1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. Haram madde bulunan ilaç kullanmak!
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

Haram madde bulunan ilaç kullanmak!

A+A-

Bugün insanlığın baş belası olan Covid 19 virüsünün tedavisinde kullanılan ilaçların bazısında (kan sulandırıcılarda) domuz maddesi katkısı bulunmaktadır. Durumun farkında olan pek çok kardeşimiz bu ilaçları kullanmak caiz mi diye sormaya devam etmektedirler. Bu ilaçlar kullanılacaksa İslam’a göre bir hükmü var mıdır?

Bugün bu yazımız da bunun durumunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Allah bana açıklama gücü sizlere de okuyup anlama feraseti versin(Amin).

Soru şöyle; Hastalık için, haram olan bir şeyi yemek veya kullanmak caiz midir? Covid 19 ilacındaki kan sulandırıcılarda  bunlara dahil midir?

İbni Âbidin hazretleri buyuruyor ki: “ Haram olan şeylerin ilaç olarak kullanılması, bunun hastaya iyi geleceği bilinirse ve helal olan başka bir ilaç bulunmazsa, o zaman caiz olur. Şifa verdiği tecrübe edilen maddeler, ilaç için de helal olur. Haram olan bir şeyin hastaya iyi geleceğinin bilinmesi, mütehassıs olan Müslüman bir doktorun söylemesi ile ancak anlaşılır. Hadis-i Şerifte buyuruldu  ki: “Allahü Teâlâ, haram şeylerde size şifa yaratmamıştır” (Buhârî)

Fakihlerin görüşleri ve fıkıhta ki bir kurala göre; “Zaruretler haramları mubah kılar” kaidesine göre, bir hastalığı tedavi için haram bir şey kullanmak, yedirmek, içirmek gerekirse, bu haram şey mubah oluyor. Hasta, haram olan şeyi değil, mubah olan şeyi kullanmış oluyor. Yani haram mubah hale geliyor, şifa mubah madde ile sağlanıyor.

Bu durumu burada bir örnekle açıklamak istiyorum: Böbreklerde oluşan taşı eritecek, hiçbir ilaç bulunmazsa, Müslüman bir doktor da haram bir madde ile tedaviyi tavsiye etmişse, ilaç bulunmadığı için haram madde kullanma zorunluluğu ortaya çıkmış olur. Zaruretler(zorunluluklar) haramları mubah kılacağından haram madde kullanmak mubah olacaktır. Hasta şifa bulursa, mubah sayesinde bulmuş olacaktır. Haram olan madde sayesinde şifa bulmuş olmayacaktır.

Bu örneklemeden sonra tahminim konuyu iyi bir şekilde tahlil etmiş oldum ve haram maddenin, mubah hâle geldikten sonra kullanılması (haramdan şifa yoktur) hadis-i şerifine aykırı olmaz.

Tedavi için:

Bir başka soruda şu şekilde. Doktorum, derimde bulunan bir hastalık için başka etkili bir ilaç bulunmadığını, yılan yağı sürmem gerektiğini söyledi. Bunu dinen kullanabilir miyim, caiz olur mu? Eğer bunu salih (Müslüman) bir doktor önermişse bunu kullanmak caiz olur. Ama namaz kılmadan önce yıkamakta fayda vardır.

Domuz insülini:

Domuz insülininden olduğu gibi, inek insülininden de ilaç yapan firmalar varmış. Fakat inek insülininin tesiri çok azmış, şeker hastası çocuğum için domuz insülininden yapılan ilacı kullanmam uygun olur mu?

Eğer o kadar etkili ve tesirli başka bir ilaç yani muadil bir ilaç yoksa caiz olur ve hatta sağlık için kullanmazsa daha ağır bir hastalığa sebep olacağı için kullanılması zorunlu hale gelir.

Hastalığın tedavisinde haram madde ile tedavi:

Alkol, kan gibi haram olan bir maddeyi tedavide kullanmak caiz midir?

Namaz kılan ve o konuda tecrübesi olan salih bir doktor, (Tecrübelerimle biliyorum ki, bu hastalığın bu haram maddelerden başka etkili mubah ilacı yoktur) derse, o zaman haram olan bu maddeleri tedavi maksadıyla kullanmak caiz olur.

Aç kalınca:

Bir ateist, (Japonlar, yılan, kirpi, köstebek, çekirge ne bulursa yerler ve aç kalmazlar.

Müslümanlıkta çok şey haram olduğu için, bir Müslüman dağda, çölde, denizde kalsa bir şey yiyemeyeceği için açlıktan ölür diyerek Müslümanlığı kötülüyor. Aç kalınca ölmeyecek kadar bunları yemek dinimiz de caiz değil midir?

Dinimiz de, “Zaruretler haramları mubah kılar” hükmü vardır. Helâl bir şey bulamayan kimsenin, açlıktan ölme tehlikesi varsa, haram olan hayvan etlerini yemesi mubah olur. Denizde kalan bir kişi balık bulamazsa, deniz hayvanlarının hepsi diğer üç hak mezhepte helaldir. Denizde ne bulursa yiyebilir. İhtiyaç olunca,(zaruret hasıl olunca), diğer mezheplerin hükmüyle amel edilir.

Çekirge zaten Hanefi mezhebinde de helâldir. Kirpi ise Mâlikî ve Şafiî mezhebinde helaldir. İhtiyaç duyulunca bu iki mezhepten biri taklit edilerek yenir. Yılan ve köstebek Mâlikî mezhebinde boğazlanarak kesilirse helaldir. İhtiyaç olunca Mâlikî mezhebinin kavline uyularak yenebilir (Mizan) Leş dört mezhepte de haramdır.  Ancak aç kalan(ölüm sınırına kadar gelen) ölmeyecek kadar yiyebilir. Yani (Müslümanlıkta çaresi yoktur) demek yanlış olur. Ateistin hezeyanları bizim dinimize asla gölge düşüremez ve bizi de bağlamaz. Selametle!

Bu yazı toplam 7333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.