1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Hasar Kaydı Sorgulamak
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Hasar Kaydı Sorgulamak

A+A-

Otomobil satın alırken sonradan başımız ağrımasın diye “vuruğu ve kırığı var mı” diye hasar kaydına baktırıyoruz. Böylelikle bizi yormayacak ve yolda koymayacak bir araç alıp aldanmamak istiyoruz.

Bende de birkaç gündür, insanlarla tanışırken hasar kaydı sorgulaması yapmak gibi bir düşünce zihnimi meşgul etmektedir! Yani konuşurken, tanışırken, evlenirken, işe başlarken veya bir arkadaş edinirken karşımızdaki kişiden “bir hasar kaydı var mı?” diye check-up yaptırmasını istemekten bahsediyorum. Bu gidişle (böyle de giderse) bunun bile mümkün olabileceğini düşünmeye başladım! Çünkü gidişata bakılırsa kimse sorun yaşamak istemiyor ve herkes doğru insanı arıyor. Neticede doğru insana ulaşmak için doğrudan doğruya psikolojik danışman veya psikologların kapısını aşındırırlar mı bilmiyorum?

 Bu nereden aklıma geldi derseniz hemen cevap vereyim! Çevrede ve sosyal medyada ağır hasar kaydı olduğu izlenimi bırakan insanları görünce böyle bir düşünce aklıma geldi. Elbette ilk bakışta duyguları, hisleri ve yaşantısı olan bir canlı için mekanik araç benzetmesi yapmak itici gelecektir. İşin doğrusu bana da itici geldi ama bazen fayda zarar kıyası yaptığınızda faydası çoksa zararlı yönlerini göze alırsınız. Burada da bu benzetme ve yazının bize katkısı çok olacağını varsaydığım için bu tatsız benzetmeyi yapmak zorunda kaldım. Zaten otomobiller gibi ücretli bir uygulama olmadığı için bu süreci yazı içerisinde birlikte yapacağız.

Şimdi öncelikle yürüyen motor aksamınızda bir sorun olmadığını düşünüyorsanız ve bir sıkıntınız yoksa oraya bir yerlere iki (2) puan yazınız! Bu yürür aksamlarınız çok önemli olup bir sorun varsa çözüm yolu arayabilirsiniz. Bunun için beslenme düzeninizi gözden geçiriniz. Hatta spor, diyet ve çeşitli egzersizlerle motor yürüyen aksamınızı daha iyi hale getirebilirsiniz. Bu elbette check-up’da görünecektir ama ziyanı yok! Önemli olan o an için kendinizi kabul ettirmiş olmaktır!!! Sonrasında dış görünüş, saç ve sakalla birlikte kılık kıyafetinizi gözden geçiriniz. Bu açıdan da kendinize iki (2) puan vermek isterseniz lütfen veriniz. Kendinize karşı cömert olmanızda hiçbir beis yoktur. Buraya kadar gelenlerde 4 puan cepte diye bakabiliriz. Şimdi ise duygularınıza bakınız. Yarı yolda bırakılmış, sevgi ve güveniniz boşa çıkarılmışsa işte burada ciddi bir hasar var demektir. Eğer duygu durumunuz bir önceki satırda yazdığım gibi ise lütfen sıfır (0) yazınız. Yok, eğer sevgi ve güveniniz desteklenmiş ve yolda bırakılmamış iseniz lütfen kendinize iki (2) puan daha veriniz. Bunların yanında insanlarla iletişim kurabilmiş iseniz ve yanlış anlaşılma vb iletişim kazalarını çok yaşamamış iseniz bir iki (2) puan daha alınız. Devam edelim lütfen, geçmişe dair pişmanlıklar ve unutamadığınız üzücü hadiseler varsa o zaman kendinize sıfır (0) veriniz. Yok, bunlar herkesin yaşadığı üzücü olaylar ise iki (2) puan veriniz.

Genel olarak özetlersek; on (10) puanı bulanlara Allah’tan sağlıklı ve huzur dolu ö bir ömür diliyorum. Fakat ceck-up’ı geçemeyen okurlarımız kendilerini bir gözden geçirip eksiklerini telafi etsinler. Varsa bir hastalık ve dertleri de Rabbimden acil şifalar diliyorum. Ceheck-up’ı geçemeyen arkadaşlarımız üzülmesinler. Bu günün dünyasında bu vasıfların hepsinin bulunduğu birisini bulmak güç olacaktır. İlla ki birçoğumuzda kısmen duygusal hasarlar vardır. Bu nedenle hasar sorguladıktan sonra kendinizi üzmeyin. Amacımız sizi üzmek değil aksine sırtınızdaki yükleri almaktır. Unutmaya çalışıp unutamadığınız, sizi üzen ve kimseye anlatamadığınız üzücü hadiseler yaşamışsanız psikolojik yardım alabilirsiniz.

Sözü daha fazla uzatmadan hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Hasar kayıt sorgulamanızı yaptıktan sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Çünkü kendinize önemli bir zaman ayırmış oldunuz. Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 492 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.