Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

HAREM

A+A-

Osmanlılar zamanında Haremeyn’le ilgili vakıflar kurularak gelirleriyle Haremeyn’e hizmet götürüldüğü gibi, her yıl hac mevsiminde düzenlenen Surre Alaylarıyla devlet adamlarının ihsanları ve halkın hediyeleri Haremeyn’e gönderildi (Bkz. Surre Alayları). Bu ihsan ve hediyelerle Haremeyn’deki eserler tamir edildi, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçları giderildi. Ayrıca Mekke ve Medine’de vazife yapan ilmiye sınıfı mensuplarına veya diğer devlet vazifelilerine başka yerlerde çalışanlara göre daha yüksek derece veya payeler verildi. Osmanlı Devletinin yıkılmasından sonra Suudoğullarının idaresine geçen Haremeyn’de çevre düzenlemesi ve genişletme bahanesiyle yapılan çalışmalar sırasında pekçok Osmanlı eseri yıkılmıştır. İngilizlerin geleneksel İslam ve Osmanlı düşmanlığı sebebiyle yaptıkları telkinler neticesinde, asırlar boyunca Haremeyn’de meydana getirilen Osmanlı eserleri tahrip edilerek yok edildiğinden bunlardan günümüze pek azı kalmıştır.
Mübarek topraklara ayak basınca, Ruhen ve bedenen hayata yeniden başlamış gibi oldu bizlereMukaddes mekânları ziyaret ettik. Medine-i Münevvere'yi Mekke-i Mükerreme'yi ve Efendimiz aleyhisselamla ilgili mekânları gezdik. 
Tarihi eserlere bakışı farklı olduğu için Medine dâhilinde geçmişe ait orijinal bir eser bulmanız imkânsız. Tarihi eser olarak sadece Hicaz demiryolu Projesi'nin bir parçası gibi gösterilerek Medine Tren İstasyonu restore edilmiş o kadar. Bir de 400 sene bölgeye hizmet eden Osmanlı'dan Mescid-i Nebevi'nin ön tarafındaki mütevazı yapı ve kıble tarafındaki muhteşem hat eseri kalmış. 
Medine'de ziyaret edilen Kuba, Kıbleteyn ve Cuma mescitlerinin yerine yeni ve büyük mescitler inşa edilmiş. Mesela Kuba Mescidi'nde Efendimizin mihrabının yeri Osmanlı tarafından muhafaza edilmiş ve yerine harikulade bir sanat eseri mihrap yapılmıştı. Ecdadımız, bu beldeleri imar ederken Mimari usullerede azami dikkat etmişler. O beldelerin ahalisinin gönlü incinmemesi için mimari usullerine asla müdahelede bulunmamıştır. Bu tavırları, onların oraların her şeyine hürmet ve kusurda bulunmayıp muhabbetlerinin en bariz numunesidir. Ruhları şadolsun.(Devamı var)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.