir zamanlar Antep’in Belediye başkanı vardı. Şimdilerde de bir partiden milletvekili. Belediye başkanlığı sırasında, kurban keserek ve alınlara kurban kanı sürerek genel ev açmış ve basında o günlerde birinci sayfa haberleri arasında yer almıştı. Yıllardır ısıtılıp ısıtılıp önümüze sürülüyor. Milli Piyango parası ile acaba cami, ihl, kur’an kursu yaptırlabilir mi? Bana göre aslında bu tür hassasiyetler korunursa insanlar bunun böyle olmayacağını daha çabuk öğrenecekler. Ne var ki aynı paralel durumun mesela bir rüşvet içinde, bir riba içinde gösterilmesi gerekmiyor mu? Rüşvetle iş yapan patronlardan alınan yardımlar ya da “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” mantığı ile “yardım” edenler, yani yardımlarını ihale alabilmek için, reklamını yapabilmek için yapanların yardımları acaba helal olur mu?
FETÖ de, Kalkancı da, “ oltasının iğnesine din takarak Müslüman avına çıkmadı mı? Lawrence, en iyi din adamı olarak isyan çıkartmadı mı? DEAŞ da bu amaçlarla kurdurul madı mı? Şeytanların yardımcıları insan şeytanları olunca, at yarışlarını, milli piyangoyu, pavyonu masum göstermek için onun vergisini ve hayır olmayan hayrını gündeme getirerek kılıf aramıyorlar mı? Böyle haram kazançlardan helal yerlere harcanmaz. Bu hayır da zaten hayır olmaz. Hassasiyetimiz iyi gösterelim ve sonra şeytan evlatları olan insan şeytanlarından da arkadaş edinmeyip amellerimiz heba etmeyelim derim! Diyanet zaten “Piyango ve şans oyunları haramdır” fetvasını vermişti. Haramla hayır işlenmez vesselam.
Selam ve dua ile!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.