1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. HARAMLA YOL ALAN “ADI MÜSLÜMAN”LAR OKUSUN!
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

HARAMLA YOL ALAN “ADI MÜSLÜMAN”LAR OKUSUN!

A+A-

Bugün evliliğimin 24. Yıldönümü. Rabbimden sağlıklı ve huzur dolu nice yıllar niyaz ediyorum. Burada özelimden bahsederek sizleri meşgul etmek istemiyorum. Bu anlamlı günde geçmişe dönük zihnen bir seyahat etme imkânı buldum. O yıllarda ki sosyal yapı ile günümüz sosyal yapısını karşılaştırdığım zaman aslında daha az imkân ama daha çok huzur dolu o yıllar gözümün önünden kaydı gitti. 
Evet, gerçekti bu!
O yıllar insanımız onca yokluğa rağmen daha huzurlu ve iman abidesi bir kişiliğe sahipti. İmkânların çokluğunun bizi mutlu edeceği safsatasına o zamanlarda inanmıştık. Babamızın işten eve dönmesiyle büyük mutluluk yaşayan çocuklardık. Bugünkü gibi aynı evde yaşayıp birbirinden habersiz yaşayan ailemsi bir yapı değildik. 
Kazandıkça daha çok açlaştık. 
İmkân arttıkça beklentilerin hududu kalmadı. Hep daha fazlasını istedik. Azla yetinip mutlu olmayı başaramadık. Hakkımıza razı gelemedik. Başkalarının kazancına göz diktik. Hak ve hukuk kavramları sadece dillerimizde bir enstrüman oldu. Helal ve haram çizgisi arasında ki ayırt edebilme çizgimizde ki sapmalar sonrası hep haram yönünde yol kat ettik. Helali unuttuk.
Kendi çıkarımız için, patronumuzu sattık, işçimizi sattık. Kazancımıza göre değil, hırsızlığımıza göre bir yaşam kurma planına uymayı tercih ettik. Hırsızlığın adını başarı koyduk. 
Geriye doğru sayan ilahi kronometreyi hiç hesaba katmadık. Her geçen gün birilerimiz hayatlarının son çizgisinden sonraki geçişi yaşadı, yaşamaya devam ediyor ve yaşamaya devam edecek.
Değişen bir şey var mı?
Ölen ölüyor, kalan sağlar üç gün ağlıyor sonra bildiği yoldan yürümeye devam ediyor.
Ölümü bile ibret alamayan bir ümmetten ne beklersiniz?
Bu son öyle bir son ki kimsenin sınırı belli değil, kimi doğumda göç ediyor, kimi gençliğinde, kimi orta yaşlılığında, kimi ihtiyarlığında ama sonuçta bu film bitiyor.
Bizler hala bu gerçekten uzak ölümden muaf bir hayat yaşarmışçasına edalarla sosyal ortamlarda diğerlerine poz atma peşinde koşuyoruz.
Çocukluğumda tanıdığım nice insanlar hayatını kaybetti.
Fani âlemden baki âleme doğdular.
Daha ibret almak için ne olması lazım behey canlar!
Bu hayatta hep mutluluk yaşayacağınıza dair bir kaide mi var ki her anınızda birilerinin sırtına binerek yürüyüp giden hayatınız günün birinde sizi tepetaklak getirivereceğini hiç hesaba bile katmıyorsunuz?
Bunu anlamak istemez misiniz?
Siz nasıl bir güçle savaşa yeltendiğinizin farkında mısınız?
İşte yıllar öncesini düşünürken bugünkü noktaya geldiğimizi sorgulamak durumunda kaldım. 
Paylaşım bitmiş, dostluk bitmiş, kardeşlik bitmiş, herkes maddeye odaklanmış, en güvendiğiniz dost sandığınız kişiler bile menfaatinin esiri olmuşlar. Üç kuruşu bir arada göremeyenler bugün haramla, çalmayla, çırpmayla elde ettikleri varlıklarını kendi emeklerinin karşılığı sanmaktalar. 
Uyanacaklar.
Ama öldüklerinde uyanacaklar.
Evet, gençler, yaşlılar, şovmenler, doyamayanlar… Sizin de gözünüzü toprak doyuracak. Er ya da geç bu gerçekle yüzleşilecek. Kaçabileceğiniz en küçük bir kurtuluş umudunuz dahi yok.
Ne diyorduk; Sabır, savaş, zafer adım Müslüman… Şimdi ne oldu? Mal, mülk, haram adım Müslüman…
Dünyasını garanti altına aldığını zanneden zavallılar!
Sizin de sıranız gelecek.

Bu yazı toplam 912 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.